Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rodzic z pasją

28 lutego 2020r.


     W dniu 28.02.2020  w ramach programu „ Rodzic z pasją ”uczniowie z klasy VC uczestniczyli  w  spotkaniu  z Panią Niną Respondek, która jest certyfikowaną stylistką Perfect Lashes.  Pani Nina Respondek prowadzi Studio Kosmetyczne i wykonuje zabiegi wydłużania rzęs metodami 1:1, 2D,3D,4D, 5D, volume i mega volume. Uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji o metodach pielęgnacji twarzy i okolić oczu. Mogli zobaczyć jak wygląda praca kosmetyczki i stylistki. Sami również spróbowali na manekinie wykonać zabieg wydłużania rzęs, który wzbudził duże zainteresowanie. Uczniowie zobaczyli  w jakich warunkach należy pracować by wszystko odbywało się w higieniczny i odpowiedni sposób. Dziękujemy Pani Ninie Respondek ze zechciała się z Nami spotkać i opowiedzieć o swojej zawodowej pasji.


 

Igrzyska Młodzieży w Piłce Ręcznej

luty 2020r.


 

     Zakończyły się już Igrzyska Młodzieży w Piłce Ręcznej dziewcząt. Piłkarki z naszej szkoły wykazały się dużymi umiejętnościami i ogromnym sercem do walki. Ostatecznie nasz zespół zajął wysokie III miejsce ulegając drużynom SP 36 i SP34.  Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !!!

Drużyna naszej szkoły wystąpiła w składzie: Alicja Boleń,  Zoja Kuśmierska, Maja Mazur , Oliwia Wizert z klasy 7a, Wiktoria Anders, Wiktoria Jarząbek, Nikola Okoń, Hania Siciak z klasy 7b, Daria Krakowska i Joanna Radomska kapitan drużyny  z klasy 8b. Przygotowanie i opiekę nad  drużyną prowadzi pani Małgorzata Grajcar.


 

Powiatowy Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej.

20 lutego 2020r.


 

20 lutego 2020r. w SP nr 41 im. J. Matejki  w Częstochowie odbył się Powiatowy Konkurs Poezji  i  Pieśni Patriotycznej. Wśród 60 uczestników znalazła się także reprezentantka naszej szkoły- uczennica kl. Ib Patrycja Wąs. Patrycja  przygotowała piosenkę pt.: „Jestem Polakiem”  pod kierunkiem p. A. Krętuś.  Perfekcyjne wykonanie utworu oraz ogólne wrażenie artystyczne zapewniły jej zdobycie II miejsca w kategorii kl. I-III.  Życzymy Patrycji kolejnych  sukcesów muzycznych.


 

5-ta edycja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy za nami!

14 lutego 2020r.


14 lutego 2020r. w Klubie Politechnik odbyło się podsumowanie 5-tej edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

Uczniowie klasy drugiej, pod opieką Pani mgr Agnieszki Kulińskiej oraz Pani mgr Renaty Kuśmierskiej, mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Udział w Częstochowskim Uniwersytecie Młodego Odkrywcy był dla uczniów bardzo wartościowy, gdyż rozwinął w nich wiele zainteresowań i pozwolił na poznanie nowości technologicznych.

Podczas uroczystości kończącej edycję uczniowie otrzymali dyplomy ukończenia projektu i stali się absolwentami 5 edycji CzUMO!

W trakcie spotkania zostały wręczone nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego- wyróżnienie otrzymali uczniowie naszej szkoły:

Jakub Cymer, Nikola Biela, Adam Jarosz, Nadia Siarkowska.

Wszystkim wyróżnionym uczniom gratulujemy!


 

Projekt „Częstochowa a Cud Wisły”

14 lutego 2020r.


     Nasz szkoła jest jednym z organizatorów projektu edukacyjnego „Częstochowa a Cud Wisły”. Organizujemy  jeden z etapów projektu, którym jest konkurs plastyczny „Częstochowa a Cud Wisły”. Projekt jest kontynuacją projektów edukacyjnych „Częstochowa w latach 1826-1914”, „Częstochowianie w marszu do Niepodległej”, „Częstochowa  w czasie  XX-lecia międzywojennego”, „Częstochowianie w czasie II wojny światowej”. Celem projektu jest upamiętnienie 100.rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920, zapoznanie uczniów z historią Częstochowy, przybliżenie wiedzy na temat wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. W dniu 14.02.20 nasi uczniowie pod opieką szkolnego koordynatora projektu Pani Anety Anzorge byli na konferencji inauguracyjnej projekt. Nasz uczeń Emilian Kurpiński z klasy VI a  przedstawił referat na temat jednego z częstochowskich  generałów biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej Gustawie Konstantym Dreszerze.


 

Walentynki

14 lutego 2020r.


 

     Walentynki to dzień zakochanych. W naszej szkole obchodzimy go co roku. Nasi uczniowie przez cały tydzień pisali Walentynki i wrzucali je do naszej skrzynki walentynkowej. W dniu 14 lutego przedstawicielki SSU roznosiły dla wszystkich uczniów pocztę walentynkową, były listy, piękne laurki, a na nich wymalowane duże serca. W tym dniu można było również zauważyć akcenty czerwonego koloru na ubraniach naszych  uczniów. Mamy nadzieję, że za rok będzie podobnie i tez uczcimy ten dzień radośnie.


 

Zapobieganie wypadkom w szkole-Trzymaj Formę

styczeń - luty 2020r.


     W ramach programu Trzymaj Formę  w miesiącach styczeń , luty w naszej szkole odbyła się akcja profilaktyki zapobiegania wypadkom  na lekcjach wychowania fizycznego.
Po  rozmowach z uczniami na ten temat uczennice klas VIII b oraz VI a i VI b wykonały plakaty na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego oraz zasad bezpieczeństwa na lekcjach wychowania fizycznego.Została też wykonana autorska ulotka na ten temat.
Podczas zebrań z rodzicami w dniu 4 lutego 2020 r. w każdej klasie poruszono temat znaczenia aktywności fizycznej i prawidłowej diety w życiu  młodego człowieka. Rodzice otrzymali też ulotki informacyjne na ten temat.


 

Rodzic z pasją

14 lutego 2020r.


 

W dniu 14.02.2020 r. w klasach 4a i 7b w ramach programu „ Rodzic z pasją” zorganizowane zostało spotkanie z panami Danielem Andersem i Michałem Badorą. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się z czym wiąże się praca zawodowego kierowcy, zobaczyć wnętrze samochodu oraz odbyć krótką przejażdżkę po terenie szkoły. Wszyscy uczniowie byli pod dużym wrażeniem.

