Rok szkoły w ruchu

Od wielu lat w naszej szkole staramy się krzewić ideę kultury fizycznej i sportu.

Naszym mottem jest cytat E. Hemingwaya, który brzmi:

„Sport uczy jak wygrywać

Sport uczy jak przegrywać

Sport uczy jak żyć.”

W tym też duchu staramy się realizować nasze zajęcia sportowe zarówno lekcyjne jak i pozalekcyjne. Poprzez organizację różnorodnych akcji o charakterze rekreacyjno-sportowym udaje nam się zaszczepić w dzieciach potrzebę rozwijania aktywności fizycznej , swoich umiejętności ruchowych i zainteresowań. Nasza szkołą aktywnie uczestniczy w Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i zajmuje wysokie lokaty w ogólnym rankingu oraz w  pojedynczych konkurencjach  sportowych. Na przestrzeni lat 1999-2013 we współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych nasze dziewczęta zajmują 6 miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Poniżej przedstawiamy przykłady z działalności sportowej naszej szkoły:

Inauguracja Szkolnego Roku Sportowego to uroczystość , która odbywa się w naszej szkole zawsze na początku września. W ramach tej imprezy otwieramy rywalizację międzyklasową o Puchar Dyrektora Szkoły. Klasy rywalizują ze sobą w rożnych konkurencjach sportowych w tym dniu, ale i potem przez cały rok. W czerwcu najlepsza klasa zdobywa upragniony puchar.

Ważnym elementem  tej uroczystości jest zapoznanie uczniów  z ceremoniałem olimpijskim na który składa się: przemarsz pocztu flagowego i wciągnięcie flagi olimpijskiej, złożenie ślubowania przez wszystkich uczniów, zapalenie znicza olimpijskiego przez wybitnego  sportowca szkoły. Wszystko to  odbywa się przy dźwiękach  hymnu olimpijskiego i jest wtedy bardzo uroczyście a my czujemy się jak na prawdziwej olimpiadzie.

Tydzień Sportu – celem tego dużego projektu byłą   integracja społeczności szkolnej i rodziców poprzez realizację wspólnych działań sportowych jak:

- Turniej piątek piłkarskich

-konkurs plastyczny  „Moja ulubiona dyscyplina sportowa:

-konkurs poetycki –Wiersz o tematyce sportowej

-konkurs na najsprawniejszą klasę w szkole na podstawie Testu Denisiuka

-prezentacja osiągnięć sportowych na świetlicy szkolnej

-aktywne przerwy śródlekcyjne na sportowo

-festyn rodzinny z licznymi konkursami sportowymi w których udział brały całe rodziny.

Bardzo ciekawą imprezą o charakterze sportowym było otwarcie Roku sportowego tematyką „Gry i zabawy  sportowe pokolenia wojny.”

Cofając się do lat młodości naszych dziadków i pradziadków, chcieliśmy pokazać uczniom jak wyglądały stare zabawy w które bawiła się młodzież czasów pokolenia wojny. Nasza szkoła nosi imię Małego Powstańca , chcieliśmy też  w tern sposób przybliżyć uczniom  zwykłe  życie  małych powstańców, zabawy które pomogły im choć na chwilę oderwać się od trosk związanych z  okrutną wojną , która si ę wtedy toczyła.

Dzieci próbowały swoich sił w takich konkurencjach jak: gra w klasy, skakanie w gumę, podbijanie małej piłeczki zwanej Zośką oraz gra w kapsle.

Ulubionym dniem dzieci w   szkole jest 1 czerwca -Dzień Dziecka. My obchodzimy go oczywiście  na sportowo.

Czasami są to rozgrywki sportowe na boisku szkolnym a czasami organizujemy rajdy, marsze na kilka kilometrów po naszej okolicy, które zakończone są zabawami , śpiewami i pieczeniem kiełbasek.

Posiadamy też  na własność super fajną maskotkę sportową naszej szkoły Orliczka , który dopinguje nas do zwycięstwa i towarzyszy podczas wszystkich imprez sportowych.

Nasz sportowy ceremoniał, cheerleaders.

PREZENTACJA SUKCESÓW I OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW NA FORUM SZKOŁY.

ATRAKCYJNE I CIEKAWE LEKCJE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W NASZEJ SZKOLE.

scenariusze lekcji:       Piłka koszykowa kl.6          Gry i zabawy na czworakach kl.2

PROGRAM ROZGRYWEK O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY

DOSKONALENIE I KWALIFIKACJE NAUCZYCIELI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Doskonalenie zawodowe nauczycieli.    Zaświadczenia ze szkoleń