Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Jasnej Górze

4 listopada 2018r.


     Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Jasnej Górze rozpoczęły się już 4 listopada, bo w tym dniu, w 1918 roku, jasnogórską twierdzę przejęła od wojsk austriackich polska załoga, pod dowództwem kpt.Artura Wiśniewskiego.  Jubileuszowe uroczystości to podsumowanie projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, w który włączyło się ponad 130 szkół( w tym też nasza) i przedszkoli z Częstochowy oraz powiatów. W niedzielę 4 listopada odbyły się równocześnie dwie Msze św.- na Jasnej Górze oraz w kościele św. Jakuba,po której, z placu Biegańskiego wyruszył korowód. na którego czele szły zuchy i harcerze, niosąc 100 metrową flagę, podarowaną klasztorowi przez prezydenta Andrzeja Dudę.  W uroczystościach na Jasnej Górze uczestniczył nasz poczet sztandarowy, a z kościoła św. Jakuba  szła w korowodzie kilkuosobowa delegacja uczniów w maciejówkach.Uczestnicy korowodu wchodzili na plac jasnogórski  w rytmie poloneza. Zebrani na błoniach obejrzeli rekonstrukcję wydarzeń z 4 listopada 1918 roku, kiedy to kpt. Wiśniewski  wprowadził wojsko polskie do klasztoru, przejmując go tym samym z rąk zaborcy i zawiesił polską flagę. Następnie po odśpiewaniu hymnu wszyscy obserwowali jak komandosi z Lublińca wieszają flagę na wieży jasnogórskiej. Kolejnym punktem  było zapalenie Ognia Wolności i wspólny Piknik Patriotyczny połączony ze śpiewem patriotycznych szlagierów.  Dla głodnych przygotowano ok. 200 litrów grochówki. Warto wspomnieć jeszcze o darach ołtarza podczas Eucharystii, gdzie złożonych zostało 5 specjalnych ksiąg „Sto życzeń na 100 lat dla Polski”. Był to efekt pracy dzieci ze szkół regionu częstochowskiego. 


 


 

Joomla templates by a4joomla