Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

24 czerwca 2016r.


     24 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Jak co roku na sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność uczniowska, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście.

W części pierwszej tej uroczystości pani dyrektor Bożena Golachowska wraz wychowawcami wręczała najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem oraz listy gratulacyjne rodzicom. Wielu uczniów zostało też wyróżnionych nagrodami za pracę w organizacjach szkolnych, udział w konkursach  oraz inne osiągnięcia.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klas szóstych, dla których ten dzień był ostatnim w szkole podstawowej. 

Odpowiedzialni za przygotowanie uroczystości zakończenia roku szkolnego:

mgr Lidia Jeziorowska, mgr Sławomir Fujarski

Dekoracja: mgr Urszula Bednarek

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości zakończenia roku szkolnego w kolejnym odcinku Telewizji szkolnej 52:

https://www.youtube.com/watch?v=HU-ofotIQH4


 

„Książki naszych marzeń” - podsumowanie projektów edukacyjnych

czerwiec 2016r.


     Po paromiesięcznej, ciekawej i przyjemnej pracy, nastąpiło podsumowanie projektów edukacyjnych, w których byli zaangażowani wszyscy uczniowie. Prace indywidualne lub grupowe były  prezentowane na forum klasy oraz na poziomie klas równoległych.

     Klasy 1-3 uczestniczyły w projektach, których efektem była promocja wylosowanej przez siebie książki w formie pracy plastycznej.

Klasa 1 realizowała projekt pt. „Gdy z mamą czytam – nową krainę odkrywam”. Efektem pracy każdego ucznia był kolaż wybranego bohatera literackiego, wykonany z pomocą rodziców.

Klasa 2 – projekt pt. „Raz, dwa, trzy – teraz czytasz ty!”. Efektem pracy uczniów były pacynki wybranych postaci, wykonane z udziałem rodziców.

Klasa 3 - projekt pt. „Sami czytamy i świat książki podziwiamy”. Efektem pracy w grupach były samodzielnie wykonane komiksy.

        Klasy 4-6 uczestniczyły w projektach realizowanych w grupach, których efektami były formy literackie promujące wylosowane przez siebie książki.

Klasa 4 – projekt pt. „Cztery, pięć i sześć – na wyżyny książki wznieś!”. Efekt pracy – plakat reklamowy.

Klasa 5 – projekt pt. „Książka OK jest – reklamuj ją i cześć!”. Efekt pracy – folder reklamowy.

Klasa 6 – projekt pt. „Czytajcie książki przyjaciele – one inspiracji dają wiele!”. Efekt pracy – prezentacja multimedialna.

            Wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i pomysłowością w wykonanie swoich prac. Efekty zachwycały piękną kolorystyką i starannym wykonaniem, a przede wszystkim trafnym i oryginalnym podejściem do tematu.

            Prezentacjom projektów towarzyszyli dziennikarze ze szkolnego koła dziennikarskiego, którzy przeprowadzali wywiady z twórcami tych niepowtarzalnych dzieł. Pytania dotyczyły realizacji poszczególnych zadań, współpracy w obrębie grupy, opinii o przeczytanych książkach, ewentualnej pomocy ze strony dorosłych lub też dotyczyły wykorzystanych materiałów i pomysłów do wykonania tych oryginalnych prac.  Zebrane informacje będą zamieszczone w gazecie szkolnej pt. „Słodkie Kleksy”, która zostanie wydana w przyszłym roku szkolnym.


„ Książki naszych marzeń” – Pasowanie na czytelnika

czerwiec 2016r.


     Jak co roku, uczniowie klas pierwszych, po etapie poznawania liter i zdobyciu umiejętności czytania, stają się prawdziwymi czytelnikami. Tym razem, czekała na nich niespodzianka. Biblioteka zamieniła się w kuchnię, gdzie trzy kuchareczki przyrządzały zdrowe smakołyki oraz recytowały wierszyki o pysznym i samodzielnym gotowaniu, wg. książki „Wesoła kuchnia”, pochodzących z zestawu „Książek naszych marzeń”.

     Następnie pierwszoklasiści wykazywali się znajomością czytania i literatury dla dzieci , biorąc udział w zgadywankach literackich. Z zadań wywiązali się należycie i zasłużyli na miano prawdziwych czytelników, czego im gratulujemy i mamy nadzieję, że książka będzie ich przyjacielem.


„Galeria najlepszych czytelników” roku szkolnego 2015/16

czerwiec 2016r.


     Na podsumowanie każdego półrocza i roku szkolnego biblioteka sporządza „Galerię najlepszych czytelników”, gdzie zamieszcza nazwiska miłośników literatury oraz ilość książek przez nich wypożyczonych. Należy wspomnieć, że uczniowie z dużym zainteresowaniem poszukują tam siebie. Czytelnikiem Roku 2015/2016 została Karolina Skuza z klasy 3b, która wypożyczyła i z pewnością przeczytała 91 książek. Za to osiągnięcie została nagrodzona ciekawymi pozycjami książkowymi, które wręczyła Pani Dyrektor Bożena Golachowska, podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.


„Książki naszych marzeń” – zajęcia biblioteczne.

marzec - czerwiec 2016r.


     Szeroki zestaw „książek marzeń” stał się inspiracją do zorganizowania zajęć bibliotecznych z wykorzystaniem tych nowości książkowych. Zostały one przeprowadzone w różnych klasach i cieszyły się zainteresowaniem uczniów. Największe emocje wzbudził „Sąd nad książką”, gdzie uczniowie poszukiwali i wytaczali argumenty na korzyść książki, bądź też przeciwko niej, ale ostatecznie wyrok sądu był dla książki korzystny. Natomiast uczniowie klas 6 rozpoznawali i przyporządkowywali poszczególne książki do odpowiednich gatunków literackich.  Najmłodsi zaś brali udział w zabawach i minikonkursach literackich oraz poznawali budowę „książki marzeń”.


„Książki naszych marzeń” – czytamy codziennie.

styczeń - czerwiec 2016r.


     Nowe książki zakupione w związku z programem „Książki naszych marzeń” stały się wspaniałą okazją do codziennego, 10 minutowego czytania dzieciom z klas młodszych przez nauczycieli. Pozycje z literatury dziecięcej takie jak np. „Przygody Nudzimisiów”, „Leśne skrzaty pomagają zwierzętom”, „Bajki o pieskach” czy „Wierszyki na leniwe języki” wzbudzały duże zainteresowanie wśród słuchaczy, którzy z niecierpliwością oczekiwali na dalszy ciąg przygód sympatycznych bohaterów i rozwój wydarzeń. Taka forma spotkania z literaturą,  miała za zadanie wyrabianie w dzieciach wspaniałego nawyku, jakim jest częsty i systematyczny kontakt z książką.


Eko szkoła

czerwiec 2016r.


     Przyszedł czas na podsumowanie ekologicznych  działań w naszej szkole .Uczniowie wspierani  przez rodziców czynnie uczestniczyli w akcji "Czysta Częstochowa" zbierając: makulaturę , zużyte baterie i  zużyty sprzęt elektryczny. Przed szkołą powstały "zakątki kwiatowe" . W kwietniu  członkowie L.O.P. przypomnieli  wszystkim o  Dniu Ziemi wykonując gazetkę, a dzieci z klas 2A i 2B pisały  listy do Ziemi oraz wykonały ciekawe zabawki z materiałów recyklingowych. W czerwcu zespół ekologiczny czyli Zuzanna , Fabian , Ernest   zmagali się z testem i innymi zadaniami w ramach międzyszkolnego konkursu "Ty i środowisko".


Podsumowanie projektu historycznego „Częstochowa w XX-leciu międzywojennym”

9 czerwca 2016r.


     W czwartek, 9 czerwca w salach ratusza – Muzeum Częstochowskiego - podsumowano projekt historyczny "Częstochowa w XX-leciu międzywojennym", który trwał od września ubiegłego roku i składał się z wielu działań edukacyjnych. Organizatorem projektu były częstochowskie szkoły wspierane przez magistrat. Jednym z punktów tego projektu był konkurs plastyczny  "Pocztówka z Częstochowy -XX lecie międzywojenne". Prace naszych uczniów: Bartosza Paliwody, Wiktorii Wrześniewskiej, Martyny Pinkosz, Julii Kurzacz, Patrycji Kubanek, Macieja Kawelczyka, Ernesta Strączyńskiego można podziwiać  na wystawie w Sali Częstochowskiego Ratusza. 

Tegoroczna ,,Częstochowa w XX-leciu międzywojennym", to część większego projektu ,,Historyczna Częstochowa", w której młodzież aktywnie poznaje nasze miasto nie tylko z kart książek, ale głównie dzięki bezpośredniemu kontaktowi z historią.

Zwieńczeniem spotkania w Ratuszu było wręczenie przez zastępcę prezydenta miasta Częstochowy pana Ryszarda Stefaniaka podziękowań dla szkół i instytucji współorganizujących projekt. Były to:
Muzeum Częstochowskie
Samorządowy Ośrodek Doskonalenia
Szkoła Podstawowa nr 52 im. Małego Powstańca
Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej
Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja
Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki
I L.O. im. J. Słowackiego
Zespół Szkół im. J. Kochanowskiego
Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie
Zespół Szkół Technicznych
Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych.


Dzień Dziecka i Sportowa Noc Piżamowa

3 czerwca 2016r.


W tym roku Dzień Dziecka świętowaliśmy pod hasłem:

„ Jesteśmy bezpieczni w domu, w szkole i w środowisku lokalnym”.

Z tej okazji wszyscy uczniowie wzięli udział w krótkim apelu, a następnie w zajęciach o charakterze wychowawczo – rekreacyjnym na świeżym powietrzu. Cała impreza trwała do godziny 12.00. Uczniowie przyszli w tym dniu ubrani na czerwono, by zaznaczyć charakter walki z przemocą. Każda klasa miała rozpisany swój harmonogram zajęć z przerwą na PIKNIK zgodny z zasadami zdrowego żywienia, przygotowany przez oddziałowe Rady Rodziców. Tematyka sześciu stanowisk przy których uczniowie zatrzymywali się, wypływała z idei Szkolnego Programu Wychowawczego i Profilaktyki oraz Programu „Stop przemocy w szkole”.

Koordynatorami imprezy były: p. Bożena Golachowska – Dyrektor Szkoły, p. Bogumiła Schab – Wicedyrektor, Edyta Krześ – pedagog szkolny.

Opiekę nad dziećmi zapewnili nauczyciele wychowawcy.

Opis stanowisk wraz z tematyką:

I STANOWISKO – Bezpieczeństwo w domu – odpowiedzialna p. Joanna Palacz

II STANOWISKO- Prezentacja „ Bezpieczeństwo w ruchu drogowym–   odpowiedzialne p. Agata Jałowiecka-Frania,  p. Urszula Bednarek

III STANOWISKO – Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej – pokaz na fantomie –  odpowiedzialne p. Iwona Orman, p. Agniesza Kulińska

IV STANOWISKO – Trening asertywności –  odpowiedzialna p. Edyta Krześ

V STANOWISKO – Miasteczko rowerowe – odpowiedzialna p. Urszula Bednarek

VI STANOWISKO – „Bezpieczeństwo w szkole” – odpowiedzialna p. Katarzyna Kłos

Ten dzień nie skończył się w południe. Dla niektórych uczniów był niezwykłym przeżyciem sportowych rozgrywek nocnych na boisku „ Orlik” podczas Sportowej Nocy Piżamowej. Uczniowie rozegrali mecze piłki nożnej przy pięknie oświetlonym boisku. Rozgrywki zakończyły się ok. godz. 23.00. Wielkie podziękowania należą się p. Elżbiecie Garus i p. Ewie Gendek, które przygotowały kolację dla wszystkich zawodników. Opiekę nad dziećmi zapewnili nauczyciele: p. dyr Bożena Golachowska, p.v-ce dyr Bogumiła Schab, p. Małgorzata Grajcar, p. Agata Jałowiecka – Frania, p. Sławomir Fujarski, p. Tomasz Koniecki.


 

Rodzic z pasją

2 czerwca 2016r.


     Pewnego, ciepłego dnia zawitał do nas niespodziewany gość. Powitaliśmy gorąco Panią Dorotę Goliniewską. Zaprezentowała nam swoją pasję. Razem z nią przygotowywaliśmy tort. Te praktyczne zajęcia były bardzo interesujące. Zresztą popatrzcie sami na załączone zdjęcia.

Tort był pyszny! Dziękujemy za bardzo ciekawą lekcję.

         Wdzięczni uczniowie z klasy IV b.


Sejmik Uczniowski „Konflikty i sposoby ich rozwiązywania”

2 czerwca 2016r.


     Konflikty stanowią nieodłączną część życia ludzkiego, rzadko udaje się je ominąć, ale można zminimalizować ich negatywny wpływ przez różne działania.

Dnia 2 czerwca 2016 roku społeczność  SP 52 im. Małego Powstańca na drugim w tym roku Sejmiku Samorządu Szkolnego podjęła ten ważny, jakże często występujący w życiu szkolnym problem- jakim są „Konflikty i sposoby ich rozwiązywania” . Na początku obejrzeliśmy przygotowaną przez Fabiana Ziółkowskiego z klasy 5b prezentacje multimedialną.

