Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012

29 czerwiec 2012r.


Zakończenie roku szkolnego rozpoczęliśmy tradycyjnie uroczystą Mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie cała społeczność szkolna wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi zebrała się na sali gimnastycznej. Pani Dyrektor Szkoły Bożena Golachowska podziękowała wszystkim za całoroczny wysiłek i współpracę (nauczycielom, uczniom i rodzicom), dzięki którym nasza szkoła odniosła wiele sukcesów. W dalszej części spotkania uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce otrzymali świadectwa z paskiem i nagrody książkowe, a także ci którzy uzyskali wysokie lokaty w różnych konkursach szkolnych i pozaszkolnych. W tym gronie znalazła się spora grupa uczniów. Rozstrzygnięty został również konkurs „Warto być dobrym”, w którym główną nagrodą był rower. Zwycięzcą tego konkursu została Julia Stawicka z klasy 6c. Gratulujemy!

Drugi etap spotkania stanowiła część artystyczna w wykonaniu naszych uczniów, w której z humorem żegnali szkołę i żywili nadzieję na wspaniałe wakacje.

Odpowiedzialni za organizację uroczystości byli nauczyciele wychowawcy klas III i VI oraz p. Lidia Jeziorowska i p. Urszula Bednarek.


Podsumowanie działań w ramach programu Comenius

26 czerwiec 2012r.


Wraz z końcem roku szkolnego nastąpiło podsumowanie działań w obrębie trwającego trzy lata projektu Comenius, w którym nasza szkoła czynnie  uczestniczyła. W tym dniu uczniowie brali udział w różnych zajęciach odbywających się w salach lekcyjnych: układanie puzzli o latarniach morskich (klasy I-III), oglądanie prezentacji multimedialnej o produktach projektu (klasy IV-VI), rozwiązywanie krzyżówki o europejskich latarniach, kolorowanie historyjki o kotce latarnika  Lolly, wysłuchanie wspólnie napisanej przez szkoły partnerskie historyjki o kotce, pisanie listu z podziękowaniem za lata współpracy (klasy IV-VI), wybieranie przedmiotów do kapsuły czasu 3Ls.
Po zakończonej pracy w klasach uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście spotkali  się na sali gimnastycznej, aby podsumować i zaprezentować swoje prace. Uczniowie najbardziej zaangażowani w realizację projektu oraz ich opiekunowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi upominkami. Nie obyło się również bez akcentu tanecznego. Dziewczęta ubrane w tradycyjne greckie stroje zaprezentowały tamtejszy  taniec ludowy.

Po zakończeniu prezentacji goście (naczelnik Wydziału Oświaty p. Ryszard Stefaniak, panie z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z Warszawy) mieli możliwość obejrzenia pokaźnego zbioru różnych pamiątek przywiezionych z zaprzyjaźnionych krajów, a także zdjęć i prac dzieci powstałych w czasie realizacji projektu.

Szkolnym koordynatorem projektu była p. Dagmara Mroczek.


Wycieczka do Parku Miniatur Sakralnych

25 czerwiec 2012r.


W ramach katechezy o kulcie maryjnym w Polsce uczniowie  klas 6 uczestniczyli w wycieczce do Parku Miniatur Sanktuariów Maryjnych w Częstochowie - Złota Góra.

Mieli tam sposobność zobaczyć najważniejsze sanktuaria maryjne świata w pomniejszeniu. Wsłuchiwali się także w  wiele ciekawych historii związanych z ich budową. Niektórzy uczniowie zapewniali, ze wrócą w to miejsce wraz ze swymi rodzinami.

Organizatorem wycieczki była p. Maria Witusińska.


 

 

Konkurs pięknego czytania literatury Janusza Korczaka

21 maj 2012r.


Tegoroczne Dni Literatury Dziecięcej odbywały się w naszej szkole z zaakcentowaniem Roku Janusza Korczaka, by poznać, uczcić i zachować w pamięci sylwetkę tego niezwykłego pisarza, lekarza i pedagoga , wielkiego przyjaciela dzieci. Jednym z punktów programu tych dni był konkurs pięknego czytania literatury J. Korczaka, w którym brali udział uczniowie z klas 4-6. Uczestnicy konkursu czytali fragmenty „Króla Maciusia Pierwszego”, a komisja oceniała pod względem techniki czytania, dykcji i intonacji oraz wrażenia artystycznego. Rywalizacja odbyła się w 3 kategoriach wiekowych.

W kategorii klas 4  miejsce I uzyskała Wiktoria Skóra, zaś wyróżnienia zdobyły: Beata Pleszyniak i Natalia Florczyk.

W kategorii klas 5  miejsce I uzyskała Martyna Ociepa, wyróżnienia – Wiktoria Jasińska i Klaudia Korbela.

W kategorii klas 6  miejsce I uzyskała Julia Grzesiak, wyróżnienia – Aleksander Banasik i Marcel Kwiatkowski.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a wszyscy uczestnicy nagrody pocieszenia. Gratulujemy zwycięzcom, ale również pozostałym uczestnikom, że dobrowolnie zechcieli wziąć udział w konkursie i poznali tak piękną literaturę J. Korczaka przeznaczoną nie tylko dla dzieci.

Organizatorami konkursu byli: p. Barbara Rusinek – Nowak i p. Michał Jarząbek.


 

 

Pasowanie na czytelnika

4 czerwiec 2012r.


W tym roku pierwszoklasistów powitali członkowie Klubu Mola Książkowego, którzy zachęcali najmłodszych do czytania mówiąc o korzyściach jakie z czytania wynikają. Potwierdził to również Czerwony Kapturek, który czytał chorej babci ciekawe książki i to pomogło jej szybciej wrócić do zdrowia.

Pasowanie na czytelnika to niepowtarzalna okazja do zwiedzania biblioteki.

Pani bibliotekarka pokazała super ciekawe książki oraz czasopisma dla każdego czytelnika i multimedialne programy komputerowe, które uczą i bawią dzieci. A zniszczona książka koniecznie chciała spotkać się z dziećmi, by prosić je, aby ją i inne książki dobrze traktowali.

Pani Dyrektor Bożena Golachowska dokonała pasowania na czytelnika wszystkich uczniów klas pierwszych. Na pamiątkę tego dnia nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Uroczystość przygotowała p. Barbara Rusinek-Nowak.


Dzień Dziecka – 1 czerwca 2012 r.

1 czerwiec 2012r.


1 czerwca obchodziliśmy w szkole uroczystość z okazji Dnia Dziecka. Impreza była połączona z obchodami Roku Sportowego, a także realizacją projektów Szkoła bez Przemocy,  Zdrowy Styl Życia oraz Comenius.