Szczególne podziękowania należą się pani Dorocie Anders, za zorganizowanie spotkania oraz firmie Kost-Bet za udostępnienie pojazdów.


 

Apel podsumowujący I semestr

7 lutego 2020r.


     W dn. 7 lutego odbył się apel podsumowujący  pracę społeczności uczniowskiej w pierwszym semestrze roku szkolnego 2019/2020.  Prowadziły go reprezentantki SSU: Weronika Musialik oraz Nina Wiśniewska z kl.6b Przypomniały dokonania Samorządu, m.in. organizację dyskotek, zbiórki i akcje charytatywne, sejmik uczniowski poświęcony prawom i obowiązkom ucznia. Przedstawiono wyniki całorocznego konkursu Superklasa

Najbardziej interesującą częścią spotkania była ta, w której uczniowie osiągający najlepsze wyniki w nauce, a także ci nieopuszczający zajęć szkolnych zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz otrzymali słodką „nagrodę”. Najlepszą klasą ze średnią  4,23  jest 6a. Na drugim znalazła się klasa 4a, a na trzecim miejscu klasy 5b oraz 6c. 

  Wśród istotnych wydarzeń kończącego się semestru należy wymienić: Inaugurację Roku Sportowego, Dzień Patrona Szkoły, Pasowanie na Ucznia,  Dzień Edukacji Narodowej i Święto Niepodległości.

Dla wielu z uczniów był to okres wygranych konkursów i zawodów. Kolejna część apelu to ich rozstrzygnięcie.  Wyniki konkursów związanych z biblioteką - przedstawiła pani Barbara Rusinek –Nowak. Pani Jolanta Lichota-Aboud  ogłosiła wyniki konkursu matematycznego Alfik. W kategorii sportowej zwycięzców przedstawiła pani Małgorzata Grajcar. Dyplomy          i nagrody wręczali organizatorzy  i p. dyrektor Bożena Golachowska.
Po prezentacji indywidualnych sukcesów – nagrodzonych gromkimi brawami ogłoszono wyniki konkursu Superklasa. W kategorii klas młodszych prowadzi klasa II b, na drugim miejscu jest  Ib,  za nią klasa III b. Wśród klas starszych na podium znalazły się klasy:

6a -I miejsce, 6b- II miejsce, 4a - III miejsce.

Pamiętajcie, że nie są to ostateczne wyniki i wszystko zależy od Was.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy wielu sukcesów w II semestrze.


RUGBY W NASZEJ SZKOLE (Wrzesień – Grudzień 2019)

wrzesień - grudzień 2019r.


 W roku szkolnym 2019/2020 nadal kontynuujemy przygodę z rugby Tag. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu:

- środa grupa młodsza od piętnastej trzydzieści do siedemnastej, grupa starsza od siedemnastej do osiemnastej trzydzieści.  

- piątek grupa młodsza od czternastej trzydzieści do szesnastej, grupa starsza od szesnastej do siedemnastej trzydzieści.

W tym roku szkolnym wystartowaliśmy w Śląskiej Szkolnej Lidze rugby Tag. Liga składała się z cyklu trzech turniejów rozegranych kolejno: 26.09.2019 w Częstochowie, 11.10.2019 w Bytomiu i 28.10.2019 w Sosnowcu. W lidze wystawiliśmy dwie drużyny, w kategorii klas czwartych i szóstych. W młodszej drużynie grali między innymi chłopcy z klasy 5c (rocznik 2009). Obydwie drużyny zajęły drugie miejsca w swoich kategoriach wiekowych ( w każdej z kategorii startowało po kilkanaście drużyn z województwa śląskiego).

W Listopadzie rozegraliśmy dwa turnieje. Pierwszy z cyklu Częstochowskiej Szkolnej Ligi Rugby Tag, tu również wystawiliśmy dwie drużyny zajmując w kategorii klas VII-VIII i klas szóstych i młodszych pierwsze miejsca.

Czternastego listopada pojechaliśmy z reprezentacją klas szóstych do Rudy Śląskiej na Półfinałowy Turniej Szkolnej Ligi Rugby Tag. Drużyna w składzie: Chwat Wiktor, Kott Mikołaj, Lewicki Oskar, Musialik Weronika, Wiśniewska Nina i Zwolski Szymon była tak skoncentrowana i „głodna” zwycięstwa, że nie dała żadnych szans pozostałym szkołom ze Śląska wygrywając kolejno 11:3; 12:3 i 16:1 zapewniła sobie awans na Ogólnopolski Finał Szkolnej Ligi Rugby Tag. Taka postawa drużyny była dobrą wróżbą na turniej finałowy.

18.12.2019 Ogólnopolski Finał Szkolnej Ligi Rugby Tag. Warszawa Hala Torwar

Na podstawie wyników z lat ubiegłych jesteśmy rozstawieni na pierwszym miejscu w grupie trzeciej. Po wygraniu wszystkich meczy w grupie awansowaliśmy do ścisłego finału razem ze szkołą nr 152 z Łodzi i SP1 z Kasinki Małej. Niestety w finale przegraliśmy z SP 152 w Łodzi 3:2, ale zdobycie ( po raz drugi) drugiego miejsca w Polsce jest ogromnym sukcesem Naszej Szkoły. Skład drużyny: Chwat Wiktor, Kott Mikołaj, Korek Nikolas, Lewicki Oskar, Mazur Leon, Musialik Weronika, Wiśniewska Nina, Zwolski Szymon.


 

Spotkanie Wigilijne

20 grudnia 2019r.


     Czas mija tak szybko, że aż trudno w to uwierzyć. Za nami znów kolejna szkolna Wigilia. W tym roku odbyła się ona 20 grudnia 2019 r. Cały dzień był bardzo uroczysty. Wszyscy uczniowie rozpoczęli go klasowymi spotkaniami wigilijnymi, gdzie łamali się opłatkiem. Potem cała społeczność szkoły udała się na salę gimnastyczną, gdzie młodzi aktorzy z Teatru 52 przedstawili opowieść świąteczną o niezwykłym prezencie, która była ich oficjalnym debiutem w naszym szkolnym Teatrze. Nad przygotowaniem aktorów w tym roku czuwała pani Katarzyna Górniak, która obecnie opiekuje się kołem teatralnym. Całość uświetnił nasz szkolny chór pod opieką pani Lidii Jeziorowskiej. Od strony technicznej czuwali nasi uczniowie z klas siódmych. Z pomocną ręką pośpieszyła też pani Agnieszka Senderecka.

