Historia szkoły w Dźbowie

Początki szkolnictwa zorganizowanego na terenie wsi Dźbów sięgają pierwszej połowy XIX wieku.
Rząd rosyjski zezwolił na założenie szkoły w 1818 roku. Miejscowi gospodarze wynajęli budynek, w którym mieściła się jedna sala szkolna oraz mieszkanie dla nauczyciela.
Pierwszym nauczycielem szkoły elementarnej w Dźbowie był Ignacy Radzikowski, skierowany na tę posadę przez podprefekta częstochowskiego. W raporcie szkół w dziekanacie Częstochowskim z kwietnia 1818 roku czytamy, ze nauczyciel "posiadał zdolności i pilność". W roku 1818 do szkoły uczęszczało 30 chłopców i 12 dziewcząt, w sumie 42 uczniów. W 1819 roku liczba chłopców zmalała do 22 ale uczennic wzrosła o 13. Obwód szkoły nie był rozległy, obejmował tylko wieś Dźbów. Rok szkolny zaczynał się 1-października i wtedy szkoła otwierała się na pierwsze półrocze. Drugie półrocze zaczynało się tydzień po Wielkiej Nocy. Niestety już w 1823 roku szkółka przestała egzystować, bo mieszkańcy nie chcieli utrzymywać nauczyciela.

Czytaj więcej: Historia szkoły w Dźbowie