Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

200 lecie szkolnictwa w Dźbowie

30 listopada 2018r.


W dniu 30.11.18 r. w Szkole Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Szkoła uroczyście obchodziła dwusetną rocznicę szkolnictwa w Dźbowie.

Ten moment spowodował przywołanie z pamięci wydarzeń i ludzi, których zostaliśmy spadkobiercami. To była okazja do wspomnień i wzruszeń.  Uroczystości jubileuszowe zbiegły się również z 10-leciem nadania szkole zaszczytnego imienia Małego Powstańca. 

Po roku przygotowań mogliśmy godnie uczcić te rocznice.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym. Po niej przeszliśmy zwartą kolumną pod pomnik „Ku czci żołnierzy 27 Pułku Piechoty Legionów Polskich poległych w latach 1917-1920 oraz ofiar II wojny światowej zamordowanych w latach 1939-1944 mieszkańców Dźbowa i okolic”, gdzie przedstawiciele uczniów złożyli kwiaty i zapalili znicze. W skupieniu, minutą ciszy uczciliśmy ich pamięć. Następnie udaliśmy się do szkoły. Zostały przeprowadzone zajęcia  o tematyce patriotycznej i historycznej. Po nich odbyły się na sali gimnastycznej główne uroczystości jubileuszowe. Już w progu  gości witały teatralne kotary i napis Teatr 52, afisze teatralne z dziewięciu poprzednich przestawień teatralnych oraz grupa uczniów, wręczających jubileuszowe pamiątki.

Wśród zaproszonych gości zasiedli w pięknie udekorowanej sali: p. Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, Wiceprezydent Miasta Częstochowy p. Ryszard Stefaniak, Dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty p. Alicja Janowska, Powstaniec Warszawski p. Bogumiła Kulik – Przyjaciel Szkoły, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, emerytowani nauczyciele, absolwenci szkoły, rodzice. Zostali oni przywitani przez dyrektor szkoły p. Bożenę Golachowską. 

Następnie wprowadzono sztandar szkoły. Odśpiewanie hymnu państwowego rozpoczęło część oficjalną. W jej trakcie zabierali głos zaproszeni goście. Pani Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, podkreśliła, że Dźbów  należy do niezwykle elitarnej grupy miejsc, które mogą się poszczycić takim jubileuszem. Wyraziła swoje uznanie dla wysiłku, jaki jest wkładany w wychowanie i nauczanie młodych pokoleń w Szkole Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie. Do  życzeń przyłączyli się również  Wiceprezydent Miasta Częstochowy p. Ryszard Stefaniak, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Marta Sobczyk. Na ręce dyrektor szkoły składali listy gratulacyjne. Pani Dyrektor Bożenie Golachowskiej wyrazy uznania przekazali także przedstawiciele  Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Za aktywną działalność szkoły otrzymała z rąk sekretarza Mirosława Caconia odznakę „Przyjaciel Dziecka”. Życzenia złożyli także dyrektorzy szkół. 

Po części oficjalnej, zakończonej hymnem szkoły, uczniowie szkoły zaprezentowali przedstawienie „Akademia Pana Kleksa”, na podstawie książki Jana Brzechwy, według scenariusza i w reżyserii p. Małgorzaty Piekarczyk i p. Iwony Orman.

Oprawa muzyczna i przygotowanie wokalistów: mgr Lida Jeziorowska

Układy taneczne: mgr Lida Knaś-Wróbel,  mgr Małgorzata Grajcar

  Aktorzy:

Pan Kleks - Dawid Kaim,                        Adaś Niezgódka – Agnieszka Kołodziejczyk

Szpak Mateusz – Zuzanna Szerszeń,       Golarz Filip – Alan Górniak

Alojzy – Fabian Ziółpowski,                     Anatol – Nina Wiśniewska

Smutna Księźniczka – Julia Przewoźna, 

Księżniczka – Agata Kawelczyk

Doktor Paj-Chi-Wo – Maja Woźniak

Uczniowie: Weronika Cymer, Patryk Wawrzyńczak, Krolina Skuza

 Tancerki:

żabki: Natalia Boras, Iga Badora, Kamila Anders, Wiktoria Wojtala, Natalia Grzybowska, Wiktoria Jakubowska, Maja Dzwonnik, Julia Kwiatkowska, Lena Nieckarz, Weronika Cymer, Oliwia Mazur, Natalia Koperkiewicz

wilki: Nina Wiśniewska, Weronika Musialik, Oliwia Ociepa, Julia Jaworska, Kaja Cierpiał, Kinga Wojtala, Maja Sobczyk, Zuzanna Rumik, Julia Binek, Milena Wesołowska, Hanna Siciak, Wiktoria Anders, Nikole Okoń, Daria Ziółkowska

Zespół wokalny „ Dominanta”: Marlena Kubicka, Julia Engel, Paulina Buras, Alicja Boleń, Maja Mazur, Nicole Skorupska, Karolina Skuza, Agnieszka Wąs, Maja Sobczyk, Zuzanna Rumik, Natalia Mrowiec, Emilian Kurpiński, Szymon Zwolski, Julia Binek, Nikola Kulka, Klaudia Pluta, Natalia Jedrasik, Maja Dzwonnik, Natalia Grzybowska, Kinga Krawczyk, Maja Skalik, Wiktoria Jakubowska, Anna Małek, Weronika Musialik, Oliwia Ociepa, Nina Wiśniewska, Wiktoria Polaniak, Szymon Palacz

Projekt scenografii, nagłośnienie i charakteryzacja: p. Artur Golachowski

Dekoracje i charakteryzacja: mgr Agnieszka Krętuś, mgr Małgorzata Skubała,

mgr Katarzyna Górniak

Montaż filmowy: mgr Urszula Bednarek

Zdjęcia: mgr Michał Jarząbek

Przygotowanie Biuletynu informacyjnego: mgr Michał Jarząbek, mgr Barbara Rusinek-Nowak

Projektowanie zaproszeń i afiszy teatralnych: Karolina Skuza, Joanna Kramarczyk, Amelia Kramarczyk, Agnieszka Kołodziejczyk, Hanna Siciak

Konstrukcja scenografii: p. Artur Golachowski, mgr Piotr Bińczyk, mgr Sławomir Fujarski, mgr Tomasz Koniecki, mgr Jacek Rudolf, Jakub Bińczyk, p. Jarosław Mądrzyk, p. Henryk Trzepizur, p. Wojciech Bogusławski

Szycie kostiumów: nauczyciele i rodzice uczniów

Zaproszenia: mgr Katarzyna Górniak

Producent:  Dyrektor Szkoły mgr Bożena Golachowska

 

W tok spektaklu teatralnego wpleciono prezentacje multimedialne dotyczące historii i życia codziennego szkoły. Przedstawienie spotkało się z gorącym przyjęciem widzów. Za trud włożony w przygotowanie spektaklu uczniowie otrzymali tort.

Następnie goście uczestniczyli w uroczystym otwarciu sali językowej, która jest podarunkiem rodziców dla szkoły. Uczestnicy obchodów jubileuszowych wpisywali się do kroniki szkoły. Zapoznawali  się z wystawkami, na których pokazano historyczne już zdjęcia i pamiątki, ale także te obrazujące aktualną działalności placówki. W kuluarach dzielili się pozytywnymi wrażeniami z pobytu w szkole.

Ten dzień pozostanie w pamięci wszystkich.


Joomla templates by a4joomla