Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zakończenie roku szkolnego 2012/13

28 czerwca 2013r.


Po całorocznym wysiłku nadszedł czas upragnionych wakacji, ale najpierw podsumowania efektów pracy wszystkich uczniów. Wielu z nich, pracując solidnie, mogło poszczycić się wybitnymi osiągnięciami i uzyskać świadectwo z paskiem, jak również otrzymać nagrody za wysokie notowania w konkursach miejskich i ogólnopolskich.

Po 6 latach nauki przyszła pora, aby pożegnać naszych absolwentów.  Niektórzy z łezką w oku rozstawali się, mając w pamięci wiele pięknych chwil, jakie przeżyli w tym miejscu. W części artystycznej uczniowie potrafili docenić pracę i wysiłki dyrekcji, każdego nauczyciela i pracownika szkoły, tę dydaktyczną i wychowawczą.

Wszystkim absolwentom życzymy, aby wartości i wiedza, które były im wpajane, zostały w ich sercach i pamięci oraz aby procentowały w tej najbliższej i dalszej przyszłości, a wszystkim - udanych, słonecznych wakacji.

W imieniu całej społeczności szkolnej pani dyrektor Bożena Golachowska podziękowała pani Małgorzacie Krzysztoszek za wieloletnią i oddaną pracę w tej szkole, która od nowego roku szkolnego przechodzi na emeryturę.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz pożegnanie absolwentów przygotowali wychowawcy klas 6 : p. Małgorzata Krzysztoszek i p. Sławomir Fujarski.


Zajęcia Klubu Ucznia Zdolnego w Multicentrum „ ZODIAK”

czerwiec 2013r.


 

W czerwcu 2013 r. w ramach zajęć Klubu Ucznia Zdolnego uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach naukowych w Multicentrum „ Zodiak”, mieszczącym się w Parku im. S. Staszica w Częstochowie.

Multicentrum  promuje nowoczesne metody edukacji oparte na technologiach komputerowych. Szczególnie istotne jest to, że zdobywanie wiedzy w „Zodiaku” odbywało się w formie nauki przez zabawę. Warsztaty przyniosły dzieciom dużo radości, pobudziły wyobraźnię i myślenie. Nasi uczniowie wzięli udział w cyklu zajęć z zakresu „Multinauka”„ Multitechnika” i „ Multisztuka”. Podczas zajęć edukacyjnych „Zodiak” oferowało naszym uczniom  dostęp do stanowisk technicznych i grafiki komputerowej, dzięki czemu uczestnicy mieli okazję stworzyć swój własny kolaż w programie Corel. Poza tym, poznali odnawialne i nieodnawialne źródła energii wykorzystywane obecnie przez człowieka. W laboratorium uczniowie sprawdzili natomiast, jak wykorzystywana jest energia wody, słońca i wiatru. Podczas multimedialnej prezentacji dowiedzieli się także, w jaki sposób w obecnych czasach wykorzystywana jest energia słoneczna. Sprawdzili również działanie baterii słonecznej, próbując wytworzyć energię elektryczną z promieni słonecznych za pomocą zbudowanego z klocków K’nex modelu młyna.                                                                                                         

        Duża różnorodność nowoczesnych urządzeń dydaktycznych sprawiła, że nauka w „Zodiaku” stała się dla naszych uczniów nie tylko interesująca, ale i przyjemna.

 

Opiekunowie KUZ:

Edyta Krześ, Agata Jałowiecka - Frania


 

Konkurs recytatorski pt. „Wiersze mojego dzieciństwa”

26 czerwca 2013r.


W tym roku odbyła się już VII edycja tego konkursu, podczas którego uczniowie prezentowali wybraną przez siebie poezję dziecięcą, ubogaconą samodzielnie przygotowaną charakteryzacją i rekwizytami. Dla uczczenia roku Juliana Tuwima prezentowano wiersze wyłącznie tego autora.

Konkurs był okazją do rozwoju inwencji twórczej młodych artystów, którzy niejednokrotnie zaskakiwali wyjątkową i oryginalną interpretacją tekstów.

Zwycięzcami konkursu zostali :

I miejsce – Weronika Goliniewska za wiersz pt. „Lokomotywa” oraz Patryk Luksa za wiersz pt. „Pstryk”

II miejsce – duet Julia Załogowska i Julia Sowa za wiersz pt. „Spóźniony słowik”

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!

Organizatorami konkursu byli: p. Barbara Rusinek – Nowak i p. Michał Jarząbek.


Uroczyste zakończenie Szkolnego Roku Sportowego 2012/13 pod hasłem: „Bij rekordy nie kolegów!”

24 czerwca 2013r.


Po uroczystym otwarciu zgodnym z ceremoniałem olimpijskim, uczniowie przystąpili do ostatnich w tym roku szkolnym zawodów w konkurencjach lekkoatletycznych, zaliczanych do rywalizacji o Puchar Dyrektora Szkoły. Mogli również sprawdzić swoje umiejętności na strażackim torze przeszkód.

Uroczystości zakończenia Szkolnego Roku Sportowego rozpoczęliśmy od podsumowania udziału uczniów naszej szkoły w  Igrzyskach Miejskich Młodzieży Szkolnej.

 • Dziewczęta we współzawodnictwie sportowym szkół częstochowskich zajęły  15    miejsce na 47 startujących . 

Dziewczęta utrzymały 6 miejsce w rywalizacji szkół częstochowskich na przestrzeni lat 2000-2013.

 • Chłopcy natomiast zajęli 17 miejsce na 47 startujących szkół  .

Wszystkim uczniom reprezentującym szkołę w zawodach sportowych, pani dyrektor szkoły Bożena Golachowska wręczyła Dyplom Sportowca.

Następnie podsumowano rywalizację klas. W kategorii klas I-III Puchar Dyrektora Szkoły wywalczyła klasa 3b., a w kategorii klas starszych klasa 6b.

Na koniec podziękowano dziewczętom z pocztu flagowego: Ewie Kołodziejczyk i Kamili Wiklińskiej, które przez 5 lat pełniły służbę. Dziewczęta przekazały koszulki młodszym koleżankom, które zajęły ich miejsce w poczcie. Pani dyrektor wręczyła odchodzącym  prezenty w postaci piłek do gry , ufundowane przez Radę Rodziców.

Część sportową zakończyły pokazy układów tanecznych opracowanych przez dziewczęta z klas szóstych.

Następnie głos zabrały przedstawicielki Szkolnego Samorządu Uczniowskiego, które przedstawiły podsumowanie wyników Konkursu: Super Klasa.  prowadzonego przez Samorząd Uczniowski przez cały rok.

 • W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła klasa 1b
 • W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła klasa  4b

Klasy otrzymały bony pieniężne na dofinansowanie wycieczek klasowych.

Dla podkreślenia Dnia bez przemocy przedstawicielki SSU uczyły tańca gangnam style, który odtańczyła cała szkoła.

organizatorzy : p.Małgorzata Grajcar, p. Sławomir Fujarski, p. Edyta Krześ i p. Dagmara Mroczek.


Wycieczka w Beskid Żywiecki

13 i 14 czerwca 2013r.


Uczniowie klas IIIa i IIIb, pod opieką swoich wychowawców, wybrali się na wycieczkę w Beskid Żywiecki, by poznać uroki tego  zakątka Polski. Pierwszą atrakcją był wjazd gondolami na górę Szyndzielnię, skąd rozpościerały się urocze widoki. Następnie korzystając z pięknej pogody odbyli pieszą wędrówkę i zeszli aż do Wisły. Odwiedzili też koronkarki z Koniakowa, których misterne wyroby słyną na cały świat. O tradycjach i dawnym stylu życia górali beskidzkich, dowiedzieli się zwiedzając autentyczną kurną chatę. Moc emocji wzbudziła u dzieci wizyta w parku przyrodniczo – rozrywkowym, gdzie główną atrakcją był pokaz lotów sów i orłów, a także możliwość zabawy na świeżym powietrzu wśród przyrody i sympatycznych zwierzaków.

Wycieczka ta pozostanie na długo w naszej pamięci.