Ten dzień nie należał do zwykłych. Uczniowie przybyli na zajęcia w kolorowych strojach sportowych, bez podręczników i zeszytów. Ze względu na niekorzystną aurę nie mogliśmy zrealizować zaplanowanego rajdu po dzielnicy Dźbów. Spotkanie rozpoczęliśmy na sali gimnastycznej uroczystym podsumowaniem Roku Sportowego. Uczniowie: Adrian i Dawid Janas wchodzący w skład sportowego Pocztu Flagowego, w podziękowaniu za godne reprezentowanie szkoły i wzorową postawę podczas swojej kadencji, otrzymali nagrody . Na ich miejsce powołano nowy skład Pocztu składającego się z uczniów: Wojciecha Obońskiego i Kamila Pyrkosza z klasy III a.  Na zakończenie tej części uroczystości wszyscy zawodnicy, którzy brali czynny udział w życiu sportowym i zdobywali punkty dla szkoły otrzymali dyplomy sportowców. Na wyróżnienie zasłużył uczeń Piotr Cierpiał z kl. VI c, który został okrzyknięty Sportowcem Roku 2011/12.

Następnie cała społeczność szkolna w przydzielonych salach lekcyjnych przystąpiła do wykonywania zadań obejmujących tematyką zdrowy styl życia, Kodeks Małego Powstańca oraz projekt Comenius.  W trakcie pracy, uczniowie otrzymali poczęstunek – element zdrowego stylu życia- kanapki, soki oraz suszone owoce. Po wytężonej pracy, nadszedł czas na prezentację plakatów, odegranie scenek oraz zaprezentowanie rebusów i krzyżówek na sali gimnastycznej przed szeroką publicznością szkolną. Po pokazie wszystkie prace zawisły na pamiątkę w galerii korytarzowej drugiego piętra.

Dopełnieniem tego święta było wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursów szkolnych, międzyszkolnych i regionalnych. Następnie laureaci konkursu recytatorskiego pt. „Wiersze mojego dzieciństwa” zaprezentowali swoje wiersze, które zostały bardzo miło przyjęte.

Uroczystość z pewnością zapisze się w pamięci uczniów, gdyż oficjalny hymn reprezentacji Polski 2012 „ Koko Euro spoko” nie schodził dzieciom z ust i wszyscy dobrze się bawili przy rytmach tej piosenki.

Miłym zaskoczeniem dla dzieci była niespodzianka wręczana przy wyjściu na zakończenie uroczystości. Wszyscy otrzymali słodycze i kolorowe balony.

Osoby odpowiedzialne za organizację tego dnia to: p. Edyta Krześ, p. Małgorzata Grajcar i p. Lidia Knaś – Wróbel.


Warsztaty teatralno – literackie

7 maj 2012r.


Nasza szkoła współpracuje z biblioteką osiedlową na różnych płaszczyznach. Tym razem uczniowie klasy 3b uczestniczyli w warsztatach teatralno – literackich pt.„ Biblioteka dla dzieci” przeprowadzonych przez wolontariuszy z Liceum Artystycznego w Częstochowie. Za pomocą różnych zabaw teatralnych uczniowie zdobywali nowe umiejętności, oswajali się z wystąpieniami na forum grupy, wyrażali emocje ruchem i gestem, słuchali czytanych opowiadań, które były punktem wyjścia do kolejnych interesujących zabaw rozwijających wyobraźnię i wrażliwość. Był to czas spędzony ciekawie i efektywnie, podczas którego dzieci przekonały się, że biblioteka może być również miejscem dobrej i mądrej zabawy.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielem bibliotekarzem p. Barbarą Rusinek – Nowak.


Wizyta w rezerwacie archeologicznym

22 czerwiec 2012r.


22 czerwca 2012r. klasa 5b zwiedzała Rezerwat Archeologiczny przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie. Cmentarzysko, którego zachowany fragment mieści się na Rakowie użytkowane było przez ludność kultury łużyckiej. Kultura ta, rozwijała się od początku XIII wieku przed Chrystusem. Swoim zasięgiem objęła większość ziem polskich i przetrwała na nich blisko 1000 lat. Dzieci mogły zobaczyć jak ponad 2500 lat temu ludzie byli grzebani, jakimi posługiwali się narzędziami, jak wyglądały ich przedmioty codziennego użytku, w co się ubierali, jakie nosili ozdoby, jak mieszkali i czym się zajmowali. Po zwiedzeniu wystawy stałej „Z mroku dziejów”, uczniowie uczestniczyli w lekcji warsztatowej, na której próbowali wykonać naczynia z gliny bez użycia koła garncarskiego, podobnie jak ludzie z wczesnej epoki żelaza. Wszyscy z wielkim  zapałem i entuzjazmem  przystąpili do twórczej pracy, a jej efekty możemy zobaczyć poniżej. Uwieńczeniem wizyty w muzeum była radosna sesja fotograficzna z wojownikiem z epoki i wykonanymi naczyniami.


 

Konkurs "Bezpieczny pieszy".

20 czerwiec 2012r.


W dniu 20.06.2012r.  w Sali Konferencyjnej KMP w Częstochowie odbyła się wystawa prac plastycznych dzieci z oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych Częstochowy i powiatu częstochowskiego o tematyce "Bezpieczny Pieszy". Na spotkaniu tym rozstrzygnięto konkurs plastyczny, a laureaci odebrali nagrody. Wydział Prewencji wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie zorganizował konkurs plastycznego pod nazwą "Bezpieczny Pieszy" skierowany dla uczniów szkół podstawowych, a także oddziałów” zerowych” szkół i przedszkoli . Jego celem było zwrócenie uwagi dzieci na problemy związane z kształtowaniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także charakterem służby w Policji.Do konkursu plastycznego zgłoszono 243 prace plastyczne z 33 szkół i przedszkoli z Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Wyróżniono i przedstawiono do nagród 33 prace.Wsród laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły - Kamila Andruszkiewicz z klasy 3, opiekun U. Bednarek.


 

Projekt "Szkoła na Parnasie".

6 czerwiec 2012r.


 Nasze sukcesy podczas finału Szkoły na Parnasie w sezonie 2011/2012

Nasza szkoła po raz kolejny brała udział w koncertach i konkursach z cyklu „Szkoła na Parnasie”. Ten edukacyjny projekt jest przygotowany przez Filharmonię Częstochowską we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia w Częstochowie, Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie, Wydziałem Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy oraz nauczycielami częstochowskich szkół; przy współudziale: Muzeum Częstochowskiego, Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie, Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie. 

Nasz szkoła zdobyła certyfikat Szkoły na Parnasie I stopnia za udział we wszystkich koncertach projektu.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w ogłaszanych konkursach i jak się okazało na koncercie finałowym 6 czerwca, odebrali wiele nagród.