     Tradycyjnie, nasza Szkolna Wigilia połączona była z przekazaniem Betlejemskiego Światełka Pokoju. Ta uroczysta chwila nastąpiła po przedstawieniu. Harcerze przekazali całej społeczności lokalnej to niezwykłe „Światło, które daje moc” przez ręce druhny Iwony Orman oraz druha Bogdana Gizy, naszego wieloletniego Przyjaciela Szkoły. Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia, po czym przekazała dalej to światło na ręce zaproszonych gości i rozeszliśmy się do domów, aby tam kontynuować przygotowanie do Narodzin Dzieciątka Bożego. Wszystkim życzymy wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku. Do zobaczenia!


 

Szopka na placu Biegańskiego

grudzień 2019r.


     Tuż przed świętami uczniowie z Wolontariatu szkolnego oraz ich koleżanki z PCK  włączyli się w Akcję udekorowania Szopki Bożonarodzeniowej na Pl. Biegańskiego. Warunkiem uczestnictwa w akcji było przygotowanie ozdób wykonanych własnoręcznie i według własnego pomysłu. Akcję zapoczątkowała parę lat temu s. Milena ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa wraz z bezdomnymi. Wolontariuszy odwiedził z pobliskiej Kurii ks. bp A. Przybylski oraz TV Orion. Akcję  tę koordynowały: p. R. Kuśmierska i p. M. Witusińska.


 

Dzień bez wulgaryzmów

18 grudnia 2019r.


     W dniu 18 grudnia 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień bez wulgaryzmów. Uczniowie na dużych kartach papieru zastępowali słowa wulgarne zwrotami grzecznościowymi. Z klasy do klasy przechodziły karty ze zwrotami grzecznościowymi. Uczniowie uzupełniali karty i tym samym wspólnie wymyślali zwroty, które powinny być używane na co dzień. Na długiej przerwie na sali gimnastycznej uczniowie odbyli trening zastępowania agresji prowadzony przez Panią pedagog Edytę Krześ i Panią Anetę Anzorge opiekuna samorządu uczniowskiego. Młodzież grała w gry i zabawy ruchowe. Wszyscy mogli się zintegrować i  odprężyć przy wspólnej zabawie.


 

Życzenia świąteczne do szkół patronackich

grudzień 2019r.


     Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nasi uczniowie pamietali, aby wysłać życzenia do zaprzyjażnionych szkół im Małego Powstańca. Kartki oczywiście wykonane były własnoręcznie.


 

SK PCK „Kwesta w Tesco”

14 grudnia 2019r.


     W dniu 14 grudnia 2019 r. uczniowie Szkolnego Koła PCK w ramach „Czerwonokrzyskiej Gwiazdki”  kwestowali w markecie TESCO przy ul. Drogowców. Podczas kwestowania pomagali w pakowaniu zakupów, a także każdy kto zrobił zakupy miał okazję wrzucić do puszki PCK dowolną kwotę. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na paczki świąteczne dla dzieci z rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji losowej. Dziękujemy uczniom z klasy VIII a za udział w kwestowaniu.


 

Oderwani od ziemi

grudzień 2019r.


     W dniach 6 i 11 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wychowania fizycznego uczestniczyli w zajęciach w Parku Trampolin – Stacja Grawitacja. Okazało się, że pomimo późnej pory było bardzo wielu chętnych do udziału w zajęciach.  Był to fajnie spędzony czas. Świetna zabawa, moc atrakcji i wyzwań dla każdego. Okazja do poznania samego siebie, przezwyciężanie własnych lęków, pokonywanie trudności i super kontakt z rówieśnikami  i trenerami.

Następny skok na wiosnę, już teraz zachęcamy do udziału!  Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie transportu.  Poniżej nasza fotorelacja.


 

Kiermasz świąteczny- Boże Narodzenie 2019

grudzień 2019r.


     Jak co roku w naszej szkole w dniach 16-19 grudnia 2019r. odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Cieszył się dużym zainteresowaniem, można tu było kupić wiele świątecznych niespodzianek, ozdób, własnoręcznie wykonanych dekoracji czy kartek. Największym powodzeniem cieszyły się oczywiście wspaniałe wypieki. Organizację kiermaszu wsparli rodzice, za co samorząd uczniowski składa serdeczne podziękowania. Liczymy również na pomoc  i zaangażowanie  w przyszłym roku.

 


 

Konkurs - Zdrowy Styl Życia

9 grudnia 2019r.


     Na zakończenie realizowanych w szkole działań w ramach projektu MAŻ (Młodzieżowej Akademii Życia ) w dniu 9 grudnia odbył się konkurs wiedzy  o umiejętności  zdrowego stylu życia i właściwego żywienia. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, która uzupełniała wcześniej przekazywaną wiedzę, uczniowie klasy IV napisali krótki test na ten temat.  Każdy uczestnik konkursu otrzymał  owocowy upominek.


 

Spotkanie z Jerzym Górskim

9 grudnia 2019r.


     Korzystając z zaproszenia Biblioteki Publicznej Filii nr 22, klasa 7a uczestniczyła w spotkaniu z panem Jerzym Górskim, człowiekiem, który wygrał niezwykle trudną walkę z poważnym uzależnieniem. Dzięki terapii, własnej determinacji, uprawianiu sportu i pomocy przyjaciół pokonał własne słabości. Został triatlonistą, wygrywał prestiżowe zawody w USA (8 km w pływaniu, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegu), zdobył tytuł mistrza świata w podwójnym Ironmanie 1990 roku. Wzniósł się na wyżyny światowego sportu. Jest legendą polskiego i światowego triatlonu oraz walki o własne życie. Jest bohaterem książki pt. „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą” oraz filmu pod tym samym tytułem.

    Podczas spotkania z młodzieżą pan Jerzy akcentował wartość wkładania wysiłku w realizację swoich różnorodnych marzeń i zachęcał do aktywności. Stworzył bezpośredni kontakt sprzyjający nawiązaniu dialogu, co bardzo spodobało się naszym uczniom. Spotkanie odbyło się w ramach programu profilaktyki.


 

 

Spotkanie w Izbie Pamięci

grudzień 2019r.


    Uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji edukacyjnej w  spotkaniu z uczestnikiem wydarzeń w IKARZE w izbie pamięci prowadzonej  przez Zarząd Regionu NSZZSOLIDARNOŚĆ  w Częstochowie Panem Zbigniewem Bonarskim. Uczniowie poznali wydarzenia dotyczące częstochowskiego strajku  w IKARZE- pracowniczym klubie  w budynku  Miejskiego Zakładu Komunikacji. Wydarzenia w klubie Ikar to pierwszy taki przypadek w najnowszej historii Polski, kiedy to społeczeństwo nie tylko zaprotestowało przeciwko komunistycznej władzy, ale wypowiedziało posłuszeństwo władzy i zgłosiło swoje postulaty. Ten zwycięski  protest, był  i jest istotną częścią naszego regionu częstochowskiego. W izbie pamięci mieliśmy okazję zobaczyć i poczuć historię tamtych lat. Nasza młodzież zobaczyła postawy ludzi walczących o wolną i niepodległą Ojczyznę. W czasie pobytu w izbie mogliśmy choć na chwilę wczuć się w sytuację tamtych bohaterów. Uczniowie klasy VII b byli tam pod opieką  nauczyciela historii Pani Anety Anzorge.


 

Mikołajkowe doświadczenia i eksperymenty w Uniwersytecie Rozwoju

4 grudnia 2019r.


4 grudnia uczniowie klas pierwszych pod opieką p. I. Rachwał,  p. A. Krętuś oraz p. B. Rusinek-Nowak wybrali się na wycieczkę w bardzo ciekawe miejsce.  Uniwersytet Rozwoju w Częstochowie w bardzo atrakcyjny sposób przybliża nawet najmłodszym dzieciom świat chemii i fizyki.  Nasi uczniowie mieli okazję napisać niewidzialny list do św. Mikołaja oraz zbudować dla niego mini rakietę.  Wszyscy świetnie bawili się zmieniając kolory cieczy i tworząc kolorowe wiry, dmuchając balony bez pomocy ust, uczestnicząc w pokazach z zastosowaniem suchego lodu i tworząc mleczne bańki.  Z pewnością jeszcze nie raz odwiedzimy to miejsce.


 

Magiczne Święta 2019 z TPD

3 grudnia 2019r.


     W tym roku w projekcie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału Miejskiego w Częstochowie pt. „ Magiczne Święta 2019” wzięli udział podopieczni Szkolnych Kół TPD z całego miasta. Z naszej szkoły Zespół Wychowawczy wytypował uczniów wchodzących w skład Pocztu Sztandarowego. Udział w projekcie był formą nagrody za wzorowe reprezentowanie Szkoły podczas wszystkich uroczystości szkolnych i miejskich. W dniu 03.12.2019 r. uczniowie: Marcin Kaczmarzyk, Maksymilian Ociepa, Paulina Ługowska, Amelia Polańska, Wiktoria Anders oraz Hanna Siciak brali udział seansie filmowym w kinie studyjnym OKF „ Iluzja” w Częstochowie oraz uczestniczyli w spotkaniu z Mikołajem, od którego otrzymali paczki ze słodyczami. Nagrodę ufundowało Koło TPD przy Szkole Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie.


 

Mikołajki w Naszej Szkole

6 grudnia 2019r.


     Jak co roku naszą szkołę odwiedził  Mikołaj, na którego zawsze możemy liczy. Rozdawał słodycze, oczywiście klasy musiały zaśpiewać piosenkę czy powiedzieć wiersz o Mikołaju, który był bardzo zadowolony z naszej młodzieży. Mikołaj zawitał w każdy zakątek naszej szkoły, był z wizytą  u Pani Dyrektor, grona pedagogicznego i  pracowników obsługi. Za rok ponownie się spotkamy bowiem Mikołaj przychodzi  do fajnej  młodzieży, a taka jest właśnie w tej  szkole. Do zobaczenia za rok…..


 

Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy

5 grudnia2019r.


Na zajęciach CzUMO 5 grudnia od rana ŚWIĄTECZNIE i MIKOŁAJKOWO!

Nasz święty Mikołaj z CzUMO nie jest to  sztywny pan z brodą, ale osoba która rozbawiła nas tańcem i muzyką. Po wesołej zabawie Święty Mikołaj rozdał prezenty. Świąteczny nastrój z prezentami, zabawą wraz ze Świętym  Mikołajem  jest bajecznie magiczny.

Podczas spotkania 5 grudnia nie tylko bawiliśmy się, lecz poznawaliśmy nowe tajniki nauki.

Rozpoczęliśmy od przyjemnej zabawy klockami LEGO WeDo.

Następnie mogliśmy się również zachwycić wiedzą na temat samochodu przyszłości.

Prototypem - modelem samochodu napędzanego zwykłą wodą.

Wykazaliśmy się swoją kreatywnością,  gdyż tym razem samodzielnie tworzyliśmy projekt nadruku metodą - Sitodruk na koszulkach, które wszyscy uczestnicy projektu otrzymali w prezencie.

Dzień kolejnej przygody naukowej odkrywcy naszej szkoły zakończyli z zapoznaniem się z techniką skanowania w 3D. Wszyscy byliśmy zachwyceni osiągnięciami techniki.


 

Listopad miesiącem technik pamięciowych.

listopad 2019r.


     W tym roku w związku z nauką jednej wybranej techniki pamięciowej jaką jest „ Mapa Myśli”,  klasy zmierzyły się z zadaniem konkursowym.

Mapa Myśli  to metoda przydatna do porządkowania treści. Polega na umieszczeniu na środku kartki zagadnienia, hasła, słowa lub rysunku – klucza, a następnie dołączaniu                do niego, w formie rozgałęzień, haseł, słów bądź rysunków bardziej szczegółowych. Dzięki tej mnemotechnice uczniowie są w stanie przyswoić w niedługim czasie dużą ilość informacji. Za pomocą tej techniki uczą się m.in. dużych partii materiału z geografii, przyrody, języka polskiego, muzyki, ortografii, słówek z języka obcego itp. Jest to również dobra metoda rozpisania planu, scenariusza czy projektu.

Zadaniem klas było stworzenie mapy myśli dotyczące problemu walki z hałasem. Hasło mapy myśli brzmiało : „ Wybieramy zdrowie –walczymy z hałasem!”

Prace miały zawierać  wiedzę na temat szkodliwości hałasu oraz propozycje profikatyczne i praktyczne zmniejszenia hałasu do wykorzystania w szkole.