Uczniowie pod przewodnictwem Natalii Sówki z klasy 6b (Przewodniczącej SSU) zastanawiali się nad przyczynami konfliktów. Jak się okazuje, że częstymi początkami sporów zdaniem uczestników Sejmiku  są : zazdrość, odmienne zdanie, różne poglądy,  brak kompromisu, nietolerancja, rywalizacja, mieszanie się w sprawy innych,  kompleksy, brak wiary w siebie, strach, nienawiść, zarozumiałość, kłamstwo. Uczestnicy Sejmiku stwierdzili, że najbardziej w rozwiązywaniu problemów i konfliktów pomagają im : szczere rozmowy, samodzielne rozwiązywanie konfliktów, chodzenie na kompromis, mądra pomoc przyjaciół, rodziców nauczycieli, prawdomówność, obiektywni świadkowie, mądrzy „sędziowie” oraz praca nad własnym charakterem, nad swoimi słabościami. Uczniowie stwierdzili, że absolutnie nie powinno się obrażać przeciwnika, uderzać  w słabe punkty przeciwnika ani  popierać „niezdrowej rywalizacji”

Wypracowane postulaty znalazły się na gazetce szkolnej.

W Sejmiku oprócz opiekunów Samorządu Uczniowskiego p. Doroty Odyjas- Pielat i p. Urszuli Bednarek uczestniczyła p. dyr. Bożena Golachowska, która zapewniła uczniów, że w naszej szkole postaramy się zrobić wszystko, by konfliktów było jak najmniej i by wszystkie znalazły satysfakcjonujące dla obu stron konfliktu rozwiązanie.

prezentacja Konflikty rówieśnicze

 


Książki naszych marzeń” – wizyty u „sąsiadki”.

maj - czerwiec 2016r.


     Program „Książki naszych marzeń” okazał się dobrym powodem do nawiązania lub zacieśnienia kontaktów naszych uczniów z sąsiadującą ze szkołą biblioteką osiedlową. W oparciu o nabyty zestaw książek, bibliotekarka p. Anna Majchrzak przygotowała i przeprowadziła szereg zajęć dla młodszych dzieci m.in. „Z Kubusiem Puchatkiem zwiedzamy bibliotekę osiedlową”, „Wędrówki z panem Brzechwą”, „Julian Tuwim zaprasza – nudę odstrasza”. Wizyty te z pewnością zachęciły dzieci do samodzielnego odwiedzania również biblioteki osiedlowej i czerpania z jej zbiorów, a także podkreśliły wartość książki w oczach dziecka.„Książki naszych marzeń” – Wiersze mojego dzieciństwa

25 maja 2016r.


     W tym roku odbył się jubileuszowy, bo po raz 10 – szkolny konkurs recytatorski pt. „Wiersze mojego dzieciństwa”. Tym razem prezentowane wiersze pochodziły z pokaźnego zestawu „Książek naszych marzeń”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II – V. Uczestnicy samodzielnie lub z pomocą rodziców przygotowywali interpretację utworów, stroje i rekwizyty, które oceniała komisja konkursowa. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale i dali popis własnej inwencji twórczej. Cieszymy się z każdej osoby, która zechciała wystąpić, by wspólnie cieszyć się pięknem literatury dla dzieci skłaniającej do nauki i zabawy. Na widowni zasiedli również rodzice, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i przybyli podziwiać swoje pociechy.

A zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce – Wiktoria Anders kl.3b

II miejsce – Natalia Jędrasik kl.2c

III miejsce – Oliwia Tomalska kl.3a

Wyróżnienie – Klaudia Kaczmarek kl.5b

Wyróżnienie za oryginalny strój – Wiktoria Jakubowska i Ania Szymańska kl.2c


 

 

Gratulujemy!

Kot w butach

21 maja 2016r.


W bajkach zmyślać to nie grzech ,

 a dzieciakom z tego śmiech.

 

21.05.2016r.    godz.16.00

         To dzień kolejnej premiery przedstawienia  naszego szkolnego teatru - „TEATRU 52”. Tego dnia zobaczyliśmy spektakl opracowany na podstawie baśni pt. „Kot w butach”. To znana opowieść o dwójce przyjaciół – młynarczyku Janku i starym Kocie, którzy niesprawiedliwie pozbawieni domu i majątku wędrują przez świat, by szukać szczęścia wśród ludzi. Spryt Kota w butach i uczciwość Janka, doprowadzają do szczęśliwego finału. Bajka uczy, że szczęście i przyszłość należy opierać na prawdomówności.

Występ na deskach naszego szkolnego teatru jest dla początkujących aktorów wspaniałą okazją do zaprezentowania swoich talentów, które są odkrywane i szlifowane przez nauczycieli naszej szkoły, a także uczy osiągania sukcesów poprzez pracę.

 

Obsada:

Kot  – Joanna Helińska

Piotruś   Zuzanna Szerszeń

Królewna   Paulina Nierobiś

Królowa Zuzanna Orzełek

Król - Alan Górniak

Czarodziej   Klaudia Krawczyk

Szambelan   Karolina Michalik

Sługa szambelana   Klaudia Niedbała

Marcel, sługa czarodzieja Hubert Marczak

Młynarz, chłop 1 Szymon Arkit

Brat 1 Maja Woźniak

Brat 2 – Julia Kurzacz

Chłop 2 Wiktoria Kosela

Lokaj Patryk Nowek

Pan Perrault – Martyna Pinkosz

                  

Taniec żab:

 Daria Kalynowycz, , Kaja Cierpiał, Klaudia Pluta, Wiktoria Anders, Hania Siciak, Klaudia Okaj

Taniec myszy:

Julia Jaworska, Karolina Skuza, Wiktoria Jakubowska, Maja Dzwonnik, Kinga Krawczyk, Agata Kawelczyk,

Zespól  wokalny „Dominanta”:

Martyna Pinkosz, Klaudia Krawczyk, Patrycja Kubanek, Julia Kurzacz, Wiktoria Majchrzak , Zuzanna Orzełek,  Joanna Helińska, Paulina Nierobiś, Oliwia Stępień, Wiktoria Kosela, Patryk Nowek

Projektowanie  zaproszeń,  afiszy  teatralnych, biletów  wstępu oraz  ich  kolportaż:

Martyna Pinkosz, Natalia Sówka, Maja Nieckarz, Maja Mazur, Joanna Kramarzyk, Amelia Kramarzyk, Agnieszka Kołodziejczyk

 

Reżyseria: mgr Iwona Orman, mgr Małgorzata  Piekarczyk

Oprawa muzyczna i przygotowanie wokalistów:   mgr Lidia Jeziorowska

Układy taneczne:  mgr Lidia Knaś – Wróbel

Projekt scenografii, nagłośnienie i oświetlenie:  p. Artur Golachowski

Elementy dekoracji i charakteryzacja : mgr Agnieszka Krętuś, mgr Małgorzata Skubała, mgr Katarzyna Górniak

Konstrukcja scenografii:  p. Artur Golachowski, mgr Piotr Bińczyk, mgr Sławomir Fujarski, mgr Tomasz Koniecki, p. Andrzej Gędek, p. Jarosław Mądrzyk, p. Henryk Trzepizur

Szycie kostiumów : p. Elżbieta Garus,  p. Agnieszka Imiołczyk,  p. Agata Orman

Zaproszenia: mgr Urszula Bednarek

Impresariat: mgr Barbara Rusinek - Nowak

Producent :

Dyrektor Szkoły mgr Bożena GolachowskaMiesiąc przedmiotów humanistycznych

maj 2016r.


     Miesiąc przedmiotów humanistycznych został w tym roku przeprowadzony w maju.

W jego ramach zaprezentowano efekty działań dzieci, ale także ich rodziców. Wspólnym dziełem było przedstawienie utworów poetyckich  wyróżnionych w szkolnym konkursie poetyckim na liryk upamiętniający ważne dla Polski wydarzenia historyczne oraz sylwetki wybitnych Polaków.

W szkole wystawione zostały „linie czasu”. Uczniowie klas 4 pokazali w nich wydarzenia ze swojego życia. Dzieci tworzyły także swoje drzewa genealogiczne oraz pisały prace kaligraficzne. Przeprowadzono także konkurs poetycki „Książki mojego dzieciństwa”. Ważnym wydarzeniem było przygotowanie i wystawienie sztuki teatralnej „Kot w butach”. Sfinalizowano projekt czytelniczy, w ramach którego uczniowie wykonali plakaty, foldery i prezentacje multimedialne, poświęcone przeczytanym książkom.


Miesiąc języków obcych

maj 2016r.


     Miesiąc maj upłynął w naszej szkole, jako czas aktywności językowej. Uczniowie klas I – VI pracowali metodami projektowymi i pogłębiali swoje umiejętności językowe poprzez ciekawe metody dydaktyczne. Tworzyli słowniki, krzyżówki, plakaty oraz grupowe i indywidualne projekty dotyczące jedzenia oraz zdrowia .  Uczniowie klas IV-VI nagrywali scenki pokazujące zakupy w sklepie, wizytę u lekarza oraz kręcili teledyski do swoich ulubionych piosenek. Młodsze dzieci miały okazję do codziennego obcowania z grami i zabawami przy pomocy tablic interaktywnych.


Dzień Europy

12 maja 2016r.


    12 maja 2016 roku odbył się w naszej szkole Dzień Europy zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego. Uczniowie  klas I-II  kolorowali maskotkę UE – Syriusza oraz flagę Unii Europejskiej, uczestniczyli w grach i zabawach oraz poznali podstawowe wiadomości dotyczące Unii Europejskiej. Uczniowie klas III-VI  poszerzali swoją wiedzę poprzez rozwiązywanie zadań i quizów dotyczących UE.


Zespół wokalny „Dominanta” zaśpiewał w Parku im. S. Staszica

8 maja 2016r.


     W ramach obchodów 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej, 8 maja, w Parku im. Stanisława Staszica odbył się piękny i wyjątkowy koncert pieśni i poezji patriotycznej. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Szarych Szeregów oraz szkoły podstawowe i gimnazjalne naszego miasta. Zespół wokalny „Dominanta” z naszej szkoły, w bardzo licznym, trzydziestoczteroosobowym składzie, zaśpiewał pieśni: „Medycyna naszej doby”, „List do cara”, „Warszawiankę” oraz „Pałacyk Michla”. Do koncertu uczniów przygotowała mgr Lidia Jeziorowska.


Dni Literatury Dziecięcej

maj 2016r.


     Dni Literatury Dziecięcej corocznie obchodzone w szkole zaakcentowała gablota korytarzowa biblioteki, na której znalazły się myśli o książce autorstwa naszych uczniów. Dużą atrakcją dla dzieci była loteria fantowa dostępna dla każdego. Warunkiem wzięcia udziału w niej, było wypożyczenie książki w wyznaczonym dniu. Losy były bezpłatne, a fanty interesujące. Oprócz zakładek, notesików, kubeczków, słodyczy czy breloków można było wylosować wydawnictwa promujące nasze miasto i okolice. Były to „Kroniki dzielnic Częstochowy – Dźbów” oraz „Przewodnik po Częstochowie”, które otrzymaliśmy w darze a tym sposobem trafiły do czytelników, sprawiając im jednocześnie radość z wygranej.

Do udziału w propozycjach biblioteki zachęcały postacie baśniowe.


Projekt "Bezpieczna jazda"

maj 2016r.


     „Bezpieczna jazda” to program skierowany do uczniów szkół podstawowych, nauczycieli i rodziców. Ma za zadanie przede wszystkim propagowanie wiedzy na temat zasad ruchu drogowego oraz zwiększanie świadomości w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Za jego pośrednictwem inicjatorzy projektu chcą przekazywać informacje nt. bezpiecznego poruszania się po drogach i zachęcać do zdawania na kartę rowerową. Cele projektu to poprawa  widoczności na drodze i zachęcenie wszystkich do używania elementów odblaskowych w postaci kamizelek, opasek, elementów ubrania czy też zwykłych naklejek. Nasza szkoła brała udział w konkursie, pod okiem nauczyciela-koordynatora (p. Urszuli Bednarek) uczniowie przygotowali inicjatywę które mają na celu promocję zasad ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania na drodze w bliskim otoczeniu szkoły. Efekty tej pracy możecie zobaczyć na zdjęciach i filmie

https://www.youtube.com/watch?v=Ju2NorfmI_Y„Książki naszych marzeń” – „Salonik Literacki”

marzec - maj 2016r.


     W ramach realizacji programu „Książki naszych marzeń” , w świetlicy szkolnej powstał „Salonik Literacki”. Uczniowie słuchali opowiadań, bajek i wierszy, które czytali im koleżanki i koledzy – często w strojach różnych bajkowych postaci, co szczególnie podobało się słuchaczom i pomagało lepiej przenieść się w literacką krainę. Jednocześnie była to podpowiedź, jak dobrze i pożytecznie wykorzystać wolny czas. Dzieci miały także dostęp do książek umieszczonych na ekspozycji, z których mogły skorzystać w dogodnym dla siebie czasie.


„Książki naszych marzeń” – „Rodzic z pasją” czyta.

marzec - maj 2016r.


     W realizację programu „Książki naszych marzeń” włączyli się aktywnie również rodzice i dziadkowie naszych uczniów. Odpowiedzieli pozytywnie na zaproszenie i przybyli do szkoły, by wspólnie spędzić czas z interesującą książką. Spotkania te połączyły dwa programy realizowane w naszej szkole, a przede wszystkim podkreśliły wielką rangę i przyjemność wspólnego czytania, które łączy pokolenia. Wizyta była okazją, by zaproszeni goście mogli dzielić się swoim zamiłowaniem do książek z kolejnym pokoleniem czytelników.


„Kwiaty Pamięci” – podsumowanie akcji

maj 2016r.


     Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 32 im. Małego Powstańca w Warszawie, że  odpowiedziała na nasze zaproszenie wzięcia udziału w akcji „Kwiaty Pamięci”. Dziękujemy także za otrzymane zdjęcia pięknych biało – czerwonych kwiatów, które zakwitły na terenie szkoły pod pomnikiem patrona  - Małego Powstańca. Zamieszczamy również zdjęcia naszych „Kwiatów Pamięci”, a także nadal oczekujemy na informacje od innych szkół w Polsce noszących to zaszczytne imię i zapraszamy do prezentacji efektów tej akcji.


3 maja - akademia

29 kwietnia 2016r.


W piątek, 29 kwietnia 2016 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowali uczniowie klas IV-VI.

Uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły  byli najpierw świadkami przekazania sztandaru szkoły nowemu pocztowi, przygotowanemu przez pana Michała Jarząbka. O strój uczniów zadbała pani Edyta Krześ.

Zaszczytu opieki nad sztandarem dostąpili następujący uczniowie:

chorążowie: Kaim Dawid kl. Va i Ernest Strączyński kl. Vb,

asysta: Zuzanna Klecha kl. Va, Dominika Pędzioch kl. Va, Joanna Helińska kl. Vb

i Paulina Nierobiś kl. Vb.

Przyrzekli oni szanować i dbać o sztandar szkoły, otaczać go czcią, strzec honoru i godnie reprezentować imię szkoły.

Pani Dyrektor Bożena Golachowska złożyła podziękowania uczniom klas szóstych za całoroczną opiekę nad sztandarem i reprezentowanie szkoły w uroczystościach miejskich

i udział w uroczystościach szkolnych.

Byli to: chorąży: Mateusz Stegliński i Kacper Korbela oraz asysta: Klaudia Krawczyk, Julia Kurzacz, Martyna Pinkosz  i Natalia Sówka.

Drugą część uroczystości poświecono rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel poprowadziły Natalia Sówka, Julia Lepiarz, Julia Kurzacz .

Przedstawione zostały utwory poetyckie uczniów klas IV - VI oraz ich rodziców, wyróżnione w szkolnym konkursie poetyckim na liryk upamiętniający przełomowe dla naszej Ojczyzny wydarzenia od czasu przyjęcia chrztu po schyłek XIX wieku oraz postaci wybitnych Polaków – świadków tychże wydarzeń.

Mieliśmy szczególną przyjemność wysłuchać:

Fabiana Ziółkowskiego i jego mamy pani Joanny Ziółkowskiej

Zuzanny Goliniewskiej i jej mamy pani Doroty Goliniewskiej,

Klaudii Marczak i jej babci pani Lidii Strzelec,

Karoliny Michalik i jej mamy pani Agnieszki Michalik,

Klaudii Niedbały i jej taty pana Michała Niedbały,

Nadię Kozę i jej mamy pani Julii Kozy,

Marcela Zębika i jego mamy pani Anny Zębik,

Dominiki Pędzioch i jej mamy pani Edyty Pędzioch .

Wyróżnieni zostali także następujący uczniowie:

Jakub Kowalik, Przemysław Ignacyk, Bartosz Paliwoda, Lena Pietrzak,

Filip Kaczmarzyk, Mateusz Wąs, Ernest Strączyński, Stanisław Golis,

Mateusz Stegliński, Dawid Kaim, Jan Dyndał, Joanna Helińska, Dawid Gardecki.

Uczczono święto narodowe, przypomniano ważne fakty z historii Polski. Wyeksponowano symbole narodowe Polski.

Odpowiednią scenografię przygotowała pani Urszula Bednarek, natomiast oprawę muzyczną i występ chóru pani Lidia Jeziorowska.

Organizatorzy ( pan Michał Jarząbek i pani Małgorzata Piekarczyk) dziękują wszystkim za okazaną pomoc. Szczególne podziękowania składamy Rodzicom, którzy wystąpili wraz ze swoimi dziećmi oraz tym, którzy wspólnie ze swymi pociechami napisali patriotyczne utwory.

Uroczystość dostarczyła wszystkim wielu wrażeń estetycznych.


Konkurs Interdyscyplinarny

26 kwietnia 2016r.


     26 kwietnia 2016r już po raz drugi odbył się w naszej szkole konkurs interdyscyplinarny. Tym razem zaprosiliśmy do nas uczniów klas drugich. Podczas konkursu zawodnicy( tworzący trzyosobowe drużyny) zmagali się z zadaniami z edukacji matematycznej, polonistycznej, przyrodniczej oraz zadaniami sportowymi. Konkurs uświetnił występ grupy cheerleaderek, który bardzo podobał się naszym gościom.

Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 32, drugie miejsce ze zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21, a trzecie gospodarze czyli uczniowie z naszej szkoły.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, a zwycięscy nagrody indywidualne i dla szkoły.Tak jak w ubiegłym roku i tym razem konkurs odbył się w bardzo miłej atmosferze, którą stworzyli goście jak również (żywimy taką nadzieję) gospodarze.

organizatorzy Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej


Pierwszaki na wycieczce

20 kwietnia 2016r.


20 kwietnia 2016r. uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę szkolną do Lasku Aniołowskiego.

Podczas wycieczki odwiedziliśmy zakryty plac zabaw „Zyg-zag” i tam bawiliśmy się skacząc, zjeżdżając, wspinając się, biegając…

Po tak wyczerpującej części wycieczki udaliśmy się do pizzerii na pyyyyszną pizze .

A potem spacer Błoniami Czesława Miłosza i podziwianie budzącej się do życia  przyrody Lasku Aniołowskiego.

Pogoda nam dopisała i humory też!

 

 


 

Wycieczka do Wieliczki i Aquaparku w Krakowie

19 kwietnia 2016r.


     Klasy drugie : a, b i c, uczestniczyły w szkolnej wycieczce do Wieliczki i Aquaparku w Krakowie. W kopalni soli Wieliczka uczniowie zwiedzali wraz z przewodnikiem  miejsca bardzo trudnej pracy górników, wędrowali szlakiem legend wielickich. Poznali historię  o początkach kopalni, o patronce górników solnych i różne legendy podziemnego świata. Podziwiali przepiękne komnaty wykute w bryłach solnych, łącznie ze słynną kaplicą św. Kingi, która zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie.  Na koniec pobytu w kopalni, wielką atrakcją dla dzieci był obiad zjedzony w jednej z komnat, wiele metrów pod ziemią. Kolejnym punktem wycieczki była rekreacja i szaleństwa w Aquaparku w Krakowie, gdzie dzieci mogły do woli spożytkować swoją energię. Zmęczeni i pełni wrażeń uczniowie, w drodze powrotnej grzecznie posnęli.


Konkurs ortograficzny

31 marca 2016r.


     31.03.16 r.  w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego ,,O Pióro Dyrektora Szkoły” - przygotowana i przeprowadzona przez nauczycieli: pana mgr Michała Jarząbka i panią mgr Małgorzatę Piekarczyk. Przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.

W potyczkach ortograficznych wzięło udział 5 szkół. Każdą reprezentowały trzy osoby. Konkurs odbył się w obecności ich nauczycieli i opiekunów.  

Był on objęty, jak co roku, patronatem Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie - Pani Bożeny Golachowskiej, która ufundowała dla zwycięzców nagrody – pióra. Ona to, o godzinie 10:00, oficjalnie rozpoczęła konkursowe zmagania, witając przybyłych gości i życząc wszystkim uczestnikom sukcesów i miłych wspomnień z pobytu w naszej szkole.  

Konkurs składał się z siedmiu konkurencji. Oceniała je trzyosobowa komisja, wybrana spośród nauczycieli zaproszonych placówek i naszej szkoły. Wyniki, prezentowane na bieżąco, pozwoliły wyłonić Mistrza Ortografii roku 2016.

Został nim Antoni Mróz ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Częstochowie .Pomiędzy kolejnymi zadaniami uczestnicy i ich opiekunowie skorzystali ze słodkiego poczęstunku. Przed ogłoszeniem wyników zaproszeni uczniowie mogli bliżej zapoznać się z naszą szkołą. Po podliczeniu punktów okazało się, że jest potrzebna dodatkowa rozgrywka o drugie miejsce. Zajęła je Kamila Jedynak ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Częstochowie . Trzecie miejsce przypadło uczennicy  Amelii Szpigiel ze Szkoły Podstawowej nr 21. 

W zmaganiach konkursowych naszą szkołę reprezentowali: Julia Kurzacz, Natalia Sówka i Marcel Zębik, którzy także osiągnęli wysokie lokaty.

Laureaci odebrali nagrody i dyplomy z rąk Pani Dyrektor Bożeny Golachowskiej, a opiekunowie formalne podziękowania.

Gratulujemy zwycięzcom!


Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca 2016r.


     Pierwszy Dzień Wiosny przywitaliśmy w szkole bardzo kolorowo i z fantastycznymi nakryciami głowy. Uroczystość, którą prowadziły uczennice klasy 6b- Natalia Sówka i Julia Lepiarz rozpoczęła sie miłym akcentem- wręczeniem nagród z  Międzypowiatowego Konkursu na Kartkę Walentynkową dla uczniów kl II, V i VI. Następnie pani dyr Bożena Golachowska pogratulowała sukcesu uczestniczkom konkursu "Marcowe Nutki" i wręczyła dyplomy. Kolejnym punktem, był budzący najwięcej emocji-plebiscyt Nauczycielskie Pierwiosnki i jego podsumowanie. Nauczyciele, zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali z rąk Przewodniczącej SSU - pamiątkowe statuetki "Pierwiosnków Nauczycielskich" - a przypomnijmy  jest to nagroda, gdzie zwycięzców wybierają sami uczniowie.  Jak co roku, Pierwszy Dzień Wiosny to  dzień odkrywania talentów i podkreślania szczególnych zainteresowań naszych  uczniów. Cała społecznosć szkolna zebrała sie w tym dniu w sali gimnastycznej, by  zaprezentować swoje talenty. W tym roku postanowiliśmy nie prezentować talentów indywidualnych, ale skupić się na talentach całej klasy, prezentacji klasy jako grupy- były więc tańce, zarówno do piosenek o tematyce wiosennej, jak i hitów muzyki, elementy dramy, piosenki- znane i autorskie klas, kabaret, pokazy sportowe, pokazy gimnastyczne, tańce z pomponami, z żabami, balonami- krótko mówiąc- wiele się działo! Niełatwe zadania miało nasze Jury ( w składzie dyr Bożena Golachowska, w-ce dyr Bogumiła Schab, pani logopeda Agata Jałowiecka- Frania), które wnikliwie obserwowało każdy występ- obdarowując kazdą klasę odpowiednią ilościa punktów . W tym czasie "tajni agenci"-ukryte wśród publiczności  uczennice klasy 5-Paulina i Zuzia przyznawały i  podliczały punktację za niezwykłe nakrycia głów. Po podliczeniu wszystkich głosów- okazało się, że w kategorii klas 1-3- zwyciężyła klasa 1b- za swą barwną interpretację tańca żabek, natomiast bezkonkurencyjna w kategorii klas 4-6 okazała się klasa 6a prezentująca piosenkę "Idzie wiosna" z kabaretu "Potem". Po emocjonujących występach wszyscy udaliśmy sie na spacer po dzielnicy, by  w barwnym korowodzie pożegnać zimę i  na końcu spalić  Marzannę i powitać wyczekiwaną wiosnę:) Jak się bawiliśmy zobaczcie sami. Więcej zdjęć na Facebooku.

Organizatorzy - Opiekunowie SSU
Powiatowy Konkurs na Eko- Marzannę

18 marca 2016r.


     Marzanna jest znana w naszym kraju  od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Dawniej-utopienie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku. Dziś to sympatyczna tradycja, która symbolicznie podkreśla kalendarzową datę przejscia z zimy do ciepłej i słonecznej wiosny. Fundacja Instytut Rozwoju Osobistego INVEST oraz Urząd Miasta Częstochowy przygotowały dla dzieci z klas 1-3 konkurs plastyczny na wykonanie kukły- Eko-Marzanny (przyjaznej dla środowiska wodnego) Celem konkursu było wdrażanie dzieci do działań i  postaw proekologicznych oraz ćwiczenie zdolności manualnych. Uczennice z klasy 2a z koła plastycznego- Maja Sobczyk, Maja Imiołczyk, Julia Kucia, Milena Wesołowska, Zuzanna Rumik, wykonały marzannę ozdobioną papierowo-tekturowo-drewnianymi kwiatami i motylami. Marzanna dziewczynek miała jutową sukienkę, ozdobioną orzechami, żołędziami, piórami i nasionami jesionu. W konkursie, w którym brało udział bardzo wiele częstochowskich szkół - na 49 prac- zajęliśmy I miejsce! Gratulujemy serdecznie naszym uczennicom!


Szkolny Konkurs Wypieków Wielkanocnych

17 marca 2016r.


Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował w marcu konkurs wielkanocnych wypieków wykonanych przez naszych Uczniów z Rodzicami. 17 marca sala 21 wypełniła sie zapachem prześlicznych wielkanocnych specjałów; babeczek, koszyczków, baranków, zajączków, mazurków. Różnorodność świątecznych wypieków sprawiła, że rozstrzygniecie konkursu było bardzo, bardzo trudną sprawą. Wyniki poznacie już wkrótce. A teraz zapraszamy do galerii, przy okazji dziękując uczennicom kl 5 i 6, które spędzały każdą przerwę pomagajac w stylizowaniu zdjęć, efekty tej pracy widzicie na zdjęciach.

Opiekunowie SSU bardzo serdecznie dziękują wszystkim Uczniom i ich Rodzicom,  za liczny udział i wspaniałe wypieki, których sprzedaż zasiliła konto Rady Rodziców. Kolejny raz możemy na Was liczyć. Szczególne brawa zaś dla klasy 4a-z  wych Małgorzatą Piekarczyk za najliczniejszy udział w konkursie- przyznaliśmy Wam najwięcej punktów za to zadanie w ramach SUPER-KLASY!


Sukces w VI Powiatowym Konkursie Piosenki „Marcowe Nutki 2016”

marzec 2016r.


     Już po raz szósty Spółdzielnia Mieszkaniowa „Północ” w Częstochowie była organizatorem konkursu piosenki „Marcowe Nutki”. Naszą szkołę na festiwalu reprezentowały: solistka Joanna Helińska z piosenką „Ach jak przyjemnie” oraz tercet Julia Engel, Natalia Sówka i Wiktoria Majchrzak z piosenką „Ada to nie wypada”. Jury przyznało nam II miejsce w kategorii duety, tercety w kategorii do lat 16, doceniając nie tylko umiejętności wokalne ale ruch sceniczny i układ choreograficzny zaprezentowany podczas występu. Do konkursu uczennice przygotowała mgr Lidia Jeziorowska. Serdecznie gratulujemy!


Konkurs matematyczny "Kangur".

17 marca 2016r.


17 marca odbyła się w naszej szkole 25 edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”.  W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 38 uczestników z klas od drugiej do szóstej. Jak zawsze, rozwiązanie zadań wymagało nieszablonowego, logicznego myślenia. Wyniki konkursu poznamy w maju. Szkolnym koordynatorem konkursu jest mgr Piotr Bińczyk.


Wielkanocny kiermasz

14-18 marca 2016r.


W tygodniu poprzedzającym święta odbył się zorganizowany przez Samorząd Szkolny kiermasz wielkanocny. Można było nabyć na nim ozdoby, kartki wielkanocne oraz cieszące się wielkim powodzeniem wspaniałe świąteczne wypieki: babki, babeczki,  zajączki, mazurki. Wcześniej te przepyszne cuda kulinarne przygotowane przez naszych rodziców i uczniów uwieczniliśmy na zdjęciach. Wyniki naszej szkolnej sesji fotograficznej możecie obejrzeć na naszej szkolnej stronie oraz Facebooku. Opiekunowie SSU serdecznie dziękują wszystkim, którzy nam pomagali, przy fotografowaniu, pakowaniu i sprzedawaniu:) Nadal jesteśmy pod wrażeniem Waszych talentów i zaangażowania w sprzedaż, jako ciekawostkę podaje fakt, że kiermasz trwał dzień krócej- ponieważ dzięki operatywności naszych uczniów wszystko zostało sprzedane do czwartku. Wielkie brawa!!!!

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zasiliły konto Rady Rodziców. 

                                                                                                                               Opiekunowie SSU


Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego English Ace

9 marca 2016r.


     W dniu 09.03.2016 r. w SP nr 52 zorganizowana została XVI edycja ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego English Ace. Tematyka tegorocznej edycji uwzględniła, między innymi elementy wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego oraz tematy związane z tamtejszymi sposobami obchodzenia różnych uroczystości. Konkurs został zorganizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste.

Uczestnikami tegorocznego konkursu byli: Paulina Ługowska, Alicja Zając, Oliwia Stępień, Karolina Walencka, Wiktor Kukuła, Fabian Ziółkowski, Maciej Kawelczyk, Dominika Pędzioch, Zuzanna Klecha, Karolina Michalik, Jan Dyndał, Julia Kurzacz, Natalia Sówka, Martyna Pinkosz. Bardzo duży sukces osiągnęła uczennica klasy 3a Paulina Ługowska zajmując pierwsze miejsce w województwie śląskim i trzynaste w kraju. Gratulujemy!!!


 

Występ w Miejskim Domu Kultury

8 marca 2016r.


     W dniu 8 marca 2016r w Młodzieżowym Domu Kultury  przy patronacie Urzędu Miasta Częstochowy odbył się widowiskowy koncert dla pań z okazji Dnia Kobiet. Koncert utrzymany był w tematyce „ Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”Nasza szkoła brała udział w tym wydarzeniu. Chór Dominanta pod kierunkiem p. Lidii Jeziorowskiej zaprezentował swoje wokalne zdolności w piosenkach „Ada to nie wypada”, „ Już taki jestem zimny drań” i „Ach jak przyjemnie”. Zespół taneczny Pomponiarki pod kierunkiem p. Lidii Knaś- Wróbel zatańczył wspaniałego charlestona i układ z pomponami do piosenki Adolfa Dymszy „Na cześć młodości”

Wystąpiły –zespół Pomponiarki:

Klaudia Pluta 2c, Kaja Cierpiał 2c, Daria Kalynowycz 2c, Wiktoria Jakubowska 2c, Maja Dzwonnik 2c, Hanna Siciak 3a, Agata Kawelczyk 3a, Wiktoria Anders 3a, Klaudia Marczak 5a, Laura Nowak 5b, Ewa Kopacz 5b, Kataryna Kalynowycz 5b.

-zespół Dominanta

Alicja Boleń 3a, Patryk Nowek 4b, Julia Engel 4b, Oliwia Stępień 4b, Zuzanna Klecha 5a, Joanna Helińska 5b, Natalia Sikora 5b, Klaudia Kaczmarek 5b, Natalia Sówka 6b, Patrycja Kubanek 6a, Klaudia Krawczyk 6a, Wiktoria Majchrzak 6a, Martyna Pinkosz 6a, Julia Kurzacz 6a.

link do występu w MDK: https://youtu.be/7wRZ2ni_y_4


 

 

Klub Dobrych Rączek - kiermasz wielkanocny

marzec 2016r.


     To już drugi kiermasz Klubu Dobrych Rączek w tym roku szkolnym, który pod opieką p. Katarzyny Górniak, odbył się na terenie parafii św. Teresy od  Dzieciątka Jezus. Tym razem mieliśmy bardzo konkretny cel. Klub Dobrych Rączek postanowił zaangażować się w pomoc uczennicy naszej szkoły. Ozdoby i dekoracje spływały do nas także z terenu parafii św. Teresy. Można powiedzieć, że do Klubu Dobrych Rączek dołączyły osoby dorosłe, które ofiarowały wykonane przez siebie pisanki oraz szydełkowe kurki. Cały dochód został wpłacony na konto fundacji, która pomaga zdobyć środki finansowe na operację dla naszej koleżanki Majeczki. Środki na materiały  potrzebne do wykonania dekoracji, jak zwykle niezawodnie zapewniła nam Dyrekcja Szkoły oraz ks. proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wszystkim, którzy tak chętnie wsparli nasze działanie, z całego serca dziękujemy!!


Nietypowa lekcja przyrody

marzec 2016r.


     Uczniowie klas I-III i klasy 5b mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych zajęciach dotyczących życia owadów świata- modliszek, patyczaków, motyli, karaczanów.
Atrakcją zajęć była wiedza przekazana  o tych owadach , ale przede wszystkim pokazane żywe okazy, które można było nawet dotknąć.


Imieniny Zucha

29 lutego 2016r.


     29 lutego zuchy Hufca Częstochowa hucznie obchodziły swoje święto w Szkole Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca. Do wielkiej gry planszowej po azjatyckim kontynencie zaprosiła hm. Iwona Orman wraz z 46 GZ "Leśne Ludki". Zabawa była przednia, a zadaniom i imieninowym śpiewom nie było końca. Podczas spotkania nie zabrakło japońskiej techniki składania papieru origami, sztuki posługiwania się pałeczkami oraz budowy Muru Chińskiego. Każda gromada nakręciła również piękne życzenia imieninowe. Na zuchy czekała słodka niespodzianka, którą wręczył fantastyczny Gość. Jako jedni z trzech hufców w całej Polsce zostaliśmy zaszczyceni odwiedzinami Władz Naczelnych z Warszawy. Zawitał do nas Zastępca Naczelnika ZHP druh hm. Krzysztof Budziński. W trakcie konkurencji nasz Gość odwiedził każdą gromadę, dzięki czemu Zuchy miały okazję poznać bliżej tak ciekawą postać, jaką jest druh Krzysztof, zadawały mnóstwo pytań, ale i same na nie odpowiadały. Nieschodzący uśmiech z twarzy druha Naczelnika oznaczał, że w naszym gronie było mu naprawdę miło. Zuchy przyjęły od niego najserdeczniejsze życzenia imieninowe oraz przepiękny tort ze znaczkiem zucha. Na zakończenie spotkania dh. Naczelnik wręczył gromadom wyróżnienia oraz upominki za ogólnopolski konkurs plastyczny "Kierunek Azja". W którym nasza gromada zajęła III – miejsce.

Dodatkową atrakcją okazał się jubileusz gospodarzy. To właśnie w tym roku nasza gromada „Leśne Ludki” obchodzi swoje 20-te urodziny. Oczywiście i dla nich nie zabrakło słodkiej niespodzianki w postaci urodzinowego tortu oraz prezentów. Zuchy przyjęły życzenia od naszego gościa hm. Krzysztofa Budzińskiego, Kierowniczki Referatu Zuchowego Chorągwi Śląskiej hm. Ewy Miękiny, Komendanta Hufca Częstochowa phm. Wojciecha Śliwowskiego, Namiestniczki Zuchowej hm. Eweliny Michoń oraz Dyrekcji naszej szkoły pani mgr Bożeny Golachowskiej.


Ferie w mieście 2016

15 -19 lutego 2016r.


     W dniach od 15 do 19 lutego 2016r. trwały w naszej szkole „Ferie w mieście”.  Uczestniczyło w nich 45 uczniów, w większości z klas I-III. Czas wypełniły dzieciom różne atrakcje. Kulturę najbliższego regionu poznawały podczas warsztatów rękodzieła ludowego w „Osikowej Dolinie” oraz poznając pracę rzemieślników w odległych czasach. Było to możliwe podczas zwiedzania „Muzeum dawnych rzemiosł” w Żarkach, gdzie własnoręcznie mogły wykonać mąkę z ziaren zbóż. Swoją sprawność fizyczną  rozwijały podczas zajęć na krytej pływalni i podczas harców w sali zabaw „Zygzak”. Ostatni dzień ferii dzieci spędziły w kinie. W  przerwach między wycieczkami uczestniczyły w konkursie talentów i konkursie plastycznym. Zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami oraz dyplomami. Podczas ferii uczestnicy otrzymywali śniadanie oraz regenerowali swoje siły  pysznymi obiadami. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu. Nad organizacją i przebiegiem wypoczynku oprócz Dyrekcji Szkoły czuwały panie: Iwona Orman i Iwona Rachwał. W ramach wolontariatu opiekę nad dziećmi sprawowali nauczyciele naszej szkoły.


Kartka Walentynkowa- sukcesy naszych uczniów w konkursie plastycznym

17 lutego 2016r.


W środę 17 lutego 2016 roku w kościele w Konopiskach odbyło się uroczyste podsumowanie XV Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego „Kartka Walentynkowa”. Jubileuszowa edycja konkursu przyciągnęła rekordową liczbę uczestników (897 prac). Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły również w tym roku byli w czołówce konkursu. W kategorii klas 1-3 Oskar Lewicki z klasy II otrzymał I miejsce, Wiktoria Polaniak i Weronika Musialik - wyróżnienia. W kategorii klas 4-6- bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy 6b : Szymon Gardecki i Dawid Starczewski- otrzymali wyróżnienia, natomiast Iza Norberczyk i Oskar Wnuczek oraz Jakub Wawrzyniak z klasy 5b- zajęli ex-equo II miejsce. Gratulujemy twórcom pięknych walentynek tego wspaniałego osiągnięcia. Ich prace oraz prace innych uczniów z naszej szkoły można oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie w kościele w Konopiskach. Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem mgr Urszuli Bednarek.


Dzień Życzliwości

11 luty 2016r.


Zgodnie z tradycją szkoły w czasie poprzedzającym Walentynki w naszej szkole obchodzimy Dzień Życzliwości. Tegoroczne święto stało się kontynuacją obchodzonego w grudniu Dnia bez wulgaryzmów. Przypomnijmy, że wtedy nasze działania skupiły się na tym, by dbać  o piękno naszej ojczystej mowy, nie zapominać o takich słowach jak „dziękuję”, „proszę”, „przepraszam”, których efektem była gazetka tematyczna wykonana przez uczniów wszystkich klas. Obchodzony w lutym Dzień Życzliwości to okazja by uczniowie wszystkich klas wybrali swoich Ambasadorów Kultury, czyli osoby, które na co dzień są kulturalne, życzliwe i zawsze chętne nieść pomoc innym. W naszej szkole są to:

Kornelia Polańska,  Szymon Zatoń, Monika Łapot,  Julian Strojec, Matylda Kolbe, Bartosz Dudek, Julia Binek, Filip Malinowski, Oliwia Ociepa, Maksymilian Rosiński, Natalia Grzybowska, Patryk Wawrzyniak ,Maja Mazur, Alicja Boleń, Wiktoria Anders , Marcin Kaczmarzyk, Marta Pęczek,  Sebastian Kott, Daria Krakowska ,  Mikołaj Skóra ,Maja Woźniak,  Dawid Kaim, Paulina Nierobiś, Ernest Strączyński, Klaudia Krawczyk, Marcel Zębik, Izabela Norberczyk, Natalia Sówka.

Następnie poszczególne klasy zaprezentowały krótkie rymowanki, które dotyczyły życzliwości, pozytywnego stosunku do innego człowieka, przyjaźni. Została wykonana okolicznościowa gazetka, a imiona i nazwiska naszych Ambasadorów Kultury znalazły się na gazetce SSU. W dalszej kolejności pani Lidia Knaś Wróbel opowiedziała o uczennicy swojej klasy - Mai, którą czeka bardzo poważna operacja serca, a uczniowie klasy 2c rozdali ulotki. Na zakończenie prowadzący apel Fabian Ziółkowski- przypomniał o zasadach bezpieczeństwa w trakcie nadchodzących ferii zimowych i życzył w imieniu Samorządu Szkolnego miłego, atrakcyjnego i bezpiecznego wypoczynku.


Miesiąc przedmiotów matematyczno-przyrodniczych

styczeń-luty 2016r.


     W styczniu i lutym w naszej szkole królują miesiąc nauk Matematyczno-Przyrodniczych.W trakcie jego trwania uczniowie będą rozwijać wiedzę i umiejętności  również  przez działania wieloprzedmiotowe i zabawę.  „Miesiąc nauk matematyczno-przyrodniczych” to wspólne działanie nauczycieli oparte na korelacji przedmiotów ścisłych z przedmiotami artystycznymi, humanistycznymi czy wychowaniem fizycznym. W realizacji zamierzonych zadań uczniowie będą pisać rymowanki, wykonywać fotografie, projektować modę czy przestrzenne modele z surowców wtórnych. Matematyka nazwana „Królową nauk”- jest obecnie dziedzina niezbędną i najczęściej wykorzystywana w życiu codziennym. Jej wpływ na wszelkie dziedziny życia jest olbrzymi, rozwój cywilizacji, odkrycia, badania naukowe, zmiany w systemach społecznych i politycznych, ekonomia powoduje, że wzrasta znaczenie matematyki, która bywa niezastąpiona w opisywaniu problemów i ich rozwiązań. Jest to przedmiot trudny, wymagający dużo wysiłku, pracy,  cierpliwości, wytrwałości, systematyczności. Dla większości uczniów jest to przedmiot  sprawiający problemy, wymagający większego wysiłku. W naszych działaniach chcemy przybliżyć uczniom przedmioty matematyczno-przyrodnicze  przez stosowanie odpowiednich zabaw, gier, łamigłówek, konkursów, quizów dostosowanych odpowiednio do wiedzy i umiejętności naszych uczniów.W ramach nauk przyrodniczych uczniowie wezmą udział w działaniach, których głównym celem będzie zwrócenie uwagi na zagrożenia ekologiczne współczesności, gdzie kształtować chcemy poczucie współodpowiedzialności za stan środowiska i uwrażliwimy na piękno otaczającego świata.W galerii prezentujemy zdjęcia z pierwszych dni Miesiąca Matematyczno-Przyrodniczego.Konkurs Plastyczny "Święty Jan Paweł II w Częstochowie"

1 lutego 2016r.


     W związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rok 2015- Rokiem św. Jana Pawła II - Zespół Szkół Technicznych, Urząd Miasta i Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie zorganizowali w grudniu  Konkurs Plastyczny "Święty Jan Paweł II w Częstochowie" Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z Częstochowy i powiatu. Celem konkursu m.in. było popularyzowanie wiedzy na temat życia i twórczości św. Jana Pawła II, odwołanie się do nieprzemijających wartości i idei tkwiących w życiu i działalności Jana Pawła II, wspieranie  prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci, rozbudzanie ekspresji plastycznej inspirowanej postacią Papieża Polaka oraz promowanie talentów plastycznych poprzez prezentację twórczości rysunkowej w środowisku lokalnym.

Na uroczystej Wieczornicy poświęconej osobie św. Jana Pawła II zorganizowanej w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w dniu 01.02.2016 roku podsumowano szereg działań związanych z Rokiem św Jana Pawła II, rozstrzygnięto konkursy i wręczono nagrody ich laureatom. Miło nam poinformować, że w gronie laureatów konkursu plastycznego znalazły się również dwie nasze uczennice Agnieszka Kołodziejczyk z klasy 3 (wyróżnienie) oraz Dominika Pędzioch z klasy 5 (III miejsce) Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (prace wykonano pod kierunkiem Urszuli Bednarek) W galerii możecie obejrzeć również inne piękne  prace uczniów, które brały udział w tym konkursie.


„Książki naszych marzeń” – losowanie.

styczeń 2016r.


     Po wykonaniu wszystkich czynności związanych z opracowaniem „Książek naszych marzeń” przez nauczyciela bibliotekarza i przygotowaniu ich do udostępnienia czytelnikom, rozpoczęły się pełne radosnego oczekiwania przez uczniów, wypożyczenia nowych i pięknych książek do domu. Uczniowie wszystkich klas młodszych wraz z wychowawcami, a starszych – z nauczycielami języka polskiego – odwiedzali bibliotekę, by zwiedzać wystawę „Książek naszych marzeń” i podziwiać interesujące nabytki, a także, by spośród zestawów przygotowanych dla poszczególnych klas, losować książki na potrzeby realizacji różnych działań, m.in. dwóch projektów edukacyjnych pt.„Raz, dwa, trzy – teraz czytasz ty!” oraz „Cztery, pięć i sześć – na wyżyny książki wznieś!”. Uczniowie klas I i II losowali książki indywidualnie, a do realizacji zadań zapraszali również rodziców. Natomiast uczniowie klas III – VI losowali książki na potrzeby pracy w grupach. Losowaniu towarzyszyło wiele emocji, a do pomocy zaangażowały się nawet postacie baśniowe.


Apel SSU

28 stycznia 2016r.


APEL PODSUMOWUJĄCY OSIĄGNIĘCIA DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZE  UCZNIÓW ORAZ

PRACĘ SAMORZADU UCZNIOWSKIEGO W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2015/16

 

28 stycznia w naszej szkole odbył się apel samorządu podsumowujący pracę uczniów w pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016.

Wyróżniono uczniów z najwyższą średnią w nauce , 100% frekwencją i wzorowym zachowaniem.

Uczniowie ze 100% frekwencją to:

klasa I a: Emilia Idasiak ,Dorota Pasek, Konrad Piątkowski, Natalia Rogowska    

klasa I b: Karolina Wysocka

klasa I c: Natan  Skroński

klasa II a: Julia Binek, Mikołaj Kott

klasa II c: Wiktoria Jakubowska

klasa III b: Adam Błaszczyk, Maksymilian Ociepa, Hanna Siciak

klasa IV b: Karolina Walencka

klasa V a : Ewa Kopacz, Karolina Michalik

klasa VI a: Klaudia Krawczyk, Wiktoria Majchrzak, Martyna Pinkosz

klasa VI b: Natalia Sówka

Najlepsze wyniki w nauce w przedziale klas III-VI osiągnęli:

klasa III a: Alicja Boleń, Maja Mazur, Amelia Polańska, Jan Niedbała

klasa III b: Wiktoria Anders, Agata Kawelczyk, Marcin Kaczmarzyk, Bartosz Ujma                                  

 klasa IV b: Marcel Bejm, Mikołaj Skóra

 klasa V a: Zuzanna Klecha, Jan Dyndał, Dawid Kaim

 klasa V b: Mateusz Ludwikowski, Ernest Strączyński, Fabian Ziółkowski                            

 klasa VI a: Julia Kurzacz, Martyna Pinkosz, Marcel Zębik

 klasa VI b: Natalia Sówka

Uczniowie z wzorowym zachowaniem to:

klasa IV a: Natalia Błaszczyk, Martyna Kowalczyk, Nadia Koza, Marta Pęczek

klasa IV b: Daria Krakowska, Mikołaj Skóra

klasa V a: Zuzanna Klecha,Marlena Kubicka,Dominika Pędzioch,Zuzanna Szerszeń,Dawid Kaim

klasa V b: Paulina Nierobiś, Joanna Helińska, Mateusz Ludwikowski, Ernest Strączyński,Fabian Ziółkowski

klasa VI a : Krawczyk Klaudia, Kurzacz Julia, Pinkosz Martyna, Zębik Marcel

klasa VI b: Natalia Sówka

Najlepszą średnią w nauce 4,15 uzyskała klasa 5b, na drugim miejscu ze średnią 4,11 znalazła się klasa 5a, a na trzecim miejscu ze średnią 4,04 klasa 4b.  

Wręczono dyplomy i podziękowania laureatom konkursów i zawodów.

Pani Dorota Odyjas-Pielat odczytała  punktację przyznaną za I semestr w konkursie na SUPERKLASĘ.

Przekazano informacje o działaniach Szkolnego Samorządu Uczniowskiego, który od września do stycznia zorganizował wiele ciekawych wydarzeń i akcji, np:

  • Wybory do Szkolnego Samorządu Szkolnego oraz opiekunów samorządu;
  • Dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka oraz Andrzejek;
  • Sejmik Uczniowski;
  • Dzień Pluszowego Misia;
  • Kiermasz Świąteczny;
  • Dzień bez Wulgaryzmów;
  • Konkurs na SUPERKLASĘ;
  • Akcję charytatywną  pomagamy Polakom na Wileńszczyźnie;
  • Konkursy rodzinne „Piernikowe cuda” i „Ozdoby Bożonarodzeniowe”;
  • Życzenia z okazji  Dnia babci  i dziadka;


 

Sekcja Gitarowa: zajęcia pozaszkolne z nauki gry na gitarze

luty 2016r.


     Od kilku lat, w naszej szkole prowadzone są zajęcia, w czasie których uczniowie mają możliwość opanować podstaw y gry na gitarze. Podstawy tej sztuki uczone są przez cały rok szkolny, ale największy ciężar nauki położony jest na pracę samodzielną  w domu, gdyż gra na gitarze wymaga wielu ćwiczeń i samodyscypliny. Nie da się nauczyć grać, jeśli poświęca się na to tylko 45 minut w tygodniu. Ćwiczenia muszą odbywać się codziennie, dlatego w czasie zajęć kładzie się nacisk również na samodyscyplinę oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Dziewczynki należące do sekcji gitarowej  zagrały w czasie jasełek kolędę „Wśród nocnej ciszy”.  Opiekunem sekcji jest p. Katarzyna Górniak.


Bal karnawałowy

24 stycznia 2016r.


     Aby tradycji naszej szkoły stało się zadość oraz, by w pełni korzystać z wesołego czasu karnawału, spotkaliśmy się wszyscy razem w pewne sobotnie popołudnie, zaopatrzeni w dobry humor i przebranie. W tym roku na sali balowej dominował klimat piracki, ale nie zabrakło również pięknych księżniczek, rycerzy, milusińskich zwierzaków i innych postaci z baśni i filmów dla dzieci. Zaproszony wodzirej czuwał nad dobrą zabawą wszystkich gości, których do tańca zachęcała radosna muzyka. Na buziach naszych dzieci rozkwitały różnokolorowe kwiaty, barwne motyle, a nawet zamieniały się w groźne zwierzęta, a wszystko to za przyczyną wprawnych pędzelków naszych utalentowanych pań. Aby podreperować swoje siły po intensywnych harcach na parkiecie, można było skosztować pysznych ciast w kawiarence lub innych łakoci w sklepiku.

Cieszymy się, że w balu dla dzieci uczestniczy też coraz więcej rodziców. To bardzo miły, wspólnie spędzony czas.


„Książki naszych marzeń” – wieczór przy świecach.

styczeń 2016r.


     Uczniowie klasy IIa przygotowali wieczór poetycki przy świecach, na który zaprosili swoich rodziców i innych członków rodziny oraz koleżanki i kolegów. Dzieci prezentowały „Wierszyki domowe” Michała Rusinka, które doskonale wzbogaciły wymyślonymi i dopasowanymi do tekstu rekwizytami. Okazało się, że przedmioty domowego użytku mogą być inspiracją do powstania zabawnej literatury dla dzieci. Występ przed publicznością na scenie salki teatralnej, był dla wszystkich dużym przeżyciem, ale mali artyści spisali się doskonale. Uczniowie pracowali pod kierunkiem wychowawczyni p. Jolanty Lichoty – Aboud w ramach programu „Książki naszych marzeń”.Dzień babci i dziadka.

21 stycznia 2016r.


 

Dzień babci i dziadka


 

Rodzic z pasją – elektryczność

25 stycznia 2016r.


Pan Mariusz Wawrzyńczak był gościem w klasie IIb w ramach akcji „Rodzic   z pasją”. Podczas zajęć prezentował dzieciom ciekawostki związane z prądem elektrycznym. Uczniowie samodzielnie budowali obwód elektryczny, którego efektem były świecące żaróweczki. Pan Mariusz przeprowadzał również z dziećmi doświadczenia z przepływem prądu przez różne owoce i warzywa. Najwięcej emocji wzbudziło mierzenie prądu we własnym ciele. Zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze, rozbudziły zaciekawienie zjawiskiem elektryczności i zachęciły do przeprowadzania doświadczeń.


Konkurs "Anioł"

13 stycznia 2016r.


     W środę 13.01.2016r. w kościele parafialnym p.w. Św. Walentego w Konopiskach odbyło się wręczenie dyplomów oraz nagród laureatom Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego „Anioł”. Organizatorem konkursu było Gminne Centrum Kultury i Rekreacji. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Konopiska, Starosta Częstochowy oraz ksiądz Proboszcz Parafii w Konopiskach. Celem konkursu była popularyzacja plastycznej twórczości dzieci i młodzieży poprzez rozwijanie wyobraźni. Uczestnicy mieli do wyboru różne formy przekazu m.in.: kompozycja figur przestrzennych, rzeźby oraz instalacji. Przedmiotem konkursu było przedstawienie postaci „ANIOŁA” - jako wysłannika Boga, sługi, dostarczyciela dobrej nowiny, broniącego przed złem.
Dyplomy i nagrody wręczała Zastępca Wójta Gminy Konopiska Pani Zofia Kuśmierska oraz Dyrektor GCKiR Pani Iwona Lisek. Wśród laureatów znalazł się uczeń klasy 5b Fabian Ziółkowki, którego praca znalazła się na II miejscu (kat.4-6)  !!! (pracę wykonano pod kierunkiem Urszuli Bednarek). Gratulujemy Fabianowi sukcesu:)


Jasełka misyjne

6 stycznia 2015r.


     Kolejne wydarzenie zaprezentowane przez Szkolne Koło Misyjne miało miejsce 6.01.2016r. w Święto Objawienia Pańskiego, podczas akcji Kolędników Misyjnych. Uczniowie, we współpracy z opiekunem p. Marią Witusińską, przygotowali Jasełka Misyjne poświęcone dzieciom Madagaskaru. W tle Jasełek pojawiła się prezentacja, ukazująca życie i sytuację w tym pięknym i ubogim kraju. Po Mszy św. zorganizowano zbiórkę na rzecz Madagaskaru. Zebrano 300zł, które zostały przesłane do Centrum Misyjnego w Warszawie. Scholka po raz kolejny wsparła występ od strony wokalnej, prezentując piękne kolędy.


Wigilie klasowe i Jasełka

22 grudnia 2015r.


     Wigilie klasowe mocno wpisały się już w tradycje naszej szkoły, podczas których buduje się i zacieśnia specyficzna więź wśród całej społeczności szkolnej. Może to właśnie w tym dniu jest czas, by powiedzieć sobie coś od serca, zapomnieć urazy, na co nie było sprzyjających okoliczności w ciągu całego roku.

     Zgromadziliśmy się wspólnie przed świętami, aby zanieść do swych domów nie tylko Światełko Pokoju, które przybyło z Ziemi Świętej za pośrednictwem harcerzy, ale wsłuchiwać się w treść Jasełek , w których z wielkim powodzeniem wystąpiły nasze dzieci. W tym roku Jasełka miały szczególny wydźwięk  - dzielenia się tym co mamy z  bliźnimi. Hasłem przewodnim Jasełek było: ,,Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci…” Uczniów przygotowała p. Maria Witusińska we współpracy ze świetlicą szkolną - p. Katarzyną Kłos i p. Katarzyną Górniak opiekunką Koła Gitarowego. Oprawę muzyczną, w postaci pięknych kolęd i pastorałek, zapewnił chór szkolny pod kierunkiem p. Lidii Jeziorowskiej oraz scholka, którą tworzą uczniowie klasy drugiej.


Warta przy Światełku Betlejemskim

22 grudnia 2015r.


     Zuchy z 46 Gromady Zuchowej „Leśne Ludki” bardzo dzielnie pełniły wartę przy Betlejemskim Światełku Pokoju, które przywędrowało do naszej szkoły z daleka. Po oficjalnym przekazaniu podczas uroczystości, każdy mógł sobie odpalić znicz, by Światełko zabrać do domu na wieczór wigilijny.Rodzic z pasją – stroiki świąteczne

18 grudnia 2015r.


W dniu 18.12.2015r. Pani Agnieszka Skrońska była gościem w klasie IIb  w ramach akcji „Rodzic   z pasja”. Okres przedświąteczny był okazją aby Pani Skrońska podzieliła się z kolegami   i koleżankami swojego syna pasją tworzenia kompozycji przestrzennych. Dzieci z przygotowanych materiałów wykonywały stroiki bożonarodzeniowe. Mogły korzystać z rad fachowca oraz uruchomić  własną wyobraźnię. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w proces tworzenia. Powstały piękne ozdoby na świąteczne stoły. Pani Agnieszka zachęciła dzieci do gromadzenia różnych materiałów i tworzenia z nich małych własnych dzieł sztuki.


Trening Zastępowania Agresji

17grudnia 2015r.


Trening Zastępowania Agresji (TZA) wykorzystany

na zajęciach warsztatowych w ramach CARS 2

organizowanych  w dniu 17.12.2015 r.

w Szkole Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie

 

Wszyscy uczniowie klas I-VI w tym dniu przeszli serię ćwiczeń, które miały na celu  uświadomienie dzieciom, że złość jest emocją, która może uzewnętrzniać się w naszych zachowaniach, może być tłumiona lub może umiejscowić się w częściach naszego ciała. Jednak głównym celem zajęć warsztatowych było uświadomienie uczniom sposobów rozładowania nagromadzonej złości na różne sposoby, lecz nigdy na drugiej osobie. Do przygotowanych przez pedagoga szkolnego specjalnego zestawu ćwiczeń wykorzystano bazę dydaktyczną szkoły, czyli pomoce edukacyjne do zajęć socjoterapeutycznych i wychowawczych.  Zwieńczeniem dnia  było prowadzenie aerobiku dla chętnych uczniów i rodziców przez panią Lidię Knaś – Wróbel, który jak najbardziej wpisuje się jako jeszcze jedna alternatywa rozładowania nagromadzonego napięcia i złości.

Czytaj więcej: Trening Zastępowania Agresji

„Książki naszych marzeń”

grudzień 2015r.


   Nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe od organu prowadzącego, ze środków budżetu państwa, na zakup „Książek naszych marzeń” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki temu biblioteka naszej szkoły wzbogaciła się o 198 egzemplarzy nowych, ciekawych, zgodnych z zapotrzebowaniem uczniów pozycji książkowych, o wartości 2712,50 zł. Planujemy realizację projektów edukacyjnych i szereg innych działań z wykorzystaniem tych pięknych i interesujących książek, które z pewnością przyczynią się do wzmożonego zainteresowania biblioteką i jej zbiorami oraz podniesieniem poziomu czytelnictwa.


Warsztaty plastyczno – techniczne

14grudnia 2015r.


14 grudnia b.r. w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczno – techniczne o tematyce świątecznej w ramach zajęć Klubu Ucznia Zdolnego. Zajęcia poprowadziła zaproszona do naszej szkoły pani Izabela Zajdel, specjalizująca się w artystycznych wyrobach  dekoracyjnych. Uczniowie pod okiem plastyczki wykonali ręcznie robione ozdobne pudełka będące opakowaniem na prezenty świąteczne oraz bileciki do prezentów. Rezultat pracy warsztatowej był imponujący, gdyż w uczniach drzemie niesamowity potencjał uzdolnień.

Opiekunki Klubu Ucznia Zdolnego„Rodzic z pasją” - Straż Graniczna

14 grudzień 2015r.


     Koło Małego Naukowca odwiedziła Straż Graniczna z Pyrzowic . Spotkanie zorganizowała Pani Olga Mazur, mama Leona Mazura ucznia klasy 2a, która jest funkcjonariuszką Straży Granicznej.  Uczestnicy spotkania,  uczniowie klas I i II dowiedzieli się m.in. co  oznacza termin odciski palców oraz odciski daktyloskopijne. Jedną z atrakcji spotkania była możliwość zostawienia swoich odcisków palców na specjalnej karcie przez każdego ucznia. Spotkanie było niezwykle ciekawe i wzbudziło wśród uczniów ogromne  zainteresowanie. Dziękujemy serdecznie przedstawicielom Straży Granicznej za podzielenie się z dziećmi swoją pasją.


Rodzic z pasją

grudzień 2015r.


     W naszej szkole nie brak rodziców, którzy chętnie dzielą się informacjami na temat swoich pasji, lub pracy którą wykonują. A jeżeli praca jest jednocześnie pasją to sukces spotkania murowany.  Realizując cykl spotkań „Rodzic z pasją” zaprosiliśmy do naszej szkoły p. Wysockiego ojca ucznia klasy 1a oraz absolwentów naszej szkoły, którego pasją stała się wykonywana praca górnika węgla kamiennego. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o pracy w kopalni, zadawali wiele pytań i oglądali eksponaty, które Państwo Wysoccy przynieśli do szkoły. Wielki entuzjazm wzbudził galowy strój naszego gościa. Po spotkaniu pozostała nam pamiątka dużej bryły węgla, którą dostaliśmy w prezencie.

     Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w klasie 1a odbyło się spotkanie z „Rodzicem z pasja” Panią Katarzyną Piątkowską.  Pasją Pani Piątkowskiej i jej pracą jest…malowanie i zdobienie bombek!  Wspólne zdobienie jednobarwnych bombek doskonale podkreśliło atmosferą zbliżających się świąt. Dzieci mogły zobaczyć „na żywo” jak powstają różne cudeńka na kruchych, szklanych ozdobach choinkowych, oraz same spróbować swoich sił. Zabawa wspaniała! Jednocześnie uczniowie uświadomili sobie, jaka to trudna i wymagająca praca!

Malowane wspólnie bombki wspaniale ozdobiły naszą klasę.


 

Konkurs "Piernikowe Cuda"

9 grudnia 2015r.


     Drugi tydzień grudnia to czas, kiedy naszą szkołę spowił aromat korzennych przypraw i pierników. Wszystko to wydarzyło się za sprawą Konkursu Rodzinnego "Piernikowe Cudeńka". Uczniowie naszej szkoły z rodzicami i  dziadkami  przygotowali przecudne piernikowe dzieła: domki z pierników, choinki, sanie z reniferami, bałwanki, gwiazdki, serca, prawdziwe piernikowe cuda!!!

Mieliśmy ogromny kłopot, jak wybrać te najpiękniejsze z najpiękniejszych, wszystkie prace urzekały pomysłowością, doskonałym wykonaniem, bogactwem środków, estetyką.... Decyzje o wyborze tych najpiękniejszych były bardzo trudne. Wszyscy zasłużyliście na ogromne brawa, podziękowania i wyrazy ogromnego szacunku za wielki wysiłek w przygotowanie tych słodkich dzieł sztuki.

SZANOWNI RODZICE I DZIADKOWIE! Składamy Wam gorące podziękowania za Waszą pracę z dziećmi. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tych prac. Wyniki ogłosimy niebawem. Piernikowe cuda zostaną sprzedane na szkolnym kiermaszu, a wpływ uzyskany ze sprzedaży zasili konto Rady Rodziców. Zapraszamy do galerii, gdzie możecie zobaczyć część tych niesamowitych wypieków.                          

Organizatorzy Konkursu- Szkolny Samorząd Uczniowski


"W świątecznym klimacie"

listopad-grudzień 2015r.


     Listopad i początek grudnia to czas, gdy świąteczny klimat jest jeszcze daleko.... ale my już tworzyliśmy ozdoby świąteczne, kartki, szopki i aniołki, które wprowadzą miły, ciepły, świąteczny nastrój  do naszych domów.

Poniżej prezentujemy prace uczniów klas 4-6 wykonane na plastyce i zajęciach technicznych. Prezentowane dzieła to niektóre prace konkursowe wykonane pod kierunkiem p. Urszuli  Bednarek.


„Książki naszych marzeń” Spotkanie z rodzicami

listopad 2015r.


Czytanie dzieciom, z dziećmi i przez dzieci, a także mnóstwo korzyści z tego wynikających stało się tematem spotkania nauczyciela bibliotekarza p. Barbary Rusinek – Nowak z rodzicami uczniów klasy Ia, Ib i Ic. Podkreślono walory edukacyjne, wychowawcze i społeczne kontaktu z książką. Zaakcentowano korzyści dla dziecka w postaci lepszego, wszechstronnego rozwoju. Spotkanie miało na celu promowanie czytelnictwa i zachęcenie do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu wraz z książką. Wspaniałą ku temu okazją będzie udział naszej szkoły w ogólnopolskim programie Książki Naszych Marzeń, podczas którego zaprosimy rodziców do zaangażowania się w jego realizację i wspólną pracę z dziećmi.

Zwieńczeniem spotkania była możliwość wypożyczenia literatury dziecięcej oraz literatury psychologicznej dla rodziców, z czego skorzystało wiele osób.


 

Andrzejki klasy 2c

26 listopada 2015r.


     Dnia 26 listopada w klasie 2c odbyły się klasowe andrzejki połączone z teatrem cieni. Dzieci odegrały przedstawienie pt"Ucieczka smoków". Sylwetki do spektaklu wykonały same na zajęciach technicznych. Po występach odbył się wieczór wróżb i gier na którym wszyscy świetnie się bawili. Zabawę zakończyliśmy szaloną dyskoteką i śpiewaniem poznanych piosenek.


Sejmik Uczniowski

19 listopada 2015r.


     W listopadzie 2015 r. odbył się roboczy Sejmik Uczniowski z udziałem Dyrektora Szkoły Pani Bożeny Golachowskiej  i Pani Jolanty Lichoty-Aboud. Podczas trwania sejmiku  przedstawiciele klas prezentowali stanowiska na temat ,,Wykorzystania zasobów szkoły”, które zostały wypracowane wraz z koleżankami i kolegami na godzinach wychowawczych. Uczniowie klas III – VI wskazywali wykorzystanie bogatej bazy pomocy naukowych i zajęć pozalekcyjnych. Byli zadowoleni z możliwości własnego rozwój, jaki daje im szkoła.

Szkoła z pompą!

18 listopada 2015r.


Szkoła z pompą !

     W listopadzie wzięliśmy udział w  konkursie na wspólne pompowanie! Celem projektu „Szkoła z pompą”  jest włączenie dzieci i młodzieży do walki ze stereotypowym postrzeganiem osób z dziecięcym porażeniem mózgowym oraz zachęcenie ich opiekunów do śledzenia postępów medycyny i nowych refundowanych terapii, które mogą skutecznie pomóc ich podopiecznym. Na zwycięzców czeka nagroda główna - trening siatkówki z Piotrem Gruszką. W filmie udział wzięli wszyscy uczniowie, którzy pod okiem nauczycieli robili pompki,  natomiast szczególne podziękowania należą się uczniom klasy 2a i wychowawcy pani Jolancie Lichocie-Aboud  za wielkie zaangażowanie w  przygotowanie akcji.  Serdecznie Wam wszystkim dziękujemy za odruch serca.

Oto nasz film konkursowy.

https://youtu.be/K2Uiz21oBDA

Opiekunowie Szkolnego Samorządu Uczniowskiego


 

Tydzień eTwinningu

listopad 2015r.


     W tym roku szkolnym uczniowie z klas I – VI uczestniczyli w tygodniu eTwinningu  w towarzystwie czterech żywiołów. Miało to związek z projektem programu Erasmus + pt. 4 for life, który nasza szkoła realizuje na platformie eTwinning w tym roku szkolnym.

Uczniowie  klas I – III rozmawiali o wodzie. Szukali odpowiedzi na pytania jakie zwierzęta pływają po/pod wodą, jakie rośliny rosną wokół jezior i rzek , w jaki sposób woda jest zanieczyszczana i co należy zrobić aby temu zapobiec. Ich starsi koledzy rozwiązywali rebusy dotyczące ziemi oraz przeprowadzali eksperymenty z powietrzem. Próbowali odpowiedzieć na pytania czy powietrze można zobaczyć, usłyszeć lub zabrudzić. Wspólnie tworzyli prace plastyczne, które przedstawiały pozytywne i negatywne skutki działania powietrza oraz podpisywali w języku angielskim przedmioty, które poruszają się dzięki wiatrowi.


Akcja charytatywna

listopad 2015r.


     W listopadzie nasza szkoła uczestniczyła w akcji „Wigilia z Polakami na Wileńszczyźnie”. Przedsięwzięcie organizowało Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie, a na terenie szkoły koordynowane było przez Szkolny Samorząd Uczniowski. Akcja charytatywna miała na celu zbiórkę artykułów szkolnych. Uczniowie naszej szkoły okazali duże zainteresowanie akcją i przynieśli  liczne dary za co należą im się serdeczne podziękowania.


Dzień Odzyskania Niepodległości – uroczystość miejska z udziałem Pocztu Sztandarowego.

11 listopada 2015r.


11 listopada 2015 r. uroczystość miejska z okazji Święta Niepodległości była bardzo interesująca. Uczniowie: Kacper Korbela, Martyna Pikosz oraz Klaudia Krawczyk reprezentowali naszą szkołę podczas tak ważnego Święta Narodowego. Defilada z pochodniami w asyście władz miejskich, pocztów sztandarowych, komandosów, służb mundurowych, harcerzy i zabytkowych pojazdów przeszła przez Aleje w takt muzyki marszowej do Placu Biegańskiego. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się uroczystości patriotyczne z częścią artystyczną,  odczytaniem Apelu Pamięci, salwami honorowymi, złożeniem kwiatów pod pomnikiem oraz defiladą pododdziałów.

Na koniec licznie zgromadzeni częstochowianie mogli poczęstować się wojskową grochówką.

                                                                            Opiekun Pocztu Sztandarowego: Edyta Krześ


Święto Odzyskania Niepodległości

10 listopada 2015r.


W dniu 10.11.2015r. w Szkole Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie odbyła  się uroczystość  z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

Świąteczne obchody rozpoczęły się  Mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Po niej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, wspólnym pochodem, udali się pod pomnik upamiętniający mieszkańców Dźbowa, walczących o niepodległość Polski w latach 1917-1920 oraz ofiary drugiej wojny światowej. Społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi złożyła kwiaty. Zapalono także znicze.

Następnie wszyscy spotkali się na sali gimnastycznej. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Pani Dyrektor Bożena Golachowska w kilku słowach przypomniała o tym, jak ważne jest to dla wszystkich spotkanie. Kiedy odśpiewaliśmy hymn szkoły i Poczet Sztandarowy opuścił salę,  rozpoczęła się część artystyczna. Młodzi artyści występowali na tle pięknej dekoracji wykonanej przez panią Urszulę Bednarek. Scenografię uzupełniało hasło, które było myślą przewodnią dzisiejszej uroczystości. Wystrój sali wprowadzał zaproszonych gości w podniosły i jednocześnie radosny nastrój minionych czasów. W części artystycznej uczniowie klasy IV b, V a  i VI b wspominali czasy rozbiorów, walk powstańczych, germanizacji, rusyfikacji, I wojny światowej i naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego. Była to opowieść o ważnych  czasach naszej Ojczyzny.

Nasi młodzi artyści przygotowani przez pana Michała Jarząbka, recytowali wiersze, ukazując ducha narodu polskiego, dzięki któremu po 123 latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość. Oprawą muzyczną były pieśni w wykonaniu  szkolnego chóru „Dominanta”  i solistów, przygotowanych przez panią Lidię Jeziorowską.

Radosny nastrój udzielił się wszystkim zgromadzonym. Po uroczystości  udaliśmy się na zajęcia lekcyjne.Happening zdrowego odżywiania i spotkanie z dietetyczką panią Małgorzatą Stanior

6 listopada 2015r.


6 listopada w naszej szkole odbył się happening zdrowego żywienia w ramach działającego przy szkole Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej 2 (CARS 2). Uczniowie komponowali zdrowe menu na zajęciach, przygotowywali posiłki, na lekcjach przyrody i wychowania do życia w rodzinie odbyły się pogadanki na temat ważnej roli składników mineralnych, witamin, tłuszczy i węglowodanów wchodzących w skład zdrowego pożywienia. Zwieńczeniem dnia było spotkanie klas szóstych oraz wychowanków świetlicy z panią Małgorzatą Stanior – dietetykiem klinicznym oraz farmaceutą. Spotkanie było na tyle owocne, że młodzież nie tylko dowiedziała się na temat zdrowego odżywiania z prelekcji i prezentacji przygotowanej przez panią dietetyk, ale i otrzymała wiele ciekawych ulotek z tabelami informacyjnymi, piramidą zdrowia, przykładowymi menu, ciekawostkami oraz  przepisami kulinarnymi na zdrowe i smaczne posiłki. Niektórzy uczniowie wraz z rodzicami w domach przygotowywali posiłki zgodnie z przepisami i podzielili się wrażeniami smakowymi z nauczycielami. Dietetyczne ciasta i ciasteczka z przepisów cieszą się coraz większym powodzeniem w naszej szkole.

Edyta KrześAkcja - Śniadanie daje moc

6 listopada 2015r.


     Dnia 6 listopada klasa 2c wzięła udział w ogólnopolskiej akcji  „Śniadanie daje moc”. Dzieci zrobiły zdrowe i wesołe kanapki z dużą ilością warzyw. Nauczyły się, że kanapki wcale nie muszą być nudne i że bez śniadania nie wolno wyjść z domu. Śniadanie to najważniejszy posiłek, który daje siłę na cały dzień. Po wykonanej pracy odbyła się wspólna degustacja oraz poczęstunek dla starszych uczniów, a wszystko smakowało wybornie.


Pasowanie na Świetlika

5 listopada 2015r.


      W listopadzie odbyło się Pasowanie na Świetlika. Jak co roku, uczniowie klas pierwszych, w uroczysty i oficjalny sposób zostali przyjęci do grona dzieci świetlicowych. Po wykazaniu się wiedzą, sprytem, sprawnością fizyczną oraz znajomością zasad obowiązujących na świetlicy, uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i w pełni zasłużyli na miano „Świetlików”. Na zakończenie uroczystości, a na początek szkolnej i świetlicowej przygody – „Świetliki” otrzymały drobne upominki.  Życzymy im samych radosnych dni w naszej szkole!


Jak się uczyć skutecznie? Poznajemy techniki zapamiętywania.

5 listopada 2015r.


     5 listopada 2015 r. na godzinach wychowawczych odbył się apel dla uczniów klas I-VI.  Celem spotkania była prezentacja miesięcznego projektu dotyczącego „Technik pamięciowych” mającego odbywać się w naszej szkole od 5 listopada do 4 grudnia 2015 r.  Uczniowie w miesiącu listopadzie będą pracowali na lekcjach poznając techniki pamięciowe, które w prosty sposób pozwolą lepiej i efektywniej uczyć się oraz doskonalić pamięć i kreatywnej myśleć.

Podczas apelu pedagog Edyta Krześ omówiła najpopularniejsze techniki pamięciowe tj.:  akronimy, akrostychy, rymowanki, metodę skojarzeń łańcuchowych, metodę słownika ilustrowanego, a także map myśli, przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej.

Prelekcji towarzyszył pokaz pomocy dydaktycznych takich jak: gier, plansz, zabaw i ćwiczeń wykorzystywanych do nauki matematyki, języka polskiego czy języka angielskiego. Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć, jak w prosty sposób wykorzystać skakankę do zabawy, by nauczyć się poprawnie literować słowa, czy tworzyć proste działania matematyczne za pomocą kostki sześciennej czy domino.  Jako dobrą metodę nauki matematyki przedstawiono również dwie interaktywne plansze dydaktyczne, a zabawę memory postawiono za przykład świetnej zabawy na usprawnianie pamięci i spostrzegawczości. Projekt będzie realizowany na wszystkich zajęciach przedmiotowych przez miesiąc, a prace uczniów zawisną w galerii korytarzowej.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w nauce połączonej z zabawą i do spędzenia aktywnych przerw z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, tak licznych w naszej szkole.

 Koordynatorki projektu: Edyta Krześ, Agata Jałowiecka - Frania


„Książki naszych marzeń”

październik 2015r.


     Przygotowując się do wzięcia udziału w ministerialnym programie „Książki Naszych Marzeń” nasi uczniowie uczestniczyli w wewnątrzszkolnym plebiscycie na „Książkę, którą chciałbym mieć w bibliotece szkolnej”. Ponadto w ramach ewaluacji wewnętrznej przeprowadzono ankietę dotyczącą czytelnictwa wśród rodziców i uczniów naszej szkoły. Dało to informacje o potrzebach i preferencjach czytelniczych środowiska, w którym realizowane będą projekty na bazie „książek marzeń”.


 

Dzień Papieski

27 października 2015r.


     Chociaż tegoroczny Dzień Papieski już za nami, w naszej szkole obchodzimy go blisko dnia, który jest ustanowiony wspomnieniem św. Jana Pawła II, czyli 22 października. W tym roku, spotkanie z osobą papieża Polaka przypadło na  27 października. Z tej okazji uczniowie klas 4-6 po przeprowadzonych lekcjach tematycznych, tworzyli własne wiersze w hołdzie Janowi Pawlowi II.

Z napisanych przez dzieci wierszy, powstał scenariusz „Spotkania z uczniowską poezją o JPII.”.  Podczas  spotkania, każdy z autorów samodzielnie, bądź z pomocą kolegi prezentował swoje prace. Nad przebiegiem całego spotkania czuwały nauczycielki religii – p. Katarzyna Górniak i p. Maria Witusińska. Swoje wiersze zaprezentowali: Paulina Czesny oraz Vanessa Musiał 5b, Natalia Błaszczyk 4a, Filip Kaczmarzyk, 5a, Ernest Strączyński 5b, Maja Woźniak oraz Laura Nowak 5a, Julia Przewoźna oraz Dominika Pędzioch 5a, Klaudia Niedbała 5a, Paulina Nierobiś 5b, Joanna Helińska 5b, Martyna Kowalczyk 4a, Dawid Kaim 5a, Jan Dyndał  oraz Dominik Kott 5a, Marlena Kubicka 5a, Marta Pęczek 4a. Spotkanie poprowadziły Zuzanna Szerszeń oraz Zuzanna Klecha z klasy 5a. Prezentowane wiersze były przeplatane piosenkami.M.in.piosenkę „W mojej rodzinie jest OK” wykonały dzieci ze scholki – uczniowie klas 2a,b,c (opiekun scholi p.M. Witusińska). Scenariusz spotkania, wiersz kończący spotkanie oraz czuwanie nad wykonaniem piosenek p. K. Górniak, prezentacje multimedialne p. M. Witusińska.


Dzień Zdrowego Śniadania

21 października 2015r.


      W ramach realizacji programu"Trzymaj  formę" p. Katarzyna Kłos i SSU w dniu 21.10.2015r.  przeprowadzili szkolna akcję Śniadanie daje moc . Dla uczniów klas pierwszych  pyszne , zdrowe drugie śniadanie  przygotowali  Rodzice, ale już uczniowie klas drugich i trzecich śniadanie robili  sami  pod  uważnym wzrokiem wychowawców.Wśród klas starszych na wyróżnienie  zasługuje klasa 4a. Uczniowie tej klasy wykazali się znajomością prawidłowego odżywiania i  pomysłowością  w robieniu kanapek. Przedstawiciel SSU Dominik  Kott w pomysłowym stroju częstował uczniów i pracowników szkoły  pysznymi, polskimi jabłkami. Wszystko  do zobaczenia na zdjęciach . Rodzice pamiętajcie o drugim śniadaniu dla swojego dziecka - Śniadanie daje moc.


Konkurs biblijny

22 października 2015r.


     Jak co roku, w październiku, odbył się I etap Konkursu Biblijnego. Tematyka obejmowała w tym roku ewangelię św. Łukasza. Do udziału w etapie szkolnym zgłosiło się wielu uczniów. Do etapu II dostała się Marysia Stępień z kl. 6a, która uzyskała największą ilość punktów. Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie konkursowych zmagań.

                              


Dni Biblioteki Szkolnej

październik 2015r.


     Październik to miesiąc, w którym biblioteki szkolne szczególnie tętnią życiem i przyciągają rzesze czytelników. Dzieje się to za sprawą różnych ciekawych działań, które proponuje biblioteka. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się spotkanie z zaproszoną panią bibliotekarką z biblioteki osiedlowej – p. Anną Majchrzak, która zaprezentowała dzieciom z klas młodszych ciekawy zestaw książek i oczywiście przeczytała jedną z nich. Wiele emocji budziły krzyżówki, które najmłodsi czytelnicy bardzo lubią oraz drobne upominki, jakie można było za prawidłową odpowiedź uzyskać.

Duża ilość dzieci odpowiedziała na propozycję  wzięcia udziału w sesji fotograficznej, wybranych przez siebie postaci z literatury dziecięcej. Warunkiem było przygotowanie przebrania, charakteryzacji oraz rekwizytów i zaprezentowania się wraz z książką, z której postać pochodzi.

Obchodom Dni Biblioteki towarzyszyła wystawa nowości książkowych, w które obfitują nasze zbiory, a gablota korytarzowa zachęcała do odwiedzania biblioteki.


Galeria Postaci Literackich

październik 2015r.


     Podczas tegorocznych Dni Biblioteki Szkolnej nasi uczniowie wcielili się w ulubione postacie literackie, wykorzystując własne pomysły, stroje i rekwizyty oraz prezentowali książki, z których wybrane postacie pochodzą.

 Zapraszamy do obejrzenia naszej Galerii Postaci Literackich!


Koło Misyjne – kanonizacja rodziców św. Teresy

18 października 2015r.


     Szkolne Koło Misyjne miało okazję zaprezentować swoją działalność już w 18.10.15 z okazji kanonizacji rodziców patronki naszej parafii św. Tereski - Zelii i Ludwika Martin. Na tę okoliczność, uczniowie przygotowali pod kierunkiem p. M.Witusińskiej inscenizację o życiu świętych  rodziców jako chrześcijańskiego wzoru  dla dzisiejszych rodzin, połączoną z prezentacją multimedialną. Od strony wokalnej zaprezentowała się także scholka.


Zapal znicz pamięci

18 października 2015r.


     Uczniowie Koła Historycznego (opiekun Lidia Jeziorowska) oraz zuchy z 46 Gromady Zuchowej „Leśne Ludki” (drużynowa hm. Iwona Orman) przy Szkole Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Zapal znicz pamięci 2015”. Znicze pamięci zapłonęły pod Pomnikiem ku czci żołnierzy 27 Pułku Piechoty Legionów Polskich poległych w latach 1917-1920 oraz poległych w walce o demokratyczną Polskę w latach 1939-44.

Była to okazja, aby bliżej poznać historię pomnika znajdującego się na terenie naszej szkoły. Uczniowie z uwagą wysłuchali historii powstania pomnika oraz jego burzliwych i zmiennych losów.  Dzieci odczytały wszystkie nazwiska wyryte na tablicach i poznały wybrane historie związane z bohaterami tego odrestaurowanego w 2013 roku pomnika.

Na kolejnych zajęciach koła historycznego będziemy pogłębiać naszą wiedzę na temat miejsc pamięci w naszym regionie. Efekty naszej pracy na pewno zaprezentujemy w kolejnych relacjach.


Dzień Edukacji Narodowej - Pasowanie pierwszaków

14 października 2015r.


 

     W dniu Święta Komisji Edukacji Narodowej 14 października tradycyjnie w naszej szkole odbywa się „Pasowanie” na ucznia klasy pierwszej. Dzieci, które w tym roku szkolnym po raz pierwszy przekroczyły próg szkolny tym samym rozpoczęły swoją wielką przygodę. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje talenty, wykonali zadania oraz popisali się wiedzą i umiejętnościami. Dyrektor Szkoły Pani Bożena Golachowska przyjęła od uczniów ślubowanie i każdego z nich pasowała na ucznia Szkoły Podstawowej nr. 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie. Rodzice naszych pierwszoklasistów spisali w formie listu marzenia swoich dzieci, które zostały zapakowane do kapsuły czasu i pod koniec klasy szóstej zostaną odczytane

Podczas tego radosnego szkolnego święta nie zabrakło również życzeń od uczniów i rodziców dla wszystkich pracowników szkoły. Uroczystość zakończyły życzenia dla świeżo upieczonych uczniów od starszych kolegów ze szkoły z Samorządu Uczniowskiego, zaproszonych gości, wychowawczyń, i rodziców. Nie obyło się bez zdjęć, których maleńki wycinek prezentujemy.


Dzień Patrona

5 października 2015r.


     5 października był szczególnym dniem dla naszej społeczności szkolnej. Po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Patrona – Małego Powstańca. Ten świąteczny dzień rozpoczął się tematycznymi zajęciami dla klas młodszych i starszych, m.in. „Portret małej sanitariuszki” oraz „Życie religijne Polaków w czasie Powstania Warszawskiego”. Następnie podczas wspólnego, uroczystego spotkania z udziałem szkolnego Pocztu Sztandarowego zostały przypomniane wartości i idee, którymi kierowali się mali bohaterowie Powstania Warszawskiego. Wszystkie zespoły klasowe dokonały wyboru jednego hasła z Kodeksu Małego Powstańca, które postanowiły realizować w tym i następnych latach. Po prezentacji dokonanej przez reprezentantów wszystkich klas, ozdobiły one korytarz szkolny, by każdego dnia przypominać o sobie. Innym wyrazem pamięci, hołdu i wdzięczności były znicze z biogramami Małych Powstańców, które zostały zapalone przez przedstawicieli klas i złożone pod pomnikiem.

Na koniec spotkania uczniowie zostali zaproszeni do obejrzenia filmu – komiksu o Małych Bohaterach, którego autorką jest absolwentka naszej szkoły Kinga Piątkowska. Podkreśleniem rangi tej uroczystości była również wystawa książek w bibliotece szkolnej pt. „Mali Bohaterowie wielkich czynów” oraz gablota z biogramami Małych Powstańców.

Innym ważnym elementem obchodów Dnia Patrona była inicjatywa podjęta przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Zarząd, wraz z przedstawicielami klas zaprosili szkoły partnerskie, które Małego Powstańca obrały za swojego patrona, do działania pod nazwą "Kwiaty pamięci o Małych Powstańcach", co zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem. Akcja miała polegać na zasadzeniu 63 cebulek kwiatowych, które na wiosnę będą symbolem nieustającej pamięci o Małych Bohaterach tamtych czasów.

 

Drodzy Przyjaciele!

Pisząc ten list pozdrawiamy Was gorąco w tym nowym roku szkolnym 2015/2016.

Pragniemy podtrzymywać z Wami kontakt proponując akcję „Kwiaty Pamięci o Małych Powstańcach” w związku ze zbliżającym się, wspólnym dla nas świętem naszego patrona.

Zachęcamy Was do stworzenia przy terenie szkolnym rabatki kwiatowej, na której  drugiego października posadzimy 63 cebulki tulipanów, gdzie jeden kwiat symbolizować będzie jeden dzień Powstania. Byłby to nie tylko znak naszej pamięci o tym trudnym dla Małych Powstańców czasie, lecz także symbol naszej przyjaźni, która rosłaby wraz z posadzonymi kwiatami. Wiosną 2016 roku moglibyśmy podzielić się zdjęciami prezentującymi nasz dorobek.

            Bylibyśmy wdzięczni, gdybyście zechcieli się przyłączyć do tej inicjatywy. Bądźmy razem w tym dniu, 2 października 2015r!

Samorząd Uczniowski

Szkoły Podstawowej nr 52

im. Małego Powstańca w Częstochowie


Ekologia jest nam bliska- czyli filmujemy jak segregujemy

wrzesień 2015r.


     Tematyka ekologiczna jest bliska naszej szkole. We wrześniu szkolny zespół wokalny "Dominanta" w składzie : Patrycja Kubanek, Wiktoria Majchrzak, Martyna Ziemlewska, Julia Kurzacz, Wiktoria Kosela, Klaudia Krawczyk, Martyna Pinkosz, Dominika Pędzioch, Zuzia Klecha, Natalia Sówka, Kataryna Kalynowycz, Asia Helińska  pod kierownictwem pani Lidii Jeziorowskiej nagrał piosenkę o śmieciach pt "Ktoś nas pozbierał..." Utwór ten stał się motywem przewodnim teledysku konkursowego klas 5-tych "Trenuj zdrowe nawyki- będą z tego wyniki, czyli filmujemy jak segregujemy.."

Prezentowany poniżej teledysk to praca konkursowa. Mamy nadzieję, że spodoba się również jury, my świetnie bawiliśmy się  przygotowując ten film:

Praca przy teledysku przebiegała bardzo sprawnie, nasi aktorzy rewelacyjnie szybko przygotowali kolejne ujęcia- pracę śledziły oczy rodziców, którzy nas dopingowali, było wiele śmiechu i zabawy, a efekt- zobaczcie sami:

 https://www.youtube.com/watch?v=xIaLSsa3Dgo

W filmie wystapiły:Kataryna Kalynowycz, Dominika Pędzioch, Zuzia Szerszeń, Asia Helińska, Marlena Kubicka- uczennice klas 5   (projekt przygotowany przez Urszulę Bednarek, Dorotę Odyjas-Pielat,  Lidię Jeziorowską)


Podsumowanie projektu „Bezpieczne życie”

28 września 2015r.


     W naszej szkole miało miejsce podsumowanie miejskiego projektu pt. „Bezpieczne życie”, w którym uczestniczyli uczniowie z klas 3a i 3b wraz z wychowawcami. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Częstochowy z panem wiceprezydentem  Ryszardem Stefaniakiem na czele oraz panią Naczelnik Wydziału Edukacji UM Magdaleną Dębską, a także przedstawiciele Straży Pożarnej, policji oraz nauczyciele częstochowskich szkół uczestniczących w projekcie. Dokonano wręczenia nagród w konkursie pt. „Policjant, strażak, ratownik w oczach dziecka”. W gronie laureatów znaleźli się również nasi uczniowie: Maja Mazur (3a), Wiktoria Anders (3b), Hania Siciak (3b), Marcin Kaczmarzyk (3b), Sara Bajor (3b). Spotkanie uświetniły pokazy OSP w Dźbowie. Uczniowie mieli okazję poznać zasady udzielania pierwszej pomocy w oparciu o instrukcje i pokaz na fantomie przeprowadzony przez p. Iwonę Orman i p. Agnieszkę Kulińską oraz obejrzeć z bliska specjalistyczne wozy strażackie, a także spróbować swoich sił na strażackim torze przeszkód.


Miejskie obchody Dnia Państwa Podziemnego i 76. rocznicy powstania Szarych Szeregów z udziałem naszego Pocztu Sztandarowego.

27 września 2015r.


         27 września 2015 r. po raz drugi nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę podczas uroczystości miejskich organizowanych przez Urząd Miasta Częstochowy oraz Komendę Hufca ZHP Częstochowa. Uroczystość Dnia Państwa Podziemnego i 76. rocznicy powstania Szarych Szeregów rozpoczęła się zbiórką na Placu Biegańskiego, przemarszem na Plac Pamięci Narodowej   w asyście orkiestry dętej, a zakończyła ceremoniałem harcerskim, wystąpieniami publicznymi, Apelem Poległych i złożeniem kwiatów pod Pomnikiem.

                                                                          Opiekun Pocztu: Edyta KrześKonkurs "Rowerowa moda"

22 wrzesnia 2015r.


     "Rowerowa moda"- to konkurs,  który był częścią częstochowskich obchodów Europejskiego  Tygodnia Transportu Zrównoważonego. Podsumowanie wydarzenia, którego organizatorami był ZHP Hufiec Częstochowa i Urząd Miasta Częstochowa  odbyło  się w dniu 22 września 2015 roku o godz. 11.15 podczas pikniku na Placu Biegańskiego. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 76 uczniów z 19 szkół podstawowych i gimnazjów. Prace uczennic naszej szkoły Julii Kurzacz i Martyny Pinkosz z klasy 6a zostały bardzo wysoko ocenione przez Jury konkursu i dziewczynki zajęły dwa czołowe miejsca (Julia- 1 miejsce, Martyna - 2 miejsce)w swojej kategorii -klas 4-6. Uczennice otrzymały w nagrodę plecaki turystyczne. Prace przygotowano pod kierunkiem Urszuli Bednarek.Uroczystość miejska z udziałem naszego Pocztu Sztandarowego

20 września 2015r.


W niedzielę, 20 września odbyły się uroczystości miejskie upamiętniające Dzień Sybiraka i 76. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę.  Nasz Poczet Sztandarowy          w składzie Mateusz Stegliński – chorąży,  Martyna Pikosz i Julia Krzacz – asysta pod opieką pani Edyty Krześ uczestniczył w tej uroczystości. Uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę wyróżniając się nie tylko wzorową postawą ale i eleganckim strojem, na co zwracali uwagę pozostali uczestnicy. 

                                                                                                                                      Opiekun Pocztu Sztandarowego               Edyta KrześInauguracja Szkolnego Roku Sportowego

11 września 2015r.


  XXX   W piątek, 11 września, rozpoczęliśmy w naszej szkole nowy rok sportowy.  Jak zawsze, otwarcie odbyło się z pełnym ceremoniałem olimpijskim, wciągnięciem flagi i zapaleniem znicza. Po złożeniu sportowego ślubowania przez uczniów, pani Dyrektor Bożena Golachowska oficjalnie otworzyła szkolny rok sportowy i zaprosiła wszystkich uczniów do rywalizacji o Puchar Dyrektora Szkoły. Wszyscy udaliśmy się na boiska szkolne, gdzie klasy starsze rywalizowały w trójboju LA, a klasy I-III w grach i zabawach ruchowych.

Puchar Dyrektora Szkoły w kategorii klas starszych wywalczyła klasa 6b, miejsce drugie zajęła klasa 5a, a trzecie  4b. W kategorii klas młodszych I miejsce zajęła klas 2a, II miejsce 1c, a miejsce III klasa  3a i 3b. Nasze zmagania uchwyciły obiektywy szkolnych reporterów.


Rozpoczęcie roku szkolnego

2 września 2015r.


     Wakacje dobiegły końca. We wtorek 01.09.2015 r. odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2015/16. Po Mszy świętej w kościele parafialnym, wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej. Na  początku  głos zabrała pani dyrektor Bożena Golachowska, która serdecznie powitała zebranych. Szczególnie serdeczne słowa skierowała do „pierwszaków”. którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.

Po części oficjalnej uroczystości, odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klas III – VI,  przygotowana  pod kierunkiem p. Iwony Rachwał  i p. M. Skubały .Nad oprawą muzyczną czuwała p. Lidia Jeziorowska.

Następnie uczniowie udali się z wychowawcami do swoich sal. Uśmiechnięte, opalone  twarze  to optymistyczny początek roku szkolnego, który na pewno przyniesie  wiele sukcesów i niezapomnianych wrażeń.


 

 

 

Joomla templates by a4joomla