Laureaci konkursów SUPERKREATOR 2012:

Tomasz Patrzykont – I miejsce w konkursie „Polskie tańce narodowe”

Natalia Szerszeń – I miejsce w konkursie „Barok przy świecach”

Marta Kaczmarek – I miejsce w konkursie „Barok przy świecach”

Patryk Luksa – I miejsce w konkursie „Barok przy swiecach”

Natalia Szerszeń – wyróżnienie w konkursie „W roli głównej akordeon”

Paulina Drożdżyńska - wyróżnienie w konkursie „W roli głównej akordeon”

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


 


 

Dni Literatury Dziecięcej

maj - czerwiec 2012r.


W tym roku szkolnym Dni Literatury Dziecięcej odbywały się z zaakcentowaniem Roku Janusza Korczaka. Celem tych dni było, by uczniowie poznali sylwetkę i twórczość tego niezwykłego pisarza, lekarza i pedagoga, wielkiego przyjaciela dzieci. Miało to miejsce poprzez cykl zajęć w klasach IV-VI, konkurs pięknego czytania „Króla Maciusia I”, wystawy i gabloty. Odbył  się również  konkurs międzyklasowy na gazetkę ścienną o J. Korczaku, w którym zwyciężyła klasa 4b.

 Natomiast klasy młodsze uczestniczyły w spotkaniach z literaturą dla dzieci w formie quizów, konkursów i zagadek, podczas których sprawdzały swoją wiedzę czytelniczą, były angażowane do czytania i jednocześnie doskonale się bawiły, a swoją sympatię do książek wyraziły poprzez plakaty „Gdy czytam książkę to...”


Konkurs recytatorski pt. „Wiersze mojego dzieciństwa”

31 maj 2012r.


To już V edycja konkursu pt. „Wiersze mojego dzieciństwa”, do udziału w którym zgłosiło się wielu uczniów, by wspólnie się uczyć i bawić poprzez literaturę dla dzieci. Warunkiem uczestnictwa jest samodzielny wybór wierszy, opanowanie recytatorskie tekstu oraz przygotowanie strojów i rekwizytów, które były dodatkowo punktowane. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem,  ciekawymi pomysłami i inwencją. W kategorii klas 3 miejsce I uzyskały: Julia Sowa i Julia Załogowska, w kategorii klas 4 – Weronika Goliniewska, w kategorii klas 5 – Kamila Wiklińska, w kategorii klas 6 – Aleksandra Barwaniec. Autorzy najciekawszych prezentacji zostali nagrodzeni.


Konkurs geologiczny

maj 2012r.


XIII edycja konkursu geologiczno-środowiskowego Nasza Ziemia i€“ środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro...

Uważa się, że wiek Ziemi wynosi około 4,6 miliarda lat. W tak długim czasie środowisko przyrodnicze podlegało wielkim przemianom: powstawały i ginęły miliony gatunków roślin i zwierząt, wypiętrzały się i obracały się w pył wielkie łańcuchy górskie, a kontynenty dzieliły się i wędrowały po całym globie, by zderzyć się ponownie i tworzyć nowe lądy. Poprzez konkurs Organizatorzy chcieli rozbudzić wyobraźnię młodych ludzi i zwrócić ich uwagę na poważne problemy i zagrożenia, którym oni w przyszłości będą musieli stawić czoła.  Konkurs w tym roku odbył się pod patronatem Głównego Geologa Kraju,  Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska  Pana Piotra Woźniaka, Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geologicznego. 22 maja w siedzibie Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród w etapie rejonowym (woj. śląskie i opolskie) konkursu. Uczeń klasy 4b- Łukasz Paruzel otrzymał wyróżnienie, warto dodać, ze był jedynym uczniem reprezentującym Częstochowę. W konkursie na uznanie Jury zasłużyły także prace Patryka Luksy i Natalii Szerszeń, które można również podziwiać na wystawie w Instytucie Geologicznym. Gratulujemy!

Prace uczniów powstały pod opieka mgr Urszuli Bednarek i mgr Doroty Odyjas-Pielat


 


 

EKO-Planeta

maj 2012r.


Ogólnopolski konkurs Ekologiczny „Eko- Planeta”

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko-Planeta” jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie. Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Odbywa się w dwóch formach- konkursie prac indywidualnych i teście wiedzy przyrodniczo-ekologicznej. W konkursie brali udział uczniowie klas 6 (prace indywidualne) oraz klas  3 (test wiedzy). W konkursie wyróżniono- Natalię Szerszeń, Barbarę Wysocką z kl. 6b, Aleksandrę Sojkę,  Bartłomieja Lisińskiego z klasy 6a i  Macieja Mielczarka-6c.

Najlepszy wynik testu i wyróżnienie  w naszej szkole uzyskała Klaudia Łapot z kl.3a. Wyróżniono również 9 uczniów z klas 3a i b, którzy uzyskali w teście wynik powyżej 28 punktów.

 Dzieci zostały  przygotowane przez panie  Agnieszkę Kulińską, Agnieszkę Krętuś- klasy 3, Dorotę Odyjas-Pielat, Urszulę Bednarek- klasy 6.


 

Wycieczka do Warszawy

25,26 kwiecień 2012r.


 

W ramach edukacji patriotycznej i historycznej związanej głównie z Patronem naszej szkoły,  klasy szóste uczestniczyły w  dwudniowej wycieczce do Warszawy.  Zwiedziliśmy wiele pamiętnych miejsc, jednak największe wrażenie zrobiło na naszych kolegach i koleżankach Muzeum Powstania Warszawskiego.

 Kierując się oznaczeniami wskazującymi właściwą kolejność zwiedzania od samego początku śledziliśmy losy mieszkańców Warszawy w 1944r. Zastanowiło nas  życie ludności stolicy, a szczególnie dzieci.

Musieliśmy  przyznać, że ludzkie losy spisane na kartkach kalendarza rozwieszonego w salach muzeum skłoniły nas do głębokiej refleksji.  Zawierał on wszystkie dni, w których toczyły się te burzliwe i tragiczne wydarzenia.

Wycieczka ta przybliżyła nam historię naszego narodu, atmosferę tamtych wydarzeń, ich tragedię i grozę. Taki bezpośredni kontakt z pamiątkami - eksponatami powoduje rzeczywisty odbiór ówczesnych  wydarzeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Pod pomnikiem Małego Powstańca złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze.  Zapaliliśmy je także pod pomnikiem Powstańców Warszawy.

W Zamku Królewskim uważnie słuchaliśmy przewodników, którzy opowiedzieli nam o jego historii oraz aktualnych eksponatach.                    