Najbardziej oryginalne i pomysłowe prace zostały nagrodzone w kat. klas I-III i IV - VIII punktami do SUPERKLASY.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA MAPĘ MYŚLI POD HASŁEM „WYBIERAMY ZDROWIE – WALCZYMY Z HAŁASEM”

Jury w składzie :  p. Bożena Golachowska – Dyrektor Szkoły, p. Agata Jałowiecka – Frania – logopeda szkolny, p. Edyta Krześ – pedagog szkolny nagrodziło następujące klasy w konkursie: 

W KATEGORII KLAS I-III

I MIEJSCE  - 80 pkt do SUPERKLASY – KL.   III A ,  III B

II MIEJSCE – 50 pkt do SUPERKLASY – KL. I A,  I B

III MIEJSCE – 30 pkt do SUPERKLASY – KL. II A,  II B

            W KATEGORII KLAS IV-VIII

I MIEJSCE  - 80 pkt do SUPERKLASY – KL. VI B

II MIEJSCE – 50 pkt do SUPERKLASY – KL. V B

III MIEJSCE – 30 pkt do SUPERKLASY – KL. VI A, VII A 

W ocenie brano pod uwagę: estetykę pracy, treść merytoryczną, technikę mapy myśli, ogólne wrażenie/kreatywność. GRATULUJEMY!!!!!


 

Dzień bez mundurka

29 listopada 2019r.


     Z inicjatywy Szkolnego Samorządu  każdy ostatni piątek  miesiąca będzie dniem bez szkolnego mundurka.  Dotyczyć to bedzie wszystkich uczniowów, którzy w tym dniu przyjdą przebrani według określonej wcześniej tematyki. W tym miesiącu uczniowie przebierali się za postacie z bajek disneyowskich. Trzeba przyznać, że pomysł i wykonanie  przebrania wyszło im pomysłowo i bajecznie.


 

Dyskoteka

28 listopada 2019r.


     W popołudniowy czwartek 28.11.19  dzieci naszej szkoły spotkały się w bardzo licznym gronie na swojej andrzejkowej imprezie, której organizatorami był Szkolny Samorząd. Wraz opiekunami spedzili czas na fantastycznej zabawie. Chwilę wytchnienia uczniowie mogli znaleźć w szkolnej kawiarence. Opiekunami dyskoteki byli: p. Aneta Anzorge,p. Jadwiga Grabarczyk, p. Renata Kuśmierska, p. Maria Witusińska, p. Sławomir Fujarski.


 

I sejmik uczniowski

28 listopada 2019r.


     Pierwszy w tym roku szkolnym Sejmik Uczniowski, zorganizowany 28.11.19 przez Samorząd Szkolny, poświęcony był prawom i obowiązkom ucznia. Uroczystą sesję w obecności Pani Dyrektor Bożeny Golachowskiej, otworzyły Marszałkowie Sejmiku: Nina Wiśniewska i Weronika Musialik z kl.6b. Następnie trójki klasowe z klas IV - VIII  podzielone zostały na grupy. Wybierali w nich prawa i obowiazki ucznia , które najlepiej sprawdzają się w szkole oraz wskazywali te, z którymi mają największy kłopot. Te punkty później były przedmiotem większej dyskusji i omówienia. Sejmik współprowadziły opiekunki Samorzadu: p.A. Anzorge, p. M. Witusińska, p. J. Grabarczyk.


 

Dzień Pluszowego Misia

26 listopada 2019r.


     Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 26 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. W naszej szkole jak co roku uczciliśmy ten dzień. Nasi uczniowie spisali się na medal , przynieśli maskotki, a część z nich była przebrana za misie. Sam pluszowy mis jest symbolem  dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego czego dzieci potrzebują .Samorząd  uczniowski  nagrodził słodyczami   wszystkich  przebranych i tych którzy przynieśli maskotki ,  a cały dzień w szkole spędzaliśmy w otoczeniu pluszowych misiów, z którymi ponownie spotkamy się za rok.

                                                                                                      Aneta Anzorge


 

Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy

26 listopada 2019r.


26 listopada młodzi odkrywcy po raz kolejny odkrywają świat.

Tym razem nasi studenci mogli programować roboty edukacyjne Dash i Dot oraz Photon.

Zajęcia poprowadził dr inż. Tomasz Walasek. Bardzo dobrze poradziliśmy sobie z programowaniem rozwiązując w krótkim czasie każde zadanie, które było zadane przez pracownika Politechniki.

Następną przygodą naukową była kamera termowizyjna. Mieliśmy okazję zapoznać się z działaniem i wykorzystaniem kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury ciała. Wspaniałą nauką przez zabawę okazało się sterowanie dronem. Każdy z nas już potrafi zainstalować odpowiednią aplikację w telefonie i posterować dronem. Świetną rozrywką podczas zajęć jest wspólny obiad. Na obiedzie przepyszne kotlety, frytki i sałatki do wyboru, różnorodne. Mniam!

Dzień zakończyliśmy zajęciami z matematyki na wesoło. Naprawdę było ciekawie i wesoło.

Dziękujemy pracownikom  politechniki za organizację ciekawych zajęć.


 

 

Akcja – „Święty Mikołaj dla Kresów”

20 listopada 2019r.


     Szkolne Koło PCK wraz z wolontariatem w ramach projektu „Święty Mikołaj dla Kresów” zorganizowało akcję  charytatywną dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Podczas akcji zbieraliśmy 1200 zł do puszek oraz zrobiliśmy 30 kartek świątecznych dla naszych Rodaków mieszkających na Kresach.

Skarbonki wraz z zebranymi pieniędzmi oraz własnoręcznie wykonane kartki świąteczne zostały przekazane do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny, którego ks. proboszcz Ryszard Umański jest koordynatorem akcji w Częstochowie.

Dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom za pomoc i zaangażowanie w akcję charytatywną dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie.


 

Rajd Parasolowy

16 listopada 2019r.


     Kolejnym rajdem ( w roku 2019) rozwijającym aktywność dzieci młodzieży w ramach projektu „Młodzieżowej Akademii Życia" (MAŻ) i działalności SKKS przy naszej szkole był „Rajd Parasolowy”. Odbył się on 16 listopada. Wystartowaliśmy w Gidlach, gdzie mogliśmy poznać historię  i zwiedzić kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej oraz drewniany kościółek parafialny pod wezwaniem Marii Magdaleny z XII wieku.

Trasa rajdu była dosyć długa ale nie bardzo wymagająca i choć każdy zabrał ze sobą parasol (jak tradycja nakazuje) to nie był on nam potrzebny. Na mecie rajdu w Szkole Podstawowej w Witkowicach, jak co roku, przywitano nas pyszną kiełbaską i ciepłą atmosferą. Tradycyjnie już odbył się konkurs na jesiennie ozdobiony parasol (tym razem miniaturowy), konkurs plastyczny i wiedzy wszelakiej, a zainteresowani sportem mogli wziąć udział w zawodach na przeciąganie liny i rzuty do celu.

Z miłymi wspomnieniami wróciliśmy, już autokarem, do Częstochowy.