 

Konferencja eTwinning

12 czerwca 2013r.


12 czerwca 2013 roku p. D.Mroczek oraz p. T.Koniecki uczestniczyli w konferencji eTwinning, która odbyła się w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Nauczyciele przygotowali stoisko naszej szkoły, na którym znalazły się materiały wypracowane w czasie realizacji projektu 3Ls=Latarnie morskie łączą lądy oraz prezentację multimedialną przedstawiającą dotychczas zrealizowane projekty eTwinning. Nauczyciele uczestniczyli również w konferencji prezentującej nową formę platformy eTwinning, pod nazwą eTwinning plus. Ma ona za zadnie nawiązywanie współpracy nauczycieli eTwinning z nauczycielami z Ukrainy, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Tunezji. Nauczyciele otzrymali również podziękowania od organizatorów konferencji.


Sejmik Uczniowski

6 czerwca 2013r.


W dniu 6 czerwca 2013 roku w naszej szkole odbył się Sejmik Uczniowski dotyczący zdrowego stylu życia. Sejmik podsumowywał dziłania SSU w ciągu mijającego roku szkolnego 2012/2013. Uczniowie pracowali w 4 grupach a-d, których zadaniem było wypracowanie plakatów prezentujących:

-          zdrowy sposób odżywiania się,

-          właściwe zachowanie się w domu, szkole, na ulicy;

-          bezpieczeństwa w szkole, w sieci, na drodze;

-          aktywnego sposobu pomagania innym.

Nad pracą 3 reprezentantów z każdej klasy czuwali marszałek T. Patrzykont, vice marszałek W.Skóra, posłowie K.Piatkowska i M.Musialak.


Dzień dziecka

3 czerwca 2013r.


W Dniu Dziecka uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w grze terenowej „Poszukiwacze skarbów”. Zadaniem dzieci było odnalezienie zagubionych przez czarodzieja diamentów. Za każdy odnaleziony „diament” i prawidłowo wykonane zadania, w których uczniowie musieli wykazać się sprawnością intelektualną i fizyczną, bogatą wyobraźnią oraz współpracą w grupie, uzyskiwali „drogocenny kamień”. Po ukończonej grze zanosili „diamenty” do Skarbnika (Pani Dyrektor Szkoły). W zamian otrzymywali słodkie niespodzianki. Dodatkową nagrodą był wyjazd do salonu zabaw „Zygzak”. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych dzień był bardzo udany.

Organizatorem tego dnia była p.Iwona Orman oraz opiekunowie Szkolnego Samorządu Uczniowskiego: p.Edyta Krześ, p.Małgorzta Grajcar i p. Dagmara Mroczek.


Przegląd Teatrzyków Malucha

25 maja 2013r.


Na scenie OKF w Częstochowie odbył się Przegląd Teatrzyków Malucha dla przedszkoli i szkół podstawowych, podczas którego koło teatralne naszej szkoły prowadzone przez p. Iwonę Orman przedstawiło sztukę pt. „Dwie Dorotki”.

Duże zaangażowanie dzieci, efekty specjalne, dekoracje, stroje oraz oprawa muzyczna sprawiły, że zdobyliśmy I miejsce i przywieźliśmy do szkoły zwycięski puchar.


Podsumowanie projektu „FEEL HARMONY – POCZUJ KLIMAT”

16 maja 2013r.


Po sześciu sezonach, cieszącego się ogromnym sukcesem cyklu Szkoła na Parnasie, Filharmonia Częstochowska zainaugurowała w roku szkolnym 2012/2013 nowy projekt - FEEL HARMONY – POCZUJ KLIMAT!

Nasza szkoła po raz kolejny brała udział we wszystkich koncertach tego projektu, za co otrzymała dyplom.

 Organizatorzy projektu ogłosili całoroczny konkurs na połączenie dźwięku i obrazu. Zadaniem uczniów było przygotowanie komiksu – historii opowiedzianej ilustracjami, zdjęciami i rysunkami wykonanymi dowolną techniką z przygotowaną, odpowiednio dobraną muzyką w tle. Do konkursu przystąpiło dwoje uczniów naszej szkoły, które wykonały komiksy pod kierunkiem mgr Urszuli Bednarek i mgr Lidii Jeziorowskiej:

 Kinga Piątkowska z klasy 4b – komiks „Warszawskie dzieci”

oraz Patryk Luksa z klasy 5b – komiks „Duch na zamku”.

Oba komiksy zdobyły nagrody i jako jedyne prace zostały zaprezentowane podczas koncertu finałowego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          


 

Pasowanie na czytelnika

maj 2013


Gdy uczniowie klas pierwszych posiedli już trudną sztukę rozpoznawania liter i podjęli próby samodzielnego czytania, mogli ubiegać się o zaszczytne miano czytelnika. Tak się też stało podczas wizyty w bibliotece szkolnej, gdzie mogli poznać interesujący księgozbiór oraz wykazać się znajomością wierszy Juliana Tuwima, biorąc udział w konkursie z nagrodami. Prawdziwy czytelnik musi też znać zasady poszanowania książek, dlatego też odczytano z powagą prośby książki i złożono obietnicę bycia jej przyjacielem. Najmłodsi czytelnicy przekonali się, ze biblioteka jest  miejscem, gdzie nie tylko można czytać i uczyć się, ale również poprzez książkę się bawić .

 

Uroczystość w bibliotece przygotowała p. Barbara Rusinek - Nowak 

Wycieczka koła misyjnego

16 maja 2013r.


Dziewczynki z Koła Misyjnego wraz z opiekunem p. Marią Witusińską zwiedzały częstochowski Park Miniatur Sanktuariów Maryjnych. Wycieczka zaplanowana została na piękny miesiąc maj, jako ze Maryję nazywamy Matką Misjonarzy. W Parku, od kwietnia, można też podziwiać największą w świecie figurę bł. Jana Pawła II Pielgrzyma i Misjonarza Świata. Na koniec wycieczki dziewczynki miło spędziły chwile w parku linowym.


 

Wycieczka do Wieliczki

13 maja 2013r.


Klasy IIa i IIb pojechały na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. W Krakowie zwiedzaliśmy Katedrę na Wawelu oraz Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie i Krypty Wieszczów. Spacerowaliśmy po królewskim dziedzińcu. Nad Wisłą zeszliśmy do Smoczej Jamy. Niestety przez cały czas padał deszcz. Potem pojechaliśmy do Wieliczki. Po kopalni soli oprowadzała nas pani przewodniczka, która opowiadała bardzo ciekawie o pracy dawnych górników solnych, pokazywała piękne niezwykłe miejsca i opowiadała legendy. Spotkaliśmy tam dobrego ducha Skarbnika. Miał on dla nas różne zadania z nagrodami. Pobyt w kopalni zakończyliśmy pysznym obiadem w restauracji – grocie solnej. Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta w Krakowie. Widzieliśmy tam Wieżę Ratuszową, Kościół Mariacki i Sukiennice, gdzie kupowaliśmy pamiątki. Do domu wróciliśmy późno, zmęczeni ale zadowoleni.

autorką tekstu jest Dominika Pędzioch z klasy II a


 

 

Uczczenie 68 rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem

8 maja 2013r.


Uczniowie wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego naszej szkoły: Tomasz Patrzykont, Kamil Majdzik, Julia Pawlik, Agnieszka Mielczarek, Weronika Goliniewska i Julia Polaniak wzięli udział w uroczystości miejskiej zorganizowanej dla uczczenia 68 rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem. Uroczystość rozpoczęła się  Mszą św. polową na Placu Pamięci Narodowej, następnie został odczytany Apel Pamięci w oprawie Kompanii Honorowej Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz zostały złożone kwiaty pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny. Uroczystość była zorganizowana przez Związek Inwalidów Wojennych RP oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Nasz Poczet Sztandarowy reprezentował się jak zwykle pięknie i godnie.


Dzień Europy

8 maja 2013r.