Wrażeń dostarczył nam także spacer po Starówce, wzdłuż Traktu Królewskiego. Byliśmy świadkami złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza przez premiera Chin w obecności kompanii honorowej. Obejrzeliśmy zmianę warty. Było warto.

Spacer nad Wisłę umożliwił nam zobaczenie z bliska stadionu narodowego oraz bardzo ciekawej pod względem architektonicznym biblioteki uniwersyteckiej.

Do dzisiaj wspominamy nocleg oraz smaczne posiłki w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej nr 32 w Warszawie. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Annie Walczak oraz Pani Dyrektor Małgorzacie Gondek za bardzo ciepłe przyjęcie.

Serdecznie dziękujemy także naszym opiekunkom za cierpliwość, wyrozumiałość i wytrwałość.

Uczniowie

 


Szkoła na Parnasie


Już od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w projekcie edukacyjnym „Szkoła na Parnasie” organizowanym przez Filharmonię Częstochowską. Uczniowie cyklicznie wysłuchują koncertów  i biorą udział w ogłaszanych konkursach. W obecnym sezonie 2011/2012 zostały wysłane prace na wszystkie konkursy.

W koncercie wrześniowym zadaniem było ułożenie krzyżówki związanej z barokiem, gdzie podlegać ocenie będzie nie tylko jej treść ale forma i estetyka, która miała być zaskakująca, nietypowa i żartobliwa jak barok.

W listopadzie ogłoszono konkurs na wykonanie pracy o cechach wycinanki ludowej inspirowanej strojami ludowymi.

Grudniowe zadanie dotyczyło napisania baśni z fabułą prezentującą losy bohaterów przebywających zarówno w świecie realistycznym jak i fantastycznym, rządzonym przez siły nadnaturalne.

W styczniu konkurs dotyczył wykonania plakatu zapowiadającego koncert Astora Piazzolli, twórcy argentyńskiego tanga, wirtuoza bando neonu oraz pary tanecznej tangueros.

Marcowy koncert nosił tytuł „Nie tylko fanfary … czyli co potrafią dęte blaszane” i konkurs polegał na wykonaniu surrealistycznego obrazu, którego głównymi bohaterami będą instrumenty dęte blaszane. 

Wszystkim uczniom życzymy powodzenia i czekamy z niecierpliwością na wyniki konkursów Super Kreator, które zostaną ogłoszone na koncercie finałowym 6 czerwca 2012r.


 

Wycieczka do Wieliczki – „Śladami legend wielickiej kopalni”

24 kwiecień 2012r.


Uczniowie klas trzecich zwiedzali zabytkową kopalnię soli w Wieliczce. Podczas zwiedzania trasy pod nazwą „Śladami legend wielickiej kopalni” uczniowie mieli okazję poznać historię i współczesne oblicze tej wyjątkowej kopalni. Uczestniczyli w konkursach i quizie zorganizowanych przez Skarbnika- legendarną postać związaną z kopalnią. Wycieczka okazała się wyjątkowo udana i atrakcyjna.


 

Wystawa Klubu Młodych Hobbystów

kwiecień 2012r.


Stało się już tradycją świetlicy, że uczniowie należący do Klubu Młodych Hobbystów corocznie prezentują kolekcje zbieranych przez siebie przedmiotów.


 

Program - "Trzymaj formę".


W obecnym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji programu pt. „Trzymaj formę!”. Jego celem jest kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodzin poprzez promocję aktywnego stylu życia i zasad zdrowego odżywiania.

W ramach programu realizowano następujące zadania:

  • happening zorganizowany przez SSU promujący zdrowe żywienie, a szczególnie przynoszenie do szkoły owoców  i warzyw jako składnik II śniadania,
  • konkurs na najzdrowsze II śniadanie (dla kl.I-III),
  • tworzenie własnych jadłospisów  - wystawa prac ( kl. VI),
  • komponowanie zdrowych sałatek,
  • zajęcia realizowane podczas godzin wychowawczych oraz lekcji przedmiotowych nt. higieny, odżywiania i aktywności fizycznej,
  • dekoracja tablicy w jadalni szkolnej promująca zdrową żywność,
  • zebrania z rodzicami dotyczące zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej dzieci oraz spotkanie z dietetykiem,
  • gazetka informacyjna dla rodziców nt. napojów energetyzujących.

Koordynatorem programu jest p. Katarzyna Kłos, współodpowiedzialni  nauczyciele to:

p. Edyta Krześ i p. Agnieszka Krętuś. W realizację programu włączyli się wszyscy nauczyciele  i wychowawcy klas.


 

Wizyta gości w ramach programu Comenius

26 - 30 marzec 2012r.


W związku z udziałem naszej szkoły w projekcie 3Ls=Lightouses Link Lands (Latarnie morskie łączą lądy) gościliśmy partnerów z wizytą roboczą z Grecji, Hiszpanii, Szkocji i Włoch. Odwiedziło nas 19 nauczycieli oraz 9 uczniów. Uczniowie z Włoch i Hiszpanii w wieku 7-12 lat przebywali u rodzin Państwa Blukacz, Halemskich, Janas, Mielczarków i Stawickich.

Pierwszy dzień goście spędzili na zwiedzaniu szkoły oraz mieli okazję obejrzeć przedstawienie szkolnego teatru TEATR 52 pt. „Dzwonnik z Notre Dame”, które wzbudziło ogromny zachwyt wśród oglądających.

Znaleźliśmy jeszcze czas i siły do pracy nad projektem. Wymieniliśmy uwagi na temat zrealizowanych od października do marca założonych działań. Nasi partnerzy nie omieszkali przywieźć ze sobą drobnych souvenirów.

Wtorek 27 marca udaliśmy się na zwiedzanie Częstochowy. Odwiedziliśmy Muzeum Rudy Żelaza oraz klasztor na Jasnej Górze. Zostaliśmy powitani w Urzędzie Miasta przez wiceprezydenta p. P. Koperskiego. Zjedliśmy również uroczysty obiad w restauracji Sheherezada.

W środę 28 marca zabraliśmy naszych gości do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie mogli cofnąć się w czasie i poznać bogactwo Polski. W tym dniu odwiedziliśmy również Kraków, w którym zwiedziliśmy centrum miasta oraz Zamek Królewski.

Czwartek 29 marca upłynął nam pod znakiem prezentacji tańców polskich przygotowanych przez uczniów klas I-III. Zauroczeni ich wspaniałym występem pełnym przepięknych kostiumów powróciliśmy do pracy nad projektem omawiając zadania na ostatni etap, czyli do wizyty we Włoszech w czerwcu. Wieczorem ponownie spotkaliśmy się wszyscy na uroczystej pożegnalnej kolacji, która miała miejsce w naszej szkole. W uroczystej atmosferze i przy jednym stole spotkali się nauczyciele, rodzice oraz przede wszystkim nasi wspaniali goście.