 

Warsztaty kulinarne

15 listopada 2019r.


     W dniu 15 listopada 2019 r. uczniowie klas IV- tych i V- tych naszej szkoły wzięli udział w warsztatach kulinarno – edukacyjnych „Zielona Kraina”. Zajęcia te to unikalny i autorski projekt o zasięgu ogólnopolskim, którego zadaniem jest edukacja młodego pokolenia w zakresie zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia. Projekt powstał z inicjatywy firm Jeronimo Martins Polska i Green Factory Holding. Partnerem merytorycznym akcji jest Instytut Żywności i Żywienia. Spożywanie nieprzetworzonej żywności roślinnej (warzywa, owoce, orzechy, pestki) korzystnie wpływa na zdrowie, a odpowiednia dieta pomaga zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Podczas warsztatów dzieci uczyły się prawidłowych nawyków żywieniowych, co w przyszłości zaowocuje dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

W trakcie warsztatów uczniowie dowiedzieli się między innymi: jak jeść zdrowo i ze smakiem, w jaki sposób przyrządzać zdrowe koktajle i sałatki na bazie świeżych warzyw, dlaczego warto jeść produkty zbożowe, uprawiać sport i być aktywnym fizycznie. Dzieci dowiedziały się, że można też sięgać po słodycze na bazie naturalnych składników, bez dodatku cukru. 

Organizator warsztatów zapewnił całe niezbędne wyposażenie, warzywa, owoce, produkty spożywcze i obsługę zajęć. Spotkanie prowadzone było przez wykwalifikowane dietetyczki.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowywały różne dania. Komponowały sałatki, koktajle, delikatne pralinki, a następnie przystępowały do degustacji.

Zajęcia sprawiły uczniom ogromną radość. Było pysznie:)!


 

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Jesienne Bukiety”

listopad 2019r.


 

W listopadzie 2019r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Jesienne Bukiety”.  Organizatorem konkursu była SP nr 53 z Oddziałami  Integracyjnymi  im. M. Skłodowskiej – Curie  w Częstochowie.  Nasi uczniowie wykonali piękne prace pod kierunkiem p. I. Rachwał i p. A. Krętuś zdobywając  czołowe miejsca w plastycznej rywalizacji.  Drugie miejsce zajęli:  Sandra Kluczna( Ia),  Kacper Klimczak ( Ia),  Emilia Túpac –Szafert (Ib).  Pierwsze miejsce zdobyły:  Milena Ludwikowska (Ib) i  Natalka Cherlik (Ib). GRATULUJEMY !


 

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2019r.


     11 listopada to data szczególnie ważna dla wszystkich Polaków. To właśnie 101 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji w Częstochowie odbyły się obchody Święta Niepodległości. O godzinie 16:30 nastąpił przemarsz uczestników uroczystości z Al. Sienkiewicza na Plac Biegańskiego, gdzie rozpoczęły się uroczystości patriotyczne według ceremoniału wojskowego. W uroczystości Narodowego Święta Niepodległości uczestniczył nasz szkolny Poczet Sztandarowy w skład którego wchodzą: Marcin Kaczmarzyk, Maksymilian Ociepa, Paulina Ługowska, Amelia Polańska, Hanna Siciak oraz Wiktoria Anders. Podczas uroczystości odśpiewano hymn narodowy, pieśni patriotyczne, oddano salwy honorowe i odczytano apel pamięci. Delegacje władz miasta, służb mundurowych oraz  szkół i policji w Częstochowie złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.


 

Dzień Niepodległości

8 listopada 2019r.


     8 listopada 2019 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy najważniejsze polskie święto narodowe – Dzień Niepodległości. Obchody rozpoczęły się od Mszy Św. za ojczyznę odprawionej z udziałem całej społeczności szkolnej w kościele parafialnym. W trakcie przemarszu z kościoła do szkoły Dyrektor Szkoły, p. Bożena Golachowska, wraz z delegacją uczniów złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze pod Pomnikiem Pamięci usytuowanym przy budynku szkolnym. Następnie odbyła się uroczysta akademia. Montaż słowno – muzyczny oraz prezentacja multimedialna wprowadziły w atmosferę wydarzeń historycznych. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano najważniejsze daty. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Akademię z okazji Święta Niepodległości przygotowały dzieci i  młodzież SP nr 52 pod kierunkiem nauczycieli:  p. Leny Rudolf, p. Magdaleny Dębskiej – Kołodziejczyk,p. Lidii Jeziorowskiej, p. D. Odyjas – Pielat, p. Jolanty Lichoty – Aboud. Pięknymi dekoracjami akademię ubarwiła p. Urszula Bednarek.


 

II edycja Szkolnego Konkursu „Kraina Kasztanowych Ludzików”.

pażdziernik 2019r.


     Jesień to pora na nasz szkolny, tradycyjny konkurs pod nazwą  „Kraina Kasztanowych Ludzików”. Drugą edycję tego konkursu zorganizowali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i świetlicy. Do konkursu przystąpiło 32 uczniów, którzy mogli wykazać się pomysłowością, wyobraźnią i sprawnością manualną.  Organizatorzy zachęcali by w ten sposób aktywnie spędzać czas w gronie rodzinnym. W wielu przypadkach szczególnie cenna okazała się pomoc babci lub dziadka.  Komisja oceniająca prace orzekła, że najładniejsze figurki wykonała Weronika Wiewiórka- Ib, a najciekawsze kompozycje wykonali Kacper Klimczak- Ia i Julia Kwiatkowska- 5c. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 8.11.2019r.


 

CzUMO

24 października 2019r.


W dniu 24 października 2019  r. grupa Odkrywców  naszej szkoły wzięła udział w pierwszych zajęciach edukacyjnych 5-tej edycji zorganizowanych przez Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy. A oto tematy zajęć, które były naszą pierwszą przygodą naukową:

- matematyka na wesoło - Na zajęciach mogliśmy się przekonać jak ciekawe figury możemy otrzymać przy użyciu zaledwie dwóch pasków papieru. Zadanie jednak wymagało od nas nie tylko logicznego myślenia, ale także sprytu manualnego, wyobraźni i chęci współpracy w grupie. Zadanie okazało się wesołą zabawa. Wszyscy doszliśmy pozytywnie do zamierzonego celu.

 Ahoj MATEMATYKO

- drukowanie 3D - Młodzi odkrywcy mieli okazję poznać nowości techniki, dzięki którym drukowanie nie kojarzy im się już tylko z tekstem, czy ilustracją na kartce. Zaprezentowane podczas spotkania drukowanie figurki  wywołało ogromne poruszenie. 

