Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uniwersytet Młodego Odkrywcy

26 marca 2019r.


W dniu 26 marca 2019 r. grupa Młodych Naukowców  naszej szkoły wzięła udział w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych w ramach projektu 4 – tej edycji „Uniwersytetu Młodego Odkrywcy”.

Podczas pierwszych zajęć – warsztaty- nauka kreatywnego myślenia - mieliśmy okazję wykazać się kreatywnością w działaniu podczas pracy w grupach, rozwiązując zadane przez prowadzących do wykonania zadania praktyczne oraz mobilizujące do logicznego myślenia. Nie zabrakło przy tym dobrej zabawy. Zajęcia pozwoliły na  poznanie różnych technik i metod rozwijających kreatywność, sposoby wykorzystania twórczego myślenia w życiu codziennym. Nabyliśmy również umiejętność wykorzystania technik kreatywnego myślenia w zależności od problemu oraz umiejętność wdrażania nowych rozwiązań i motywowania innych do twórczego myślenia.  

Obserwacja świata przez….mikroskop.

Podczas następnych zajęć w tym dniu  mieliśmy okazję poznać budowę i zastosowanie  ultranowoczesnego mikroskopu cyfrowego, który znajduje się w Zakładzie Przetwórstwa Polimerów Politechniki Częstochowskiej.

Ultranowoczesny cyfrowy mikroskop VHX-900F japońskiej firmy Keyence h  wyposażony jest w dwa obiektywy oraz oświetlacz światłowodowy ze sterowanym obszarem oświetlania. Ponadto posiada zmotoryzowaną oś Z, która pozwala na uzyskanie bardzo dużej głębi ostrości przy dużych powiększeniach, ale również wykonać pomiary obserwowanych próbek. Tworzywa sztuczne, to materiały składające się z polimerów sztucznych lub zmodyfikowanych. Poznaliśmy metody badań polimerów, właściwości polimerów oraz mieliśmy możliwość praktycznego wykorzystania nowoczesnego mikroskopu w celu pomiaru i obserwacji różnych preparatów.

Skanowanie w 3D

My Młodzi Naukowcy mieliśmy okazję poznać nowości techniki, dzięki którym skanowanie nie kojarzy się z przeniesieniem do komputera tekstu czy grafiki, ale pełnego przestrzennego odwzorowania przedmiotu np. małego samochodu zabawki, ręki z dokładnymi szczegółami (paznokci, zagięć skóry itp.). Rezultatem pracy skanera 3D jest gotowy model 3D w postaci pliku w określonym  formacie, odpowiednio opracowany przy użyciu profesjonalnego oprogramowania.

Technologia 3D znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia: archeologia, muzealnictwo, konstruowanie, projektowanie przestrzenne, chirurgia plastyczna, przygotowanie produkcji, inżynieria odwrotna, szybkie prototypowanie oraz wizualizacje 3D. Dzięki innowacyjnej technologii 3D oraz wykorzystaniu skanerów 3D każdy projektant i konstruktor ma możliwość stworzenia projektu według własnych wyobrażeń przy niskich kosztach.

 Warto podkreślić, że skanery 3D umożliwiają skanowanie nie tylko brył, ale również tekstur. Dzięki temu powstałe skany 3D mogą być wykorzystywane w takich branżach jak: inżynieria odwrotna, prace inżynierskie, sporządzanie szczegółowych planów i dokumentacji technicznej urządzeń i produktów oraz grafika komputerowa.

Dziękujemy pracownikom i studentom Politechniki Częstochowskiej, którzy przyczynili się do organizacji zajęć w tym dniu. Zajęcia są bardzo ciekawe i wartościowe poszerzające naszą wiedzę techniczną i pobudzają do logicznego myślenia.


 

Joomla templates by a4joomla