W piątek 30 marca w uszczuplonym o nauczycieli z Grecji i Szkocji gronie, którzy udali się rano w podróż powrotną, spotkaliśmy się w budynku szkoły, aby przedstawić przygotowaną przez p. T. Konieckiego prezentację multimedialną o latarniach morskich oraz podzielić się wiedzą na temat systemu edukacji w Polsce. Nauczyciele omawiali warunki pracy, a także różnice i zbieżności w systemach edukacji w Hiszpanii i Włoszech oraz naszym kraju.

Wczesnym popołudniem pożegnaliśmy naszych gości, którzy udali się do hotelu.


 

Spotkanie z funkcjonariuszem Straży Granicznej

28 luty 2012r.


Uczniowie klas I-III mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w spotkaniu z  funkcjonariuszem Straży Granicznej. Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi i przekonanie najmłodszych, jak istotne dla ich bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych. Gość zaprezentował film, który ukazywał rolę odblasków w warunkach ograniczonej widoczności. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali znaczki odblaskowe, które będą poprawiały ich widoczność na drodze  i wzmacniały  bezpieczeństwo.


„Ferie w mieście 2012”

30 styczeń - 10 luty 2012r.


Pragnąc, by nasi uczniowie dobrze wypoczęli i nabrali sił do dalszej pracy oraz zgodnie z tradycją szkoły, również i w tym roku zorganizowano wypoczynek dla dzieci podczas ferii zimowych. Z tej formy spędzania czasu skorzystało 60 uczniów( po 30 w każdym tygodniowym turnusie). Wśród atrakcji, które dały dzieciom dużo radości i relaksu znalazła się wizyta  w kręgielni w Rędzinach,  pobyt w sali zabaw „Zygzak” oraz na pływalni, projekcja filmowa, a także niecodzienna lekcja w Muzeum Kopalni Rud Żelaza w Parku Staszica i Pawilonie Etnograficznym. Opiekę nad dziećmi sprawowało 20 nauczycieli. Organizatorami wypoczynku dla dzieci byli: p. Lidia Jeziorowska, p. Katarzyna Górniak, p. Maria Witusińska i p. Tomasz Koniecki.


 

Podsumowanie pracy w I semestrze r/szk. 2011/2012


Przed udaniem się na zasłużony odpoczynek, odbył się w naszej szkole apel podsumowujący pracę w I semestrze. Organizatorem spotkania był Szkolny Samorząd Uczniowski. Prowadzący przedstawili uczniów ze wszystkich klas, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce. Zostali oni nagrodzeni gromkimi brawami i gratulacjami. Uczniowie, którzy uzyskali wzorowe zachowanie i 100% frekwencję również je otrzymali. O szczegółowych osiągnięciach swoich dzieci, rodzice zostali poinformowani podczas zebrań klasowych z wychowawcami.

Apel był też dobrą okazją do wręczenia nagród rzeczowych i dyplomów, jakie nasi uczniowie zdobyli w wielorakich konkursach szkolnych i międzyszkolnych organizowanych w ciągu semestru. Najlepszym uczniom i laureatom konkursów gratulujemy osiągnięć, a wszystkim życzymy miłego i bezpiecznego wypoczynku podczas ferii.


Nasze sukcesy w I semestrze:

Uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Wymaluj świat piosenek Nohavicy. Konkurs plastyczny dla dzieci młodszych". Zadanie konkursowe polegało na namalowaniu ilustracji do jednej z 13 piosenek Nohavicy zamieszczonych na stronie edumuz.pl .Ilustracje dzieci przedstawiały więc: trzy świnki, kozła, karpia, zające, słoneczko, delfiny, foki, krety, samurajów, psa, ślimaka, juhasa lub śpiące dziecko. Konkurs przeznaczony był dla młodszych dzieci. Naszą szkołę reprezentowały prace dzieci z klasy IIIa p. Agnieszki Kulińskiej oraz z koła plastycznego, którego opiekunem jest p. Urszula Bednarek. Nad muzyczną stroną przedsięwzięcia czuwała p. Lidia Jeziorowska. Reprezentantka naszej szkoły Milena Gomółka zajęła III miejsce, a do półfinałów zakwalifikowały się również prace Marceliny Kramarzyk, Oliwii Kluźniak, Pauliny Matusiak i Kamila Pyrkosza. Gratulujemy naszym młodym twórcom.

 W listopadzie odbył się Ogólnopolski konkurs plastyczny na komiks pt; "Mój przyjaciel wyszedł z ksiązki". Uczeń naszej szkoły Tomasz Patrzykont uzyskał czwarte miejsce. Konkurs organizował portal internetowy, zajmujący się wydawnictwami i publicystyką "Duże Ka" i "Papierowy pies". Opiekunami były p. U. Bednarek i L. Jeziorowska. Patryk Luksa uczeń klasy 4b- brał udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym: "Kopia dzieła Stanisława Wyspiańskiego". Patryk zajął 3 miejsce w kategorii klas 4-6. Patryk Luksa i Kamila Andruszkiewicz z klasy 3 są laureatami Międzypowiatowego Konkursu "Anioł- forma przestrzenna" organizowanego przez GOK i Parafię Konopiska. Patryk zajął II miejsce w kategorii klas 4-6, Kamila III miejsce w kategorii klas 1-3. Wśród grona laureatów znalazła się również Marcelina Kramarzyk z klasy 2a. Marcelina otrzymała Nagrodę w konkursie plastycznym organizowanym przez Starpack.pl "Wakacyjne przygody Smurfów". Uczniów przygotowała p. U. Bednarek. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Wizyta w Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie

20,27 styczeń 2012r.


Uczniowie klas 6, wraz z opiekunami, uczestniczyli w niekonwencjonalnej lekcji poznania drogi do świętości błogosławionego Jana Pawła II, zwiedzając Muzeum monet i medali Jemu poświęconych. Mogliśmy zobaczyć m.in. monety beatyfikacyjne, monety kilogramowe wykonane we wszystkich kruszcach, najmniejsze złote monety ważące zaledwie pół grama, monety wykonane wszelkimi znanymi w numizmatyce technikami, jedyne egzemplarze monet i medali autorskich a także repliki płaszcza, stuły, pierścienia, piuski oraz pastorału Jana Pawła II. Utrwalenie  w tej formie wizerunku Jana Pawła II to sposób na uwiecznienie Jego ogromnych dokonań i przekazanie tej spuścizny następnym pokoleniom. Nasi uczniowie z wielką uwagą i zaangażowaniem uczestniczyli w tej niecodziennej lekcji, a zapamiętane informacje wykorzystali w minikonkursie z nagrodami. Na zakończenie spotkania można było skosztować kremówek prosto z Wadowic. Organizatorem wycieczki była p. Maria Witusińska.


 

BAL KARNAWAŁOWY 2012

28 styczeń 2012r.


Karnawał to czas zabawy i radości, dlatego również i w naszej szkole nie mogło zabraknąć karnawałowego szaleństwa. Wszyscy – uczniowie, nauczyciele i rodzice, z niecierpliwością oczekiwali nadejścia balu, przygotowując wymarzone stroje. Toteż były one niezwykle barwne i oryginalne: sympatyczne tygryski, myszki, wróżki, królewny i kowboje, a wśród cyganek obecnych na parkiecie można było rozpoznać wiele pań z naszego grona pedagogicznego.


Sesja edukacyjno – historyczna na Jasnej Górze

19 styczeń 2012r.


Przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w sesji edukacyjno – historycznej  dla uczniów szkół podstawowych pt. „Tu zawsze byliśmy wolni” zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” i Biuro IPN w Częstochowie. Celem sesji było poznanie historii naszego miasta, w tym i Jasnej Góry, kształtowanie postaw religijnych i patriotycznych oraz ukazanie roli Kościoła w zmaganiach z komunizmem. Zebrani mogli usłyszeć m.in. piękne i wymowne teksty prezentacji obrazującej postacie bł. ks. J. Popiełuszki i Prymasa Tysiąclecia ks. S. Wyszyńskiego, przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Samochodowo – Budowlanych w Częstochowie, a godny sposób jej zaprezentowania był świadectwem szacunku dla tych wielkich patriotów i kapłanów, jak również przykładem dla młodszych uczniów właściwej postawy wobec autorytetów.

Bardzo ciekawym elementem był wykład p. S.Maślikowskiego, częstochowskiego historyka z IPN, który odkrywał karty historii naszego miasta, a szczególnie te związane z gen. Okulickim. Ważną lekcją dla młodego pokolenia była projekcja filmu pt. „Ostatnia wojenna Stolica”.  Na zakończenie sesji przedstawiciele naszej szkoły zostali poproszeni o zaśpiewanie pieśni patriotycznej „Pałacyk Michla”.

Podczas pobytu na Jasnej Górze nie mogło zabraknąć również zwiedzania szopki bożonarodzeniowej.


 

Jasełka Bożonarodzeniowe

22 grudzień 2011r.


22 grudnia był w naszej szkole dniem niezwykle uroczystym i rodzinnym. Uczniowie i nauczyciele podczas wigilii klasowych składali sobie świąteczne życzenia i dzielili się opłatkiem. Uroczysty i podniosły nastrój  podkreśliły Jasełka, które w tym roku były szczególnie wyjątkowe, bo wystawione według autorskiego scenariusza uczennic z klasy 4a : Aleksandry Zawilińskiej i Beaty Pleszyniak. Było to niezwykłe wydarzenie. Autorki z dziecięcą prostotą i szczerością a jednocześnie wielką dojrzałością, poszukiwały odpowiedzi na pytania: co jest najważniejsze gdy przychodzi czas Bożego Narodzenia i jak najpełniej powinniśmy przeżyć te święta. Scenki z życia współczesnego zostały splecione z ewangelicznymi i osadzone na podłożu biblijnym. Takie ujęcie tematu było wyraźnym protestem przeciwko  wszechogarniającej komercjalizacji życia i spłycaniu tego co najważniejsze i piękne a zastępowaniem tych wartości rzeczami materialnymi. Autorki przedstawienia były z pewnością wyrazicielkami tęsknoty wszystkich dzieci za miłością i rodziną. W Jasełkach wystąpili uczniowie z  klasy 4b pod kierunkiem p. Renaty Rakus i p. Małgorzaty Piekarczyk. Oprawę plastyczną przygotowali nauczyciele: p. Małgorzata Skubała, p. Agnieszka Krętuś, p. Katarzyna Kłos, p. Barbara Rusinek – Nowak. Oprawę muzyczną przygotowała p. Lidia Jeziorowska. Podczas uroczystości, zgodnie z tradycją szkoły, zostało przekazane Betlejemskie Światełko Pokoju. Natomiast zaproszeni goście: ks. Zdzisław Gilski, p.Bogumiła Kulik – Powstaniec Warszawski, p.Loreta Michałek – Przewodnicząca Rady Dzielnicy i p. Ewa Szeląg – Przewodnicząca Rady Rodziców SP nr 52 dziękując Dyrekcji Szkoły za zaproszenie, złożyli nauczycielom i uczniom serdeczne życzenia  świąteczne i noworoczne.


Wieczernikowa choinka 2011.


22 grudzień 2011r

Już po raz czwarty nasza szkoła przystąpiła do międzyszkolnego konkursu organizowanego przez radio „Jasna Góra” i stroiła jedną z wieczernikowych choinek jasnogórskich.

Zgodnie z zasadami konkursu wszystkie ozdoby wykonaliśmy własnoręcznie, a dla podkreślenia patriotycznego imienia szkoły były one w barwach biało – czerwonych. Wykorzystaliśmy własne pomysły, uruchomiliśmy wyobraźnię i powstały całkiem ciekawe zabawki choinkowe. Wykonywaniu ozdób towarzyszyła przedświąteczna atmosfera, która dała wszystkim wiele radości. Przy ich zawieszaniu pomagali również rodzice. Nasza choinka ma numer 17, a która zwycięży zdecydują pielgrzymi oddając głos na ich zdaniem tę najładniejszą, ale przecież nie o nagrody tu chodzi...


Tydzień eTwinningu

5-9 grudzień 2011r


 

W dniach 5-9 grudnia obchodzony był w naszej szkole Tydzień eTwinningu zorganizowany i przeprowadzony przez nauczycieli języka angielskiego.

W ramach tego tygodnia uczniowie klas 4-6 brali udział w różnych konkursach: ze znajomości baśni i bajek europejskich, konkursie muzycznym, sportowym, filmowym i matematyczno – językowym. Po zakończonym tygodniu nauczyciele sprawdzili karty pracy i wyłonili po dwóch laureatów w każdym konkursie, w dwóch kategoriach wiekowych.

Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie naszej szkoły poznali kulturę różnych krajów Unii Europejskiej.


 

Pasowanie na „Świetlika”

listopad 2011r.


Zgodnie z tradycją świetlicy naszej szkoły, corocznie odbywa się pasowanie na „Świetlika” uczniów klas pierwszych. Po wykonaniu kilku zadań i po pomyślnym przejściu prób, pierwszaki w obecności Pani Dyrektor złożyły uroczyste ślubowanie i w ten sposób zostały przyjęte do szerokiego grona dzieci świetlicowych.


 

Turniej „Dwa Ognie”

22 listopada 2011r.


W  naszej szkole odbył się Turniej „Dwa Ognie”, w którym wzięły udział klasy drugie i trzecie. Wszyscy doskonale się spisali ,bo nie tylko dobrze się bawili ale i wspaniale rywalizowali mimo swojego młodego wieku.

Kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I miejsce – klasa 2a

II miejsce – klasa 3a

III miejsce – klasa 2b

IV miejsce – klasa 3b

Gratulujemy wszystkim uczestnikom  i wychowawcom, życząc dalszych sukcesów sportowych.


 

Konkurs pięknego czytania literatury Ewy Szelburg – Zarembiny

17 - 18 listopad 2012r.


Ewa Szelburg – Zarembina oraz jej bogata i piękna twórczość stała się bohaterką tegorocznych Międzynarodowych Dni Bibliotek Szkolnych obchodzonych w naszej szkole. Powodem ku temu  była 25 rocznica jej śmierci. Jednym z punktów programu było uczestnictwo uczniów klas 4 w konkursie pięknego czytania literatury tej pisarki i poetki w bibliotece osiedlowej, gdzie jesteśmy zawsze serdecznie przyjmowani przez panią Anię Majchrzak. Konkurs był wspaniałą okazją do poznania pięknej literatury, można też było zdobyć atrakcyjne nagrody.

Współorganizatorem konkursu była p. Barbara Rusinek - Nowak.


Święto Niepodległości

10 listopad 2011r.


10 listopada 2011 roku uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.

 W podniosłej Mszy Świętej w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca i Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich oraz mieszkańcy dzielnicy Dźbów. Było nastrojowo i podniośle. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole, gdzie wszyscy przeszli szykiem marszowym na czele z pocztem sztandarowym szkoły.

 Część oficjalna rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego. Następnie z powagą uczniowie odśpiewali hymn szkoły. Część artystyczną uroczystości prowadził uczeń klasy VIb Aleksander Banasik, który zaskoczył wszystkich sprawnością swojej pamięci. Jego słowa, wiążące recytacje wierszy i występy chóru szkolnego, trafiały do słuchaczy. W patriotycznym montażu słowno – muzycznym wzięli udział uczniowie klas IV – VI. Mimo tremy, wszyscy uczniowie świetnie dali sobie radę z trudnymi tekstami. Występy dzieci uzupełniały pieśni wykonane przez chór szkolny. Uroczyście zabrzmiały znane większości z nas:  „Maszerują strzelcy”, „Ułani, ułani…” , „Legiony” i inne. Ważnym momentem uroczystości było złożenie kwiatów pod  pomnikiem legionistów poległych w obronie Ojczyzny. Nasze patriotyczne spotkanie zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego. Pamięć o zwycięstwie sprzed 93 lat to nasz patriotyczny obowiązek, ale i radość z tego, że żyjemy w wolnej Polsce.

Uroczystość wzbogaciło przekazanie Pani Dyrektor Szkoły Bożenie Golachowskiej nagrody zdobytej przez naszych uczniów za zajęcie I miejsca w 5 Ogólnopolskim Konkursie "Pan Karp Europejczykiem”.


Gala finałowa "Pana Karpia".

7 listopad 2011r.


7 listopada 2011 roku, w pięknej scenerii "Starego Młyna" należącego do warszawskiego hotelu "Boss", odbyła się długo oczekiwana przez dzieci  gala finałowa 5 Ogólnopolskiego Konkursu "Pan Karp Europejczykiem”, na którą  zostali zaproszeni laureaci trzech pierwszych miejsc w kategoriach: plastycznej, teatralnej i poetyckiej.

Na zaproszenie organizatorów,  przybyło do Warszawy prawie 100 dzieci z 11 województw wraz ze swoimi nauczycielami i rodzicami. Wśród nich znaleźli się też nasi uczniowie tworzący „Teatr 52”, którzy w kategorii teatralnej zdobyli I miejsce za etiudę pt. "Syrenie opowieści o Pana Karpia wyprawie na Węgry" przygotowaną pod opieką pań: Marzeny Jałochy, Lidii Jeziorowskiej, Urszuli Bednarek . Oprócz pięknych dyplomów i książek nasza grupa otrzymała nagrodę w postaci profesjonalnego sprzętu - wytwornicę dymu scenicznego.

Gala, którą rozpoczął występem nasz „ Teatr 52”,  obfitowała w moc atrakcji i niespodzianek. Dwie nimfy wodne porwały dzieci do wspólnej zabawy, śpiewów i konkursów.
Ogromny zachwyt wśród widowni  wywołały występy  iluzjonistki i akrobatki, taniec w obręczach, poskramianie węży, połykanie ognia, a na koniec delektowanie się kawałkami ogromnego  karpia z czekolady, wykonanego przez Maestro Czekolady  Janusza Profusa z firmy Wedel. Relację z gali można było również  wysłuchać w I programie Polskiego Radia, gdzie znalazł się wywiad z naszymi uczniami.
Wszyscy na długo zapamiętają tak wspaniałe i serdeczne przyjęcie w Warszawie.


Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

27 październik 2011r.


Jak co roku, w Międzynarodowym Dniu Bibliotek Szkolnych, czekały na czytelników różne niespodzianki m.in. słodki upominek oraz zakładka dla każdego, kto w tym dniu wypożyczy książkę. Oj, chętnych było wielu! Padł rekord wypożyczenia dziennego – 178 książek i czasopism. Patronem tego dnia była pisarka i poetka Ewa Szelburg – Zarembina z racji 25 rocznicy jej śmierci. Aby najmłodsi posmakowali tej pięknej literatury Panie Dyrektorki Bożena Golachowska i Bogumiła Schab oraz sekretarka p. Irena Tkaczyk czytały dzieciom przepiękne fragmenty tej literatury, co wzbudziło w dzieciach wielkie zainteresowanie.

Natomiast członkowie Klubu Mola Książkowego układali rebusy dotyczące twórczości E. Szelburg – Zarembiny a pozostali uczniowie je rozwiązywali, uczestnicząc tym samym w konkursie z nagrodami. W bibliotece można było również zwiedzić wystawę nowości książkowych. Organizatorem uroczystości była p. Barbara Rusinek – Nowak.


Jesienny Złaz Zuchowy w Złotym Potoku

22 październik 2011r.


W dniu 22 października odbył się Jesienny Złaz Zuchowy w Złotym Potoku zorganizowany przez Komendę Hufca ZHP w Częstochowie, w którym od 2 lat uczestniczą jako goście  członkowie Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych. W złazie wzięli udział również nasi uczniowie z klas : 1a, 1b, 4b, i 5a – zuchy i członkowie SKKT. Podczas trasy wykonywali różne zadania, by zdobyć sprawność ze znajomości regionu częstochowskiego pt. „Mój region”. Obietnicę zuchową złożył Rafał Czerwik uczeń klasy 3b. Nie obyło się również bez piosenek turystycznych i wesołych pląsów. Na koniec, strudzeni  turyści, mogli wzmocnić swoje siły smacznymi kiełbaskami z  ogniska.


Dzień Edukacji Narodowej

14 październik 2011r.


Dzień Edukacji Narodowej jest w naszej szkole świętem podwójnym: w tym dniu uczniowie składają najlepsze życzenia swoim nauczycielom, jak również ma miejsce uroczystość „Pasowania na ucznia”. Tegoroczne „pierwszaki”, by mogły dostąpić zaszczytu przyjęcia do grona uczniów, musiały przejść zwycięsko trudne próby sprawdzające ich wiadomości i umiejętności przygotowane dla nich w królestwie Neptuna. Dopiero wtedy p. dyr. Bożena Golachowska dokonała uroczystego aktu pasowania na ucznia oraz wręczyła każdemu z nich pierwszą szkolną legitymację i pamiątkowy dyplom. Również rodzice zadbali o to, aby ten dzień był szczególny i przygotowali dla dzieci słodkie niespodzianki. Miłym zakończeniem tego dnia były upominki i życzenia przygotowane dla nauczycieli przez Szkolny Samorząd Uczniowski oraz występ dzieci i młodzieży ze szkoły tańca. Organizatorkami tegorocznej uroczystości byli nauczyciele: p. Iwona Orman i p. Jolanta Lichota-Aboud.


Wizyta w Szkocji w ramach programu „Comenius”

3 - 7 październik 2011r.


W ramach programu „Comenius” pt. „Latarnie morskie łączą lądy” przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w wizycie w Glesgow w Szkocji, która odbyła się w dniach 3-7 października 2011. Podczas wizyty mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda szkoła partnerska w Balornock , jak uczą się w niej nasi rówieśnicy, jak bawią się i odpoczywają. Zwiedziliśmy również stolicę Szkocji – Edynburg oraz Parlament. Jedną z atrakcji było uczestnictwo w tradycyjnym wieczorze szkockim Ceilidh, podczas którego tańce przeplatane były śpiewami, recytacją poezji oraz opowiadaniami o historii kraju. W wizycie uczestniczyli uczniowie: Barbara Wysocka, Paulina Romańczyk, Bartłomiej Lisiński, Daniel Gliński i Maciej Mielczarek. Opiekunami byli nauczyciele: p.Agata Jałowiecka – Frania, p.Małgorzata Grajcar i p.Tomasz Konecki.


Dzień Patrona Szkoły

3 październik 2011r.


W dniu 3 października cała społeczność naszej szkoły świętowała Dzień Patrona. Rozpoczęliśmy od zajęć wychowawczych w poszczególnych klasach, podczas których uczniowie klas 4-6 wykazywali się wiedzą na temat Powstania Warszawskiego pokonując etapy dydaktycznej gry planszowej pt. „Kanał” opracowanej przez pedagogów naszej szkoły: p. dyr. Bożenę Golachowską i nauczyciela bibliotekarza p. Barbarę Rusinek – Nowak. Zwycięska grupa z każdej klasy otrzymała tytuł „Przewodnika kanałowego”. Następnie wszyscy wzięli udział w uroczystym apelu. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. „Moja mała Ojczyzna” autorstwa uczniów z klasy 6b : Karola Goli i Marcela Brzeskiego. Następnie przedstawiciele wszystkich klas zaprezentowali biogramy Małych Powstańców a znicze z ich nazwiskami zapalili pod pomnikiem. Podsumowaniem dnia było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego na projekt „Odznaki Małego Powstańca” oraz wręczenie nagród.

W konkursie zwycięzcami zostali: I miejsce – Natalia Szerszeń, II miejsce – Marta Kaczmarek, III miejsce – Mateusz Wypart. Wyróżnienia uzyskali: Eliza Kołodziejczyk, Natalia Florczyk, Bartłomiej Lisiński, Julia Grzesiak.


Rocznica napaści sowieckiej

17 wrzesień 2011r.


17 września, w 72 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, poczet sztandarowy jako reprezentant  naszej szkoły uczestniczył w uroczystościach miejskich przy pomniku „Ofiar Golgoty Wschodu”. Uroczystość rozpoczęła Msza święta na Jasnej Górze celebrowana w intencji poległych i zamordowanych. Organizatorami obchodów rocznicowych byli: Związek Sybiraków Oddział w Częstochowie oraz Urząd Miasta Częstochowy.


Dzień Sportu Szkolnego

7 wrzesień 2011r.


W tym dniu wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się na „Orliku”, by stanąć do sportowych zmagań o Puchar Dyrektora Szkoły. Zanim rozpoczęły się konkurencje przygotowane przez panie: Małgorzatę Grajcar i Lidię Knaś-Wróbel, zgodnie z tradycją szkoły zapłonął olimpijski znicz a na maszt wciągnięto flagę. Wyniki tegorocznych rozgrywek przedstawiają się następująco.

Puchar Dyrektora Szkoły zdobyli:

–        w kategorii klas I-III zwyciężyła klasa IIIa (II miejsce kl. Ia, III miejsce kl. Ib)

–        w kategorii klas IV-VI zwyciężyła klasa VIb (II miejce kl. VIc III miejsce kl. Vb)

W „biegu australijskim” I miejsce zdobyli:

-          w kategorii klas I-II: Dawid Błaszczak i Natalia Siuda z kl. II b

-          w kategorii klas III-IV: Martyna Zębik z kl. IV b i Mikołaj Musialak z kl. III a

-          w kategorii klas V-VI: Weronika Blukacz z kl. VI c

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom sportowych zmagań!


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

1 wrzesień 2011r.


Wakacje się skończyły. Znów zabrzmiał dzwonek obwieszczający rozpoczęcie kolejnego nowego roku szkolnego. Po Mszy świętej w kościele parafialnym, wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się na sali gimnastycznej, powitani przez panią dyrektor Bożenę Golachowską, która szczególnie serdeczne słowa skierowała do „pierwszaków”. Część artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie klas czwartych pod kierunkiem i opieką p. Iwony Orman, p. Jolanty Lichoty-Aboud i p. Sławomira Fujarskiego. Nad oprawą plastyczną czuwała p. Urszula Bednarek.

Uśmiechnięte twarze uczniów i nauczycieli wyrażały jedno: „Dobrze znowu być razem w szkole!”


Joomla templates by a4joomla