- owady dla ciekawskich – bionika - Pracownicy Politechniki odkryli przed nami również tajemnice budowy oraz mechanizmu poruszania skrzydeł owadów. Dzięki tej prelekcji uczniowie naszej szkoły wiedzą dlaczego owady podczas latania wydają dźwięki oraz poznali nową dziedzinę nauki zwaną bioniką.

- mechanika dla najmłodszych - Mali odkrywcy są już ekspertami w tej dziedzinie. Poznali urządzenie za pomocą , którego można zmierzyć twardość metalowej próbki materiału, jej wytrzymałość na rozciąganie czy zgniatanie.

- badaj świat z łazikiem marsjańskim - Jednym z najciekawszych punktów programu stał się wykład przeprowadzony przez profesora Politechniki  na temat badań nad możliwością istnienia życia na planecie Mars. Młodzi Odkrywcy mogli też zapoznać się z metodą badania próbek pobranych z powierzchni Marsa. Profesor przedstawił także model „łazika marsjańskiego” wykorzystywanego podczas prac badawczych na Marsie. Młodzi odkrywcy sterowali „łazikiem” za pomocą pilota.


 

Szkoła pamięta

październik 2019r.


     Nasza szkoła włączyła się w akcję  Ministerstwa Edukacji Narodowej  „ Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy było  zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia. W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie wraz z nauczycielem Panią Anetą Anzorge zorganizowali zbiórkę zniczy i kwiatów by udekorować groby zasłużonych  i cenionych w naszej społeczności lokalnej. W dniu 25.10.19 uczniowie porządkowali teren szkoły wokół pomnika znajdującego się na terenie szkoły, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Kolejnym działaniem w ramach akcji było uporządkowanie i odwiedzanie grobów byłych nauczycieli naszej szkoły na cmentarzu Dźbów . Uczniowie w dniu 31.10.19 wraz z nauczycielem historii Panią Anetą Anzorge odwiedzili groby byłych nauczycieli porządkując je i zapalając znicze. W czasie porządkowania grobów uczniowie mieli okazje posłuchać wspomnień, o nauczycielach naszej placówki Szkoły im. Małego Powstańca nr 52 , tych co odeszli o ich pracy, działaniach na terenie szkoły. Wspomnienia o ich zawsze pozostaną w naszej pamięci dzięki opowieścią Pani Krystyny Kity byłej nauczycielki naszej szkoły , która była z nami w czasie tej akcji. Uczniowie klasy VII b( Nikola Okoń ,Amelia Kramarzyk, Joanna Kramarzyk, Hania Siciak, Adam Błaszczyk, Adam Tomaszek, Adam Zygała, Wiktoria Anders)  którzy uczestniczyli w akcji sprzątali również bezimienne i opuszczone  groby. Wydarzenia te uwrażliwiły młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności. Nasza szkoła zawsze będzie pamiętać o tych co odeszli, bowiem pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.


 

Halloween’owe Eksperymenty

31 października 2019r.


     W poniedziałek 28 października, grupa projektowa Energii do Życia, spotkała się, by jak co miesiąc promować działania zmierzające do podtrzymania ideii zakończonego projektu programu Erasmus+ wśród społeczności szkolnej. 

Ponieważ ostatni tydzień października to czas, kiedy na lekcjach kulturowych z języka angielskiego przybliżana jest tematyka Halloween, uczniowie klas VI postanowili wykorzystać ją, by przeprowadzić kilka eksperymentów. Przygotowali oni samopompujące się balony, tańczące papierowe duszki oraz cukierkową ferię barw.
Wszystkim uczestnikom warsztaty sprawiły dużo radości.


 

Spotkanie edukacyjne " O nadziei w Duchu Papieskim"

 16 października 2019r.


      W dniu 16.10.19 roku uczniowie naszej szkoły z klasy  VIII  a  uczestniczyli  w kolejnym działaniu  w ramach projektu - Nadzieja , Zwycięstwo. Było to spotkanie edukacyjne „O nadziei  w Duchu Papieskim”, które odbyło się  w Sali Papieskiej na Jasnej Górze w Częstochowie o godzinie 10.30. Podczas spotkania zaprezentowano mobilną wystawę  fotografii „ Co nam zostało z tamtych dni- Jan Paweł II  na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku”. Podsumowano konkursy. Zaprezentowano również spektakl nagrodzony Grand  Prix w Wojewódzkim Konkursie  Teatralnym poświęcony Karolowi Wojtyle. Gościnnie wystąpiła również Grupa Teatralna „ Pod wiszącym kotem”. Spotkanie stanowiło podsumowanie wszystkich działań  aktywnych uczestników  projektu w obszarze  tematyki papieskiej. W wyjściu edukacyjnym  uczestniczyli uczniowie z klasy  VIII a –Natalia Błaszczyk, Martyna Kowalczyk i Bartosz  Urbaniak pod opieką Pani Barbary Rusinek- Nowak.

Aneta Anzorge

 


 

Pasowanie pierwszoklasisty

14 października 2019r.


     14 października 2019r., zgodnie z tradycją naszej szkoły, uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Wcześniej musieli udowodnić, że posiedli już wiele umiejętności i wiadomości z różnych dziedzin. Pierwszaki sprytnie wykonali zadania i odważnie zaliczyli wszystkie próby. Pani dyrektor Bożena Golachowska nie miała wątpliwości, że wszystkich może pasować na pełnoprawnych uczniów. Na naszą uroczystość przybył Naczelnik Wydziału Edukacji UM w Częstochowie – p. Grzegorz Papalski.  Uroczystość została przygotowana przez wychowawców klas pierwszych: p. Iwonę Rachwał i p. Agnieszkę Krętuś.


 

Inauguracja 5-tej edycji CzUMO

10 października 2019r.


 

W dniu 10 października 2019 roku odbyła się Inauguracja 5-tej edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Nasza szkoła też tam była i po raz kolejny rozpoczęła przygodę z odkrywaniem świata nauki. Tym razem przygodę będzie realizowała klasa IIa z wychowawcą mgr Agnieszką Kulińską oraz nauczycielem mgr Renata Kuśmierską.

Podczas Inauguracyjnego spotkania  nasi uczniowie otrzymali indeksy uroczyście wręczone przez p. Rektora oraz p. Dziekan Politechniki Częstochowskiej.

Następnie wysłuchaliśmy wykładu na temat: „Tworzywa sztuczne materiał przyszłości, z którym ostatnio mamy problem”.

Uniwersytet Młodego Odkrywcy to program adresowany do dzieci i młodzieży.  Celem programu jest rozbudzanie ciekawości poznawczej, inspirowanie do twórczego myślenia, rozwijanie zainteresowań i pasji wśród młodzieży. Tematy zajęć realizowanych w ramach projektu to matematyka na wesoło czyli gry i zabawy logiczne.


 

Rodzic z pasją

9 października 2019r.


     W ramach projektu u ”Rodzic z pasją” w klasie 2a pojawił się miły gość. Pani Zofia Mądrzyk  zabrała dzieci w podróż w czasie  opowiadając  o szkole swojego dzieciństwa oraz o swojej pracy w szkole w okresie powojennym.  Opowieści wzbogacone oglądaniem albumów, zdjęć, pamiątek wywołały wiele emocji i pytań. Na pewno pozostaną w naszej pamięci na długo.


 

Rajd "PIECZENIE ZIEMNIAKA"

październik 2019r.


      W tym roku szkolnym wystartowaliśmy 5 października 2019 roku na szlak Rajdu „Pieczenie ziemniaka”.  Najpierw ruszyliśmy pociągiem do Korwinowa , a potem pieszo około 10 km do Olsztyna.  Kilkunastu uczniów z klas 5-7 pokonało trasę bez problemów. Po drodze czekały na nas atrakcje, poznawaliśmy różne gatunki grzybów, mieliśmy okazję kibicować  zawodnikom w wyścigu rowerowym.  Na mecie rajdu czekała nas loteria fantowa, pieczenie kiełbasek i konkursy sprawnościowe.  Za miesiąc kolejny rajd na który już dzisiaj zapraszamy nasze koleżanki i kolegów.


 

Dzień Patrona

3 października 2019r.


 

     W dniu 3 października jak co roku, społeczność naszej szkoły obchodziła Dzień Patrona. Na tę wyjątkową i wzruszającą  uroczystość, na którą byli zaproszeni nasi serdeczni przyjaciele, którzy wspierają naszą szkołę. Był to szczególny okres bowiem w tym  roku obchodziliśmy 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczniowie odśpiewali hymn Polski i hymn szkoły .Uroczystość  rozpoczęło wystąpienie  Pani Dyrektor mgr Bożeny Golachowskiej.  Zgromadzeni  obejrzeli film o Powstaniu Warszawskim, przy piosence Ewy Demarczyk. Następnie  przedstawiciele wszystkich klas zapalili znicze upamiętniające poległych i złożyli je pod pomnikiem znajdującym się przed nasza szkołą. Uczniowie naszej szkoły, recytując wiersze, wspomnienia powstańców, sanitariuszek, łączniczek i żołnierzy przedstawili walkę młodych ludzi o wolność  w czasie Powstania Warszawskiego. Wspomnieniom towarzyszyły piosenki wykonane przez nasz szkolny chór, takie jak: „Warszawianka”, „ Warszawo ma”, „ Pałacyk Michla”,       „ Dziś idę walczyć Mamo” i piosenka „Wolność”. W akademii wystąpili uczniowie klas 4a, 5c, 6a i 8a pod opieką  Pana Michała Jarząbka i Pani Anety Anzorge. Oprawą muzyczną zajęła się Pani Lidia Jeziorowska, a dekorację wykonała Pani Urszula Bednarek.


 

Wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego

30 wrzesnia 2019r.


     Pierwszy miesiąc w szkole to oczywiście nowe wyzwania i obowiązki. Odbyły się wybory samorządów klasowych, po nich nadszedł czas na akcję promującą kandydatów do pracy w samorządzie szkolnym. Uczniowie chcący  poświęcić swój czas, energię i pomysły przedstawili plakaty ze swoimi zamierzeniami. Czy zostaną zrealizowane? 30 września odbyły się wybory i największą ilość głosów otrzymała Nina Wiśniewska. Wiceprzewodniczącą została Weronika Musialik. Do samorządu dołączyła także Kaja Staroń.

     Gratulujemy p. Katarzynie Górniak, która została wybrana kolejny raz Rzecznikiem Praw Ucznia SP nr 52.
Zakończyła się kadencja opiekunów SSU p. Lidii Knaś – Wróbel oraz p. Agnieszki Sendereckiej, której ostatnim zadaniem było przeprowadzenie wyborów także na nowych opiekunów samorządu. W wyniku głosowania wyłoniono p. Marię Witusińską oraz p. Jadwigę Grabarczyk, które wspomogą p. Anetę Anzorgę.
Wszystkim wybranym życzymy sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań. W imieniu społeczności szkolnej liczymy na spełnienie obietnic wyborczych.


 

Inauguracja Szkolnego Roku Sportowego

27 września 2019r.


W dniu 27.09.2019 r w naszej szkole odbyła się Inauguracja Szkolnego Roku Sportowego. To sportowe wydarzenie odbywało się pod hasłem "Podejmij wyzwanie" i miało charakter festynu rekreacyjno-sportowego. Klasy rywalizowały ze sobą w kategoriach I-III, IV-VI oraz VII-VIII.  Startujący mieli do pokonania wesołe tory przeszkód, na których musieli się  wykazać umiejętnością pracy w grupie. Ciekawą niespodzianką okazały się konkurencje w których uczniowie mogli podjąć  indywidualne wyzwanie i spróbować swych sił w 5 konkurencjach. Były to: kręcenie hula-hop, skoki przez skakankę, podbijanie piłek, rzuty do celu, bieg w płetwach. Wszyscy doskonale się bawili, a najlepsi zostali nagrodzeni niespodziankami, pucharami i dyplomami.

 


 

Dzień języków

26 września 2019r.


   

     26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku.

Z tej okazji nauczyciele języków obcych podjęli inicjatywę zorganizowania dla uczniów naszej szkoły Quizu oraz Konkursu – „Wiedza o Niemczech”.

Bezkonkurencyjna okazała się uczennica kl. 8 b - Lena Pietrzak, która zdobyła I miejsce Gratulujemy!


 

Wizyta uczniów z Pińska

17 - 20 wrzesień 2019r.


 

     Z wielką radością gościliśmy  ponownie w dniach 17-20.09.19 uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 2  i Szkoły nr 12 w Pińsku. W ramach ich wizyty promowaliśmy projekt realizowany z programu Comenius „Energia do życia”. Młodzież wraz z nauczycielami wzięła udział w zajęciach dotyczących 4 żywiołów i robotyki. Goście zostali serdecznie przyjęci przez naszych uczniów i ich rodziców, którzy przygotowali dla nich słodki poczęstunek we wtorek i w środę na wspólną  integracyjną dyskotekę.

    W kolