Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

100 miejsc pamięci na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

8 listopada 2018r.


     Al. Sienkiewicza w dniu 08.11.2018  była miejscem finału projektu  „ 100 miejsc pamięci  na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości ‘’ . Organizatorem przedsięwzięcia  była Szkoła Podstawowa nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie. Szkoła realizuje projekt „ Energia do życia” w ramach programu   Erasmus, który dotyczy czterech żywiołów : wody, ognia, ziemi i powietrza. Szkoła współpracuje z sześcioma krajami w Europie takimi jak Grecja, Francja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja i Rumunia.  W ramach obchodów  100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  w Częstochowie, szkoła włączyła się  w miejskie obchody tej uroczystości.  Uczniowie z klas VI b i VI a zapalili  razem  100 zniczy poległym  bohaterom  w obronie ojczyzny  na  cmentarzu  Św. Rocha  i Pomnikiem  Nieznanego Żołnierza co wiąże się z symbolem ognia. Uczniowie zwiedzali pomniki poległych i słuchali informacji o niezłomnych częstochowskich  bohaterach , o których opowiadał   historyk dr Juliusz Sętowski kierujący Ośrodkiem Dokumentacji  Dziejów Częstochowy. Następnie przed Pomnikiem  Nieznanego Żołnierza uczniowie zapalili znicze, wysłuchali  wystąpienia  Pana wiceprezydenta  Miasta Częstochowy  doktora  Ryszarda Stefaniaka. Głos zabrała również  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca   Pani mgr Bożena Golachowska  organizatorka przedsięwzięcia.  Następnie  uczniowie wspólnie z  wiceprezydentem  Miasta Częstochowy Panem doktorem Ryszardem  Stefaniakiem  wypuścili  w niebo  100 białych  gołębi , które symbolizowały powietrze , a ich biel stała się symbolem wolności  Polski.


 

Joomla templates by a4joomla