Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wizyta uczniów w Pińsku

Kategoria: Rok szkolny 2018/2019

wrzesień 2018r.


Wyjazd do Pińska na Białorusi
W ramach współpracy miast partnerskich: Częstochowy i Pińska oraz porozumienia między szkołami, w dniach 23-27.09.18 uczniowie z naszej szkoły udali się do Pińska z rewizytą (gimnazjum nr 2 z Pińska gościliśmy w czerwcu). Po wielogodzinnej podróży zostaliśmy niezwykle miło i ciepło powitani chlebem i solą, w towarzystwie białoruskiej TV. Dalszy ciąg oficjalnego powitania odbyło się w auli widowiskowej gimnazjum z udziałem włodarzy miasta, grona nauczycieli wraz z panem dyrektorem. Uczniowie przygotowali bogaty program artystyczny, na zakończenie którego zostaliśmy obdarowani własnoręcznie zrobionymi upominkami. My z kolei przywieźliśmy cały karton przyborów szkolnych, którzy nasi uczniowie zbierali z myślą o swoich rówieśnikach w Pińsku. W pierwszym dniu pobytu zwiedzaliśmy szkołę z interesującą Izbą Pamięci, bogatą w historyczne zbiory regionalne. Tego samego dnia zwiedzaliśmy jeszcze jeden z kilku Młodzieżowych Domów Kultury, gdzie największą atrakcją była sala wspinaczkowa. W następnych daniach uczniowie nasi uczestniczyli wraz ze swymi opiekunami- uczniami, w różnych zajęciach lekcyjnych oraz zwiedzaliśmy 1000-letni Pińsk.A wśród jego atrakcji: jeden z 5 kampusów studenckich, główny deptak- Aleja Lenina, nowoczesny kompleks sportowy, na którym nasi uczniowie mogli zaprezentować swoje możliwości gimnastyczne. Odbyliśmy rejs po rzece Pinie wraz z jej dopływami. Nasi uczniowie zostali zaproszeni przez rodziny gimnazjalistów do ich domów, gdzie przyjaźń polsko - białoruska jeszcze bardziej się zacieśniła. Z wizyty dzieci wracały wzruszone i ogromnie przejęte gościnnością domowników. Mogli osobiście przekonać się, że w wielu domach wciąż żywy jest język polski. Na zakończenie naszej wizyty wszyscy uczestniczyli w fantastycznej dyskotece, podczas której do tańca ruszyli nawet nasi dyrektorzy szkół. Nie dziwi zatem fakt, że pożegnanie było bardzo rzewne i trudne.
  W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w przygranicznym Brześciu, gdzie zwiedzaliśmy Aleję z latarniami oraz Twierdzę Brześć.