8 maja 2013 roku nauczyciele języka angielskiego p. D.Mroczek oraz p. T.Koniecki przeprowadzili w klasach 1-6 zajęcia o tematyce Unii Europejskiej. Nawiązaliśmy w ten sposób do obchodów Dnia Europy. Uczniowie z klas 1-3 kolorowali maskotkę UE – Syriusza oraz flagę UE, oraz uczestniczyli w grach i zabawach o tematyce UE.

Uczniowie z klas 4-6 brali udział w quizie z wiedzy o UE. Grupy 4/5 osobowe rywalizowały ze sobą, aby na koniec lekcji otrzymać oceny bardzo dobre.


Konkurs „Zdrowy styl życia”

7 maja 2013r.


Organizatorem konkursu pt. „Zdrowy styl życia”, przeznaczonym dla klas IV – VI, była świetlica szkolna. Na podstawie wiedzy przyswojonej na lekcjach przyrody oraz podczas zajęć w świetlicy, uczniowie wykazali się znajomością zagadnień z zakresu zdrowego odżywiania, higieny ciała i aktywnego wypoczynku. Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce – Beata Pleszyniak z klasy 5a

II miejsce – Wiktoria Skóra z klasy 5b

III miejsce – Julia Polaniak z klasy 5b

Po konkursie omawiano przykładowe zestawy zdrowego śniadania z wykorzystaniem produktów zgromadzonych na „stoliku zdrowia”.


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2013r.


   Obchody święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja są w naszej szkole okazją do uroczystego przekazania Sztandaru Szkoły młodszemu rocznikowi, który przez najbliższy rok będzie pełnił honory Pocztu Sztandarowego. Wśród uczniów wyróżnionych z klas 5, którzy swoją postawą zasłużyli na to zaszczytne miano i będą godnie reprezentować naszą szkołę znaleźli się :   Kamil Majdzik, Tomasz Patrzykont,  Julia Pawlik, Agnieszka Mielczarek, Weronika Goliniewska , Julia Polaniak.

W drugiej części uroczystości uczniowie zaprezentowali spektakl patriotyczny, który miał na celu wyjaśnienie jaka była ówczesna sytuacja Polski, dlaczego Konstytucja 3 Maja była tak ważna dla naszego kraju i wyjątkowa w całej Europie oraz co znaczą dla nas słowa Ojczyzna, wolność, naród, patriotyzm.

Poczet Sztandarowy odbywał przygotowania pod kierunkiem p. Michała Jarząbka i p. Edyty Krześ., natomiast nad realizacją spektaklu czuwała p. Małgorzata Piekarczyk i p. Lidia Jeziorowska. Uczniowie, którzy w bieżącym roku szkolnym tworzyli skład Pocztu Sztandarowego zostali nagrodzeni upominkami książkowymi. 

Wycieczka do Warszawy

25 kwietnia 2013r.


  W wycieczce do Warszawy uczestniczyli uczniowie klasy 6a i 6b. Zwiedzano gmach Sejmu, Stare Miasto, gdzie uczniowie mogli zobaczyć Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta, a przede wszystkim Muzeum Powstania Warszawskiego, które wywarło na zwiedzających ogromne wrażenie. Była to dla nich niezwykła i niezapomniana lekcja historii, przybliżająca w tak odmienny i rzeczywisty sposób wydarzenia sprzed lat. Chcąc wyrazić szacunek i zapewnić o pamięci o bohaterach - przedstawiciele naszej szkoły złożyli kwiaty pod pomnikiem Małego Powstańca.

Atrakcją wycieczki był również Stadion Narodowy, który oglądano z zewnątrz.Wycieczka klas 5 do Poronina i Zakopanego

24 i 25 kwietnia 2013r.


Wycieczka była bardzo udana. Wzięło w niej udział 43 uczniów z klas 5. Dopisała nam słoneczna pogoda. W pierwszym dniu relaksowaliśmy się na basenach termalnych w Szaflarach, po czym dotarliśmy do Poronina,  gdzie spędziliśmy resztę dnia w Ośrodku Wczasowym "Za Lasem".   Wieczorem wszyscy bawiliśmy się przy ognisku. Następnego dnia  byliśmy na Krupówkach,  gdzie zaopatrzyliśmy się w pamiątki. Poznaliśmy  historię najstarszego cmentarza w Zakopanem „Na Pęksowym Brzysku”,  historię Zakopanego i Podhala oraz skoków narciarskich w Zakopanem. Wjechaliśmy  kolejką na Gubałówkę, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Tatr.  Zeszliśmy szlakiem turystycznym ze szczytu Gubałówki do Kościeliska , a następnie zwiedziliśmy zabytkowy kościół na Jaszczurówce. Nauczyciele opiekujący się nami, byli bardzo zadowoleni z naszego zachowania. Nam też podobała się wycieczka. Wróciliśmy wypoczęci, opaleni i pełni wrażeń.


Konkurs pięknego czytania.

18 kwietnia 2013r.


   W dniu 18 kwietnia 2013 r. wśród uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie przeprowadzono Konkurs Pięknego Czytania.

Jury w składzie:

v  p. Bożena Golachowska – Dyrektor Szkoły

v  p. Agata Jałowiecka-Frania – neurologopeda, oligofrenopedagog

v  p. Agnieszka Kulińska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

postanowiło uhonorować poniższe osoby:

KLASY PIERWSZE:

I miejsce – Nadia Koza – kl. I a

Wyróżnienie – Kamila Suchańska – kl. I a

Wyróżnienie – Radosław Florczyk – kl. I b

Wyróżnienie – Julia Urbaniak – kl. I b

KLASY DRUGIE:

I miejsce – Fabian Ziółkowski – kl. II b

Wyróżnienie – Jan Dyndał – kl. II a

Wyróżnienie – Klaudia Kaczmarek – kl. II b

KLASY TRZECIE:

I miejsce – Martyna Pinkosz – kl. III a

Wyróżnienie – Marcelina Kramarzyk – kl. III a

Wyróżnienie – Julia Kurzacz – kl. III b


 

Klub Młodych Hobbystów

kwiecień 2013r.


Jak co roku, w kwietniu, zorganizowano na świetlicy  wystawę Klubu Młodych Hobbystów. Uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować zbierane przez siebie przedmioty, opowiedzieć kolegom o swoich zainteresowaniach i zarazić innych swoimi pasjami.


 

Projekt - „Gdzie były i co robiły Twoje ręce”

kwiecień 2013r.


Nasza szkoła przystąpiła do programu Akademia Czystych Rąk organizowanego przez firmę Carex, program dotyczył dbania o profilaktykę zdrowia najmłodszych poprzez edukowanie ich w zakresie prawidłowej higieny rąk. Otrzymaliśmy od Organizatorów materiały dydaktyczne i antybakteryjne mydła Carex. W programie uczestniczy ponad 1300  szkół z całej Polski (zarówno szkół podstawowych, jak i gimnazjów). W ramach projektu braliśmy również udział w konkursie „Gdzie były i co robiły Twoje ręce”. Chcemy przedstawić Wam film klasy 5a, który bierze udział w konkursie. Film powstał pod kierunkiem p. Urszuli Bednarek (scenariusz, reżyseria, filmowanie i montaż ) i p. Lidii Jeziorowskiej (oprawa muzyczna).

 


Kangur 2013r.

21 marca 2013r.


 

   Czworo  uczniów z naszej szkoły  odniosło sukcesy w konkursie matematycznym „Kangur”. Wykazali się wysokimi  wynikami wśród kolegów i koleżanek w  naszym rejonie. Bardzo dobry wynik  zdobyli: Marcel  Zębik (3a), który przygotowywał się do rozwiązywania zadań pod opieką pani Iwony Rachwał oraz Aleksandra  Zawilińska, Tomasz Patrzykont i Bartosz Szczeciński (5a), których wspierała pani Bogumiła Schab. Szkolnym koordynatorem konkursu Kangur Matematyczny jest pan Piotr Bińczyk.

Idea konkursu „Kangur” narodziła się w Australii, gdzie rozpoczął go światowej sławy popularyzator matematyki Peter O'Halloran. W 1990 r. przeprowadzony został we Francji, a później w innych krajach Europy. Dzisiaj Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie, organizowaną przez stowarzyszenie "Kangourou Sans Frontiéres”. W Polsce przedsięwzięcie przygotowuje Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 Gratulujemy sukcesów ! 

Dzień Odkrywania Talentów

21 marca 2013r.


W tym roku przywitaliśmy długo wyczekiwaną wiosnę z wielkim utęsknieniem. Pierwszy dzień wiosny to również Dzień Odkrywania Talentów w naszej szkole. Wraz z nadejściem wiosny, pragniemy obudzić także naszą świadomość ekologiczną , dlatego wszyscy otrzymali zadanie polegające na  przygotowaniu strojów na pokaz ekomody. W tym celu uczniowie mieli wykorzystać wszelkie dostępne im materiały, które pochodziły z odpadów, np. nakrętki, butelki, gazety, folię itp. Efekt końcowy przeszedł wszelkie oczekiwania. Wszystkie klasy ubrały swoich modeli w fantastyczny sposób, dbając również o akcesoria, takie jak torebki , biżuteria czy nakrycia głowy.

            Następnie program dnia wypełniliśmy finałem szkolnego konkursu Mam Talent! W wyniku eliminacji wyłoniono kilkunastu uczestników, którzy pięknie zaprezentowali swoje umiejętności. Jednak największy aplauz widowni oraz najwyższe noty jury uzyskali:

Mikołaj Musialak z kl. IVa, który otrzymał nagrodę specjalną (  karta V.I.P. w kwocie  1000,00 zł do wykorzystania  na zajęcia taneczne ufundowana przez Dyrektora Sszkoły)

I miejsce uzyskał – Tomasz Patrzykont z kl. V a ( nagroda -  bon 50 zł ufundowany przez SSU z przeznaczeniem na wycieczkę klasową );

II  miejsce uzyskała Kamila Wiklińska z kl. VI b ( nagroda-  bon 50 zł ufundowany przez SSU z przeznaczeniem na wycieczkę klasową );

III miejsce uzyskał zespół ŁIKEND czyli: Marcel Bejm i Kamil Mazurek  z kl. I b ( nagroda-  bon 50 zł ufundowany przez SSU z przeznaczeniem na wycieczkę klasową) .

 

            Podczas obrad jury, czas umilały nam panie fryzjerki z zakładu p. Barbary Motyl. Panie wyczarowały na głowach naszych uczniów wspaniałe fryzury, od odświętnych i awangardowych , po codzienne.

            Na zakończenie zostały  przedstawione wyniki głosowania uczniów w ramach konkursu Nauczycielskie Pierwiosnki. Nauczyciele byli typowani w różnych kategoriach: nauczyciel-przyjaciel, stróż porządku, nauczyciel najbardziej cierpliwy, twórczy, pomysłowy czy prowadzący najciekawsze lekcje oraz mistrz elegancji. Uczniowie przyznali również pierwiosnek nauczyciel – autorytet dla Pani Dyrektor Bożeny Golachowskiej.

            W tym dniu zostały także wręczone nagrody i dyplomy dla uczniów, którzy osiągnęli sukcesy w różnorodnych konkursach zorganizowanych w ostatnim czasie.


Realizacja projektu „Indywidualizacja nauczania początkowego”.

marzec 2013r.


W zajęciach objętych projektem biorą udział dzieci z klas I – III, podczas których rozwijają swoje  zainteresowania przyrodniczo – matematyczne. Uczniowie wykonują eksperymenty z dziedziny fizyki i chemii, oglądają filmy przyrodnicze, rozwiązują testy, uczą się wyciągania wniosków, biorą udział w konkursach, wszechstronnie wzbogacają swoją wiedzę.
W dniu 20.03.2013r. brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetlik” organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński.
Zajęcia prowadzi p. Jolanta Lichota – Aboud.


 

 

Pamiętamy o świętach narodowych

marzec 2013r.


W naszej szkole staramy się pamiętać o świętach narodowych i pielęgnować pamięć o naszych przodkach, którym zawdzięczamy wolną Ojczyznę. W styczniu, wspominaliśmy 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, a 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie na zajęciach historycznych zapoznawali się z historią obu wydarzeń, zbierali materiały i informacje z różnych źródeł, poszerzając swoją wiedzę o trudnej historii naszego kraju. Wybrani uczniowie wykonali gazetki tematyczne przedstawione całej społeczności uczniowskiej, które wzbudziły duże zainteresowanie.

Poczet sztandarowy reprezentuje naszą szkołę, we wszystkich uroczystościach patriotycznych organizowanych w mieście.


RODZIC Z PASJĄ, CZYLI…PRELEKCJA POLICJI NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA POŁĄCZONA Z POKAZEM

28 luty 2013r.


28.02.2013 roku gościliśmy funkcjonariuszy policji Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie, którzy przybyli na zaproszenie pana Roberta Gwiazdy, w ramach realizowanego szkolnego projektu „ RODZIC Z PASJĄ”.

W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Na początku odbyła się  prelekcja dotycząca przestrzegania zasad bezpieczeństwa przez dzieci i młodzież na terenie szkoły, w domu i w najbliższym środowisku. Uczniowie bardzo aktywnie podejmowali dyskusję z prowadzącym, zadając szereg ciekawych pytań. Na dzieci czekały też niesamowite niespodzianki, które były miłym akcentem i punktem kulminacyjnym spotkania. Funkcjonariusze przybliżyli pracę policji oraz zaprezentowali elementy wyposażenia policyjnego, które każdy mógł dotknąć i przymierzyć. Na koniec spotkania  uczniowie mogli przejechać się policyjnym wozem na sygnale po terenie szkoły. Atrakcjom i emocjom nie było końca. Jesteśmy wdzięczni funkcjonariuszom za organizację tak wspaniałej lekcji wychowawczo – profilaktycznej.


Bal karnawałowy

9 luty 2013r.


Karnawał to czas zabawy i radości. Na dzień balu wszystkie dzieci oczekiwały z niecierpliwością, wymyślając najprzeróżniejsze stroje, by choć przez chwilę można było być rycerzem, motylkiem, policjantem, kotkiem, Pippi, strażakiem, dżentelmenem w meloniku czy Batmanem. Jak co roku, nauczyciele również wcielili się w różne postacie. Jednak w tym roku na parkiecie dominowały księżniczki z różnych stron świata, a pośród nich królowa w pięknej stylowej sukni.
Dobry humor i ochota do pląsów dopisywały wszystkim m.in. za sprawą świetnej muzyki, a chętnych do ozdobienia swojej twarzy kolorowymi  było wielu. Siły fizyczne można było wzmocnić w kawiarence, która oferowała wiele smakołyków.
Na balu nie zabrakło również rodziców. Bal karnawałowy to również okazja do kontynuowania programu „Rodzic z pasją”. Pan Sebastian Kotynia z powodzeniem pełnił funkcję DJ.


Dzień Życzliwości

8 luty 2013r.


     Organizatorami Dnia Życzliwości był Szkolny Samorząd Uczniowski oraz świetlica szkolna. Przedstawiciele SSU już od rana witali przy wejściu miłym uśmiechem i pozdrowieniem wszystkich wchodzących do szkoły. Z tej okazji wykonano plakat, a także w poszczególnych klasach wybierano spośród rówieśników „Ambasadora kultury”, czyli najżyczliwszą koleżankę lub kolegę. Nazwiska wybranych uczniów umieszczono w galerii korytarzowej na „drzewku terapeutycznym”.


Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

1 luty 2013r.


W tradycję naszej szkoły wpisało się organizowanie Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego ,,O Pióro Dyrektora Szkoły nr 52 w Częstochowie”.

Szósta już edycja tego konkursu miała miejsce 01 lutego 2013 r., kiedy to pułapki ortograficzne próbowało omijać dziewięcioro uczestników polonistycznych zmagań.

Złote pióro w konkursie wywalczył uczeń SP nr 13 Nikodem Buszko. W ręce uczennicy naszej szkoły Elizy Pietrzak trafiło srebrne pióro, a z brązowym piórem, wręczonym przez Panią Dyrektor Bożenę Golachowską, wyjechała uczennica SP nr 53 – Katarzyna Borowicz.

Konkurs uatrakcyjniła swoimi występami grupa recytatorsko – teatralna ,,Teatr 52”, prezentując małe formy teatralne powstałe na motywach utworów Jana Brzechwy.

Przygotowaniem imprezy konkursowej zajęły się panie: Renata Rakus i Małgorzata Piekarczyk.


 

 

Nauka pływania

styczeń 2013r.


Nasi uczniowie klas drugich czują się jak ryby w wodzie, gdy uczestniczą w zajęciach na pływalni.


Prezentacja efektów działań zajęć pozalekcyjnych

styczeń 2013r.


Koniec semestru był doskonałą okazją do zaprezentowania efektów działań różnorodnych kół zainteresowań i klubów działających na terenie szkoły m.in. plastycznych, sportowych, czytelniczych , dziennikarskich oraz realizacji projektów, a także innych osiągnięć dzieci np. pięknie prowadzonych zeszytów przedmiotowych.

Wytwory pracy swoich pociech mogli podziwiać rodzice przy okazji zebrań klasowych.


Apel podsumowujący I śródrocze roku szkolnego 2012/2013

22 styczeń 2013r.


Dnia 22.01.2013 r. Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował apel podsumowujący pracę szkoły i Samorządu oraz obrazujący osiągnięcia uczniów w I śródroczu roku szkolnego 2012/2013.

Podczas spotkania przypomniano wiele ciekawych i ważnych dla naszej szkoły uroczystości. Wśród istotnych wydarzeń kończącego się semestru wymieniono m.in. ciekawy i budzący wiele zainteresowania projekt „ Rodzic z pasją”, dzięki któremu za pośrednictwem rodziców uczniowie mogli zwiedzić Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, obejrzeć pokaz  wyrabiania bombek choinkowych, i tworzenia stroików oraz strzyżenia i pielęgnacji psa.

Samorząd Szkolny  podejmował wiele inicjatyw. Od września do stycznia w życiu społeczności szkolnej odbyło się wiele ciekawych wydarzeń i akcji.

W imieniu opiekunów Szkolnego Samorządu Uczniowskiego prowadzący podziękowali  za zaangażowanie, podejmowanie inicjatyw i pomoc w zorganizowaniu akcji szkolnych i samorządowych następującym uczniom:

Wiktorii Jasińskiej, Tomaszowi Patrzykontowi, Martynie Ociepie, Wiktorii Maciejczyk, Klaudii Korbeli, Adrianowi Szydłowskiemu, Julii Pawlik, Paulinie Pasiuk, Klaudii Kowalczuk oraz wszystkim uczniom zaangażowanym w pracę Samorządu.

 

Czytaj więcej: Apel podsumowujący I śródrocze roku szkolnego 2012/2013

HAPPENING DOTYCZĄCY ZDROWEGO ŻYWIENIA

styczeń 2013r.


     Jak co roku, w okresie zimowym, Szkolny Samorząd Uczniowski zachęca wszystkich do spożywania większej ilości warzyw i owoców. W tym celu przeprowadzono Happening Zdrowego Żywienia, czyli warzywno - owocową ucztę… 

Akcja miała na celu zachęcić naszych uczniów i nauczycieli do spożywania witamin zawartych w zdrowej żywności. Były marchewki i jabłuszka oraz krótkie wierszyki promujące zdrowe odżywianie. Jak zwykle nie zawiedli uczniowie, którzy w przebraniach owoców i warzyw wyruszyli przekonywać wszystkich, że naturalne witaminki są lepsze od chipsów i batoników.


Trzymaj formę!

styczeń 2013r.


W ramach realizacji programu „Trzymaj formę” odbył się konkurs dla  klas I – III na najzdrowsze drugie śniadanie. Wszystkie klasy wywiązały się wspaniale i wszystkie otrzymały nagrody.

Odbył się również konkurs na wiersz i fraszkę pod hasłem: „Żyj zdrowo!”. Nagrodzone i wyróżnione wiersze zdobiły tablicę korytarza szkolnego i zachęcały dzieci do zdrowego stylu życia.


„Rodzic z pasją”

14 styczeń 2013r.


W ramach realizacji projektu „Rodzic z pasją”, odbyło się spotkanie z panią Eweliną Lachowską, która zajmuje się zawodowo pielęgnacją zwierząt domowych. Pani Lachowska zaprezentowała sposób  strzyżenia psów, udzieliła wielu ciekawych informacji na temat pielęgnacji zwierząt, ich reakcjach na te zabiegi, zwyczajach. Opowiedziała o psychologii naszych pupilków oraz przygotowywaniu zwierząt do wystaw. Spotkanie wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród dzieci, zarówno młodszych jak i starszych.


Program „Rodzic z pasją” – wizyta na Politechnice Częstochowskiej

10 styczeń 2013r.


         Dnia 10 stycznia 2013 r. klasa IV ,,a” wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Piekarczyk oraz panią pedagog Edytą Krześ gościła w progach Politechniki Częstochowskiej.

Uczniowie naszej szkoły mogli zwiedzić Wydział Zarządzania Politechniki dzięki zaproszeniu pana doktora Marcina Zawady – prodziekana ds. studenckich, a prywatnie ojca uczennicy kl. IV ,,a” – Julii Zawady, który serdecznie powitał kolegów swojej córki na uczelni i pełnił rolę przewodnika niecodziennych gości. Wycieczka została przygotowana w ramach projektu edukacyjnego SP 52 ,,Rodzic z pasją”.

W czasie pobytu w placówce studenckiej uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z panią prodziekan ds. programowo- organizacyjnych Wydziału Zarządzania i przewodniczącą Samorządu Studenckiego; zwiedzili laboratoria, sale wykładowe i ćwiczeniowe; przyglądali się doświadczeniom z zakresu optyki i mechaniki w laboratoriach Instytutu Fizyki; poznali ideę ,,inkubatorów przedsiębiorczości”; mieli możliwość podziwiania dzieł sztuki zgromadzonych w galerii uczelnianej, a w Auli Wydziału Zarządzania obejrzeli projekcję filmową prezentującą historię uczelni.

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem, podczas którego dzieci zostały obdarowane pamiątkowymi gadżetami ( od kadry naukowej) i słodyczami ( od studentów). Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, niektórzy już planują swoją karierę naukową na Politechnice Częstochowskiej. Życzymy sukcesów…


Niekonwencjonalne zebrania z rodzicami.

3 styczeń 2013r.


Rodzice uczniów klasy IIb uczestniczyli w niekonwencjonalnym spotkaniu. Zebranie z rodzicami rozpoczęły występy uczniów, którzy prezentowali utwory Juliana Tuwima. Dzieci występowały w samodzielnie wykonanych strojach charakterystycznych dla prezentowanych postaci, a także przygotowały dekorację. Rodzice nagradzali swoje pociechy gromkimi brawami. Spotkanie umilił również drobny poczęstunek. Spotkanie przygotowała wychowawczyni klasy p. Jolanta Lichota – Aboud.


Sportowe zmagania o Puchar Dyrektora Szkoły

październik - grudzień 2012r.


W ramach rywalizacji o Puchar Dyrektora Szkoły przeprowadzono zawody na poziomie:

 • klas I w  grach i zabawach ruchowych „ Konkurs-5 milionów”- zwyciężyła klasa Ib  wynikiem 3:2 (październik 2012)
 • klas IV w piłce nożnej -  zwyciężyła klasa 4b wynikiem 3:2 ( listopad 2012)

    oraz w dwa ognie zwyciężyła klasa 4a wynikiem 3:0 (grudzień 2012)

 • klas VI w piłce koszykowej dziewcząt -  zwyciężyła klasa 6b wynikiem 6:0 (grudzień 2012)
 • klas VI w piłce koszykowej chłopców - zwyciężyła klasa 6b wynikiem 2: 1 (grudzień 2012)

Zwycięzcom gratulujemy!


Jasełka i przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

21 grudzień 2012r.


„Odważcie się być dobrymi!” – to przesłanie tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju. Zgodnie z tradycją naszej szkoły -nastąpiło przekazanie tego symbolu miłości i pokoju. Dokonali tego przedstawiciele Komendy Hufca ZHP, którzy przynieśli Światło z Jasnej Góry, a przekazały je zuchy z 46 Gromady Zuchowej „Leśne Ludki”.

Natomiast tegoroczne jasełka miały nieco inny charakter. Uczniowie z klas I – III należący do koła teatralnego przedstawili historię, która opowiadała o umiejętności dzielenia się miłością we współczesnym świecie. Dzieci pracowały pod kierunkiem p. Iwony Orman. W klimat świąteczny wspaniale wprowadziły nas kolędy i pastorałki wykonane przez chór szkolny i solistów, których przygotowała p. Lidia Jeziorowska.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście oraz rodzice. Spotkanie całej społeczności szkolnej, w tym przedświątecznym czasie, było bardzo dobrą okazją do zapoczątkowania realizacji programu „Rodzic z pasją”. Pani Monika Gwiazda zaprezentowała sposób wykonania różnorodnych stroików świątecznych, a pan Tomasz Bator  „wyczarował” szklane ozdoby choinkowe o oryginalnych kształtach.

Podziękowaliśmy także panu Jerzemu Wożniakowi za jego dotychczasową solidną pracę i piękną postawę, z racji przejścia na emeryturę.


Wieczernikowa Choinka

20 grudzień 2012r.


Już po raz 5 uczniowie naszej szkoły z wielką radością i świątecznym wzruszeniem ubierali Wieczernikową Choinkę. Przygotowywali się do tego starannie wykonując własnoręcznie ozdoby, zgodnie z patriotycznym imieniem szkoły, oczywiście w kolorach biało – czerwonych. Przy ubieraniu choinki dzieci mogły liczyć na niezawodną pomoc rodziców, co umacnia kolejne  pokolenia polskich rodzin w kultywowaniu tradycji chrześcijańskich.


Koncerty edukacyjne w filharmonii


W ramach pracy szkolnego koła regionalnego, uczniowie klas I b i III a cyklicznie wyjeżdżają do Filharmonii Częstochowskiej, gdzie uczestniczą w koncertach edukacyjnych. Otrzymują tam wspaniałą lekcję muzyki, jak i dobrą zabawę, a także uczą się właściwego zachowania w placówkach promujących kulturę. Młodzi melomani spotykają się z żywą muzyką, słuchają utworów klasycznych, rozrywkowych, filmowych i tanecznych oraz mają okazję być współwykonawcami audycji muzycznych.Częstochowa w dziecięcych limerykach

18 grudzień 2012r.


Międzyszkolny konkurs na limeryk o Częstochowie rozstrzygnięty!

Nasz kolega z klasy IV b Rafał Czerwik otrzymał wyróżnienie.

Oto jego wiersz:

 

Pewien z Częstochowy pan

Miał pod Jasną Górą kram.

Ruch miał co niemiara,

Lecz odzież była stara.

Dlatego w końcu został sam.


Ucznia przygotował do konkursu p. Michał Jarząbek


 

Dzień bez wulgaryzmów

17 grudzień 2012r.


W grudniu, Szkolny Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję pt. „Stop Wulgaryzmom”. Jej celem była walka z narastającym zjawiskiem wulgaryzacji w mediach, środowisku szkolnym, rodzinnym i życiu codziennym.. Koleżanki i koledzy z SSU ubrani w odświętne stroje, od rana witali wszystkich wchodzących do szkoły. Informowali o celu akcji, życzyli miłego dnia i częstowali cukiereczkami. Uczniowie i dorośli uśmiechali się słysząc recytowane przez uczniów hasła:
„My się pięknie wysławiamy, bo wulgaryzmów nie używamy”,
„ Wulgaryzmom NIE mówimy i wszystkich o to prosimy”.
Do akcji włączył się również Klub Mola Książkowego, którego członkowie zaangażowali się w wykonanie powitalnego transparentu, gabloty tematycznej oraz wystawy książek w bibliotece.
Z tej okazji odbył się również szkolny konkurs poetycki przeprowadzony przez p. Michała Jarząbka.

zobacz wyróżnione prace


Spotkanie z Mikołajem

7 grudzień 2012r.


Tradycją naszej szkoły stały się coroczne spotkania uczniów klas I - III z Mikołajem , które odbywają się w teatrze. W tym roku dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Niesamowita przygoda robaczka Kłaczka”, a potem nastąpiło to, na co wszyscy z niecierpliwością oczekiwali. Na scenę wkroczył Mikołaj i każde dziecko obdarował prezentem.


Apel Szkolnego Samorządu Uczniowskiego

4 grudzień 2012r.


Apel zorganizowany przez Szkolny Samorząd Uczniowski miał charakter typowo informacyjny. Podczas spotkania społeczności szkolnej omówiono przebieg dyskoteki andrzejkowej oraz podsumowano zorganizowany kiermasz ozdób świątecznych, poinformowano o utworzonym adresie internetowym na potrzeby Samorządu  - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , zaakcentowano udział  uczniów Wiktorii Skóry oraz Mikołaja Musialaka  w spotkaniu  z cyklu Akademia Ucznia, zdano relację z uczestnictwa uczniów w przedstawieniu profilaktycznym pt. „ Żyj  w trzeźwości człeku” zorganizowanym w MDK w Częstochowie, którą zaprezentował przewodniczący SSU- Tomasz Patrzykont.

Przedstawienie było smutną nauczką i przestrogą przeciwko używaniu dopalaczy.

W informacjach różnych pani Dyrektor Bożena Golachowska oraz nauczyciel języka angielskiego – pani Dagmara Mroczek wyróżniły uczniów za udział w konkursie  zorganizowanym z okazji tygodnia eTwinningu.


Andrzejki

29 listopad 2012r.


Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, uczniowie naszej szkoły spędzali wieczór andrzejkowy bawiąc się w salonie wróżb oraz na parkiecie przy dobrej muzyce zachęcającej do tańca.

Organizatorem wieczoru był Szkolny Samorząd Uczniowski.


Konkurs Plastyczny "Jan Paweł II w oczach dzieci"

15 listopad 2012r.


15 listopada 2012 r. troje naszych uczniów wzięło udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez SP nr 8 im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie. Myślą przewodnią prac plastycznych była postać Papieża Jana Pawła II. Uczestnicy wykonywali prace na miejscu. W konkursie wzieli udział: Natalia Sówka z klasy IIIb, Marcelina Kramarzyk z IIIa oraz Hubert Zawada z IIa. Marcelina zdobyła wyróżnienie w tym konkursie, czego jej serdecznie gratulujemy!


Święto Niepodległości

9 listopad 2012r.


Coroczne obchody Święta Niepodległości wpisały się w tradycje naszej szkoły. Stanowią one lekcję historii dla naszych uczniów, odkrywają trudną i bolesną kartę z dziejów naszego narodu, uczą szacunku i miłości do ojczyzny, poszanowania symboli narodowych. Chcąc uczcić ten ważny dzień wszyscy uczniowie uczestniczyli w zajęciach tematycznych prowadzonych przez wychowawców, następnie wzięli udział w uroczystej akademii przygotowanej przez p. Małgorzatę Piekarczyk, p. Renatę Rakus i p.Lidię Jeziorowską.

Uroczystość zakończyła Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks.proboszcza Z.Gilskiego w  kościele parafialnym, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna.


 

 

Pasowanie na Świetlika

7 listopad 2012r.


Zgodnie ze zwyczajem naszej szkoły, uczniowie pierwszoklasiści korzystający ze świetlicy, starają się o uzyskanie miana Świetlika. Po pomyślnym wykonaniu zadań i prób złożyli przyrzeczenie i zostali przyjęci do gromady świetlicowej.


Międzyszkolny konkurs literacki

30 październik 2012r.


„Jesień – pora roku wypełniona mgłami i kolorami spadających liści, zachęca do tajemniczych, nastrojowych historii, opowieści czytanych w długie, jesienne wieczory. Opowieści, w których mgły przybierają dziwne kształty, a liście czy uschnięte gałęzie mogą zamienić się w tajemniczych gości…”

     W taki sposób zachęcono nas do udziału w konkursie literackim.

     Konkurs polegał na napisaniu krótkiej, nastrojowej historii (opowiadania) o duchach, tajemniczych miejscach lub sekretach dziejących się jesienią. Prace zostały nadesłane z siedmiu szkół.  Za pomysł i oryginalność przedstawionej historii, za poprawność stylistyczną, gramatyczną, ortograficzną i językową oraz za szczególne walory artystyczne pracy, nasza koleżanka Julia Polaniak z kl Vb zajęła w tym konkursie międzyszkolnym II miejsce, a Weronika Goliniewska z kl Vb otrzymała wyróżnienie. Wręczenie nagród nastąpiło 30.10.2012 r. podczas wieczornej uroczystości w Szkole Podstawowej nr 22.

 Do konkursu uczennice przygotował pan Michał Jarząbek. 

 Cieszymy się razem z nimi i oczywiście gratulujemy!                


Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

23 październik 2012r.


By zaakcentować tegoroczny Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych zaproszono na spotkanie  autorkę książek dla dzieci panią Elżbietę Bednarczyk, która 20 lat spędziła w Australii a obecnie mieszka i tworzy w Częstochowie. Spod jej pióra wychodzą m.in. bajki, z których każda zawiera jakieś pozytywne wychowawcze przesłanie, a także scenariusze przedstawień dla najmłodszych. Dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały czytanych przez autorkę tekstów, a następnie miały możliwość obejrzenia niecodziennych zdjęć z Australii i poznania warunków życia ich rówieśników, a także świata przyrody. Pani Elżbieta jest również tancerką i miłośniczką tańca arabskiego bardzo popularnego w Australii, dlatego też na zakończenie spotkania przeprowadziła krótką lekcję  przybliżającą ten  gatunek tańca oraz zaprezentowała niektóre jego elementy.

Zwieńczeniem spotkania była możliwość zakupu książeczki pt. „Kłótnia w tornistrze” z dedykacją imienną  i autografem autorki.

Organizatorem spotkania była p Barbara Rusinek – Nowak nauczyciel bibliotekarz.


Dzień Papieski

22 październik 2012r.


Z okazji Dnia Papieskiego oraz wspomnienia Błogosławionego Jana Pawła II, dzieci z klas IV i V przygotowały audycję pt. ,, Jan Paweł II - Papież Rodziny", która następnie została wyemitowana przez szkolny radiowęzeł, a w bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę książek poświęconą Papieżowi Polakowi pt. „Błogosławiony”. Sylwetka Jana Pawła II , jego świadectwo wiary i miłości była również tematem katechez we wszystkich klasach.


Ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów.

19 październik 2012r.


Dnia 19 października 2012r. najmłodsi uczniowie klas pierwszych  zostali oficjalnie przyjęci do braci uczniowskiej. Aby na to zasłużyć musieli wykazać się wiedzą , umiejętnościami, sprytem i odwagą. W ten uroczysty dzień pierwszoklasiści  przybyli do szkoły w towarzystwie rodziców, odświętnie ubrani , w kolorowych biretach i w doskonałym nastroju.  Mimo tremy udowodnili , że są już gotowi reprezentować szkołę jako pełnoprawni uczniowie. Podczas ceremonii ślubowania pierwszoklasiści przyrzekali, że będą solidnie wypełniać swoje obowiązki i nigdy nie przyniosą wstydu szkole, która przecież nosi zacne imię Małego Powstańca. Natomiast  rodzice obiecywali, że własną postawą i staraniami będą wspierać swoje dzieci w tych postanowieniach.  Ceremonia pasowania była dla dzieci i rodziców wielkim przeżyciem.


Konkurs historyczno-plastyczny.

15 październik 2012r.


Archiwum Państwowe w Częstochowie zorganizowało konkurs „Moje rodzinne drzewo genealogiczne” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Częstochowy i regionu częstochowskiego. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką drzewa genealogicznego swojej rodziny. Ocenie podlegała ilość zawartych informacji: nazwiska, imiona, daty, ilość pokoleń, prawidłowe określenie stopnia pokrewieństwa poszczególnych członków rodu, przejrzyste prezentowanie treści oraz pomysłowość i estetyka wykonanej pracy.

Czternastu uczniów naszej szkoły przystąpiło do konkursu i  wykonało piękne prace, które obecnie są zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w budynku Archiwum przy ul. Rejtana 13. Dwie prace z naszej szkoły zostały nagrodzone. Drzewo Patryka Luksy z klasy 5b otrzymało I miejsce a pomysłowe, przestrzenne drzewo Agnieszki Mielczarek z klasy 5a – wyróżnienie. Uczniowie pracowali pod kierunkiem p. Lidii Jeziorowskiej.

Laureatom serdecznie gratulujemy i cieszymy się z ich sukcesów!


Dzień Patrona Szkoły MAŁEGO POWSTAŃCA

3 październik 2012r.


W dniu 3 października 2012 roku świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły -  Małego Powstańca. We wszystkich klasach przeprowadzono pogadanki na temat Powstania Warszawskiego utrwalając daty jego trwania i wydarzenia tych tragicznych ale i bohaterskich dni. Była to również okazja do przypomnienia Kodeksu Małego Powstańca. Uczniowie wraz z wychowawcami pracowali w swoich klasach nad różnymi zadaniami związanymi tematycznie z okresem Powstania Warszawskiego.. Dzieci klas pierwszych uczyły się hymnu szkoły oraz wykonywały prace plastyczne, uczniowie klas II i III zmierzyły się z piosenką „Piosenka o nocy” i wykonały piękne plakaty pt. „Mały Powstaniec - nasz bohater”. Klasy starsze pracowały w grupach zadaniowych:

- nauka piosenek związanych z powstaniem: „Pałacyk Michla”, „Serce w plecaku”,

 „ Gdy w noc wrześniową”

- zaszyfrowanie jednego z haseł Kodeksu Małego Powstańca

- podbijanie „Zośki” (popularnej zabawy z okresu powstania)

- tworzenie zakończenia komiksu o losach dwóch chłopców „małych powstańców”

- nadanie barw czarno-białej wersji komiksu.

Wszystkie klasy zaprezentowały wypracowane zadania podczas spotkania na sali gimnastycznej. Prace zostały ocenione przez jury, które wyłoniło zwycięskie klasy: wśród klas młodszych I miejsce zajęła klasa Ib, wśród starszych – klasa 5a.


Wybory Zarządu Szkolnego Samorządu Uczniowskiego

wrzesień 2012r.


We wrześniu 2012 roku w naszej szkole odbyły się wybory do SSU. Poprzedziła je kampania wyborcza, w czasie której kilku reprezentantów klas III – VI przedstawiało swoje pomysły na pracę samorządu szkolnego. Ostatecznie do Zarządu SSU społeczność szkolna wybrała:

Mikołaj Musialak

 

Mikołaj Musialak

kl. IVa - wiceprzewodniczący SSU

Tomasz Patrzykont

kl. Va - przewodniczący SSU

Martyna Ociepa

kl. VIa - wiceprzewodnicząca SSU

 


 

Apel Poległych

27 wrzesień 2012r.


46 Gromada Zuchowa „Leśne Ludki” uczestniczyła w Apelu Poległych na Placu Pamięci Narodowej. Uroczystość była zorganizowana ku czci Szarych Szeregów oraz Polskiego Państwa Podziemnego. W apelu brały udział również poczty sztandarowe szkół, instytucji i organizacji, władze miasta i Kościoła oraz zaproszeni kombatanci. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości wraz z nauczycielami: p.Iwoną Orman i p. Małgorzatą Grajcar.


Eliminacje powiatowe III Turnieju Orlika - II etap

24 wrzesień 2012r.


Eliminacje powiatowe w grupie dziewcząt młodszych odbyły się na obiekcie  ORLIKA w Częstochowie przy Szkole Podstawowej nr 52. Turniej planowano dla ośmiu drużyn  w dwóch grupach,  systemem pucharowym.  Z uwagi, że do turnieju przystąpiły  tylko cztery drużyny (pozostałe nie stawiły się)  turniej rozegrano systemem  „każdy z każdym”. O godzinie 10:10 rozpoczął się pierwszy mecz.

 Nasza maskotka ORLIK 52 wspierała wszystkie drużyny. Rozegrano sześć spotkań, drużyny prezentowały dobry poziom,  na boisku panowała zacięta, sportowa walka. Rodzice dopingowali swoje pociechy, trenerzy zrywali gardła. Szczególnie ciekawy był ostatni mecz pomiędzy HERKULESEM i AKADEMIĄ SPORTU, który decydował o zwycięstwie w turnieju. Pomimo, że HERKULES był zdecydowanym faworytem, nie zdołał strzelić bramki w tym spotkaniu, które zakończyło się wynikiem 0:0.

  O godzinie 13:15 sędzia zawodów pani Sylwia Amrozik zakończyła  mecz  i przedstawiła wyniki eliminacji powiatowych III Turnieju Orlika  o Puchar Premiera Donalda Tuska:

 

I miejsce  -AKADEMIA SPORTU Kłomnice

II miejsce - HERKULES Kochanowice

III miejsce  - Szkoła Podstawowa nr 52 w Częstochowie,

IV miejsce - ZSP Słowik

         Organizatorka  turnieju  p. Małgorzata Grajcar wręczyła dyplomy uczestnikom rozgrywek gratulując pięknej sportowej walki  i życząc zwycięskiej drużynie sukcesów na dalszym etapie rozgrywek. 


73 rocznica napaści sowieckiej na Polskę.

17 wrzesień 2012r.


Dnia 17.09.2012 r. przedstawiciele naszej szkoły, wchodzący w skład pocztu sztandarowego, uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 73 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę.

Najpierw została odprawiona uroczysta Msza św. na Jasnej Górze w intencji poległych. Po niej poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Golgoty Wschodu. W podniosłej atmosferze odczytano Apel Pamięci  i złożono wiązanki pod pomnikiem. Uroczystość zakończyła modlitwa za poległych oraz Hymn Sybiraków.

Były to chwile pamięci i zadumy oraz doskonała lekcja patriotyzmu.


 

 

 

III TURNIEJ ORLIKA O PUCHAR PREMIERA DONALDA TUSKA

13 wrzesień 2012r.


Etap I: eliminacje gminne

Kategoria wiekowa: dziewczęta gr. młodsza ( 2001/2002)

 Eliminacje gminne III Turnieju Orlika w grupie dziewcząt młodszych odbyły się na obiekcie w Szkole Podstawowej nr 52 im Małego Powstańca w Częstochowie. Do turnieju przystąpiły cztery drużyny: Szkoła Podstawowa nr 11, Szkoła Podstawowa nr 21, Szkoła Podstawowa nr 52 i UKS Zorza wszystkie z Częstochowy.  Niestety z uwagi na obfite opady deszczu mecze rozgrywano w sali gimnastycznej

        Po zakończeniu części oficjalnej i prezentacji drużyn  nasza maskotka ORLIK 52 wyprowadziła drużyny na boisko. O godzinie 10:30 rozpoczął się pierwszy mecz. Rozegrano sześć spotkań, drużyny prezentowały dobry poziom,  na boisku panowała zacięta, sportowa walka wspaniałych zawodników, którzy nie tylko dobrze się bawili ale i wspaniale rywalizowali mimo swojego młodego wieku.

        O godzinie 13:15 sędzia zawodów pani Sylwia Amrozik zakończyła ostatni mecz i przedstawiła wyniki eliminacji gminnych III TURNIEJU ORLIKA  o Puchar Premiera Donalda Tuska:

 I miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 52,

w składzie:

 1. Skóra Wiktoria
 2. Goliniewska Weronika
 3. Zębik Martyna
 4. Maciejczyk Wiktoria
 5. Podkalicka Róża
 6. Pasiuk Paulina
 7. Mielczarek Agnieszka
 8. Gradzik Kinga
 9. Kaszper Ada
 10. Michalewicz Agnieszka                 Opiekun : Małgorzata Grajcar

II miejsce Szkoła Podstawowa nr 21,

III miejsce Szkoła Podstawowa nr 11,

IV miejsce UKS Zorza.

 

         Pani Bożena Golachowska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 52 w Częstochowie wręczyła dyplomy uczestnikom tych rozgrywek.  Nasza maskotka ORLIK 52 wspierała wszystkie drużyny, gratulowała sportowej rywalizacji i wręczyła pamiątkowe koszulki.


"H2O design"

10 wrzesień 2012r.


10 września 2012r.w siedzibie Banku Ochrony Srodowiska w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego dla młodzieży w wieku lat 13-18 na projekt młodzieżowej karty kredytowej - inspirowanej tematem wody-" H20 design".

W konkursie brało udział kilka tysięcy uczestników, wśród 15 szczęśliwych  laureatów znalazła się nasza ubiegłoroczna absolwentka-Barbara Wysocka ,która otrzymała wyróżnienie (konkurs odbywał się w czerwcu, rozstrzygnięcie w sierpniu). Basia była najmłodszym laureatem, jedyną nagrodzoną osoba ze szkół podstawowych.

Nagrodę otrzymała również nasza szkoła- był to skaner. Atrakcją spotkania była wspólna praca nad projektem karty kredytowej przez nagrodzoną młodzież pod kierunkiem znanego polskiego grafika Andrzeja Pągowskiego. Konkurs w szkole przeprowadziła p. Urszula Bednarek


 

III Turniej Orlika

10 wrzesień 2012r.


III Turniej Orlika, inauguracja  Szkolnego Roku Sportowego 2012/13

Otwarcie III Turnieju Orlika nastąpiło podczas uroczystej inauguracji  Szkolnego Roku Sportowego 2012/13 w Szkole Podstawowej nr 52 im Małego Powstańca w Częstochowie.

Uczestnicy turnieju mogli zapoznać się z ceremoniałem olimpijskim i tradycjami sportowymi szkoły. Wspólnie z uczniami szkoły złożyli ślubowanie, że będą godnie reprezentować szkołę i starać się o zwycięstwo w uczciwej i sportowej walce.

Po zakończeniu części oficjalnej i prezentacji drużyn  nasza maskotka ORLIK 52 wyprowadziła drużyny na boisko. O godzinie 11:00 rozpoczął się pierwszy mecz. Rozegrano sześć spotkań, drużyny prezentowały zróżnicowany poziom, ale na boisku panowała zacięta, sportowa walka. Wszyscy dobrze się bawili, o godzinie 13:40 pani Małgorzata Grajcar przedstawiła wyniki III TURNIEJU ORLIKA  o Puchar Premiera Donalda Tuska, wręczając dyplomy i pamiątkowe koszulki jego uczestnikom w czym ochoczo pomagała nasza maskotka ORLIK 52.

A oto wyniki turnieju:

I miejsce – Szkoła Podstawowa  nr 49 (opiekun: p. Artur Minkina)

II miejsce – Szkoła Podstawowa  nr 31 (opiekun: p.Michał Gajzner)

III miejsce –- Szkoła Podstawowa  nr 52 (opiekun: p. Sławomir Fujarski)

IV miejsce  - Szkoła Podstawowa  nr 11 (opiekun: p.Magdalena Głowacka)


 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

3 wrzesień 2012r.


Wczoraj pożegnaliśmy ukochane wakacje a dzisiaj z radością witamy nowy rok szkolny, który z pewnością przyniesie wszystkim dużo nowych wrażeń i zdobytych umiejętności. Szczególnie serdecznie witamy uczniów klasy pierwszej, którym życzymy, by dobrze się czuli w murach naszej szkoły, znaleźli wspaniałych kolegów i koleżanki oraz pilnie pracowali. Dzień 1 września to również czas, w którym nie mogło zabraknąć wyrazu pamięci dla wszystkich ofiar II wojny światowej. Drużyna zuchowa naszej szkoły zadbała o to, by przed pomnikiem upamiętniającym te tragiczne wydarzenia nie zabrakło zniczy i kwiatów.


Joomla templates by a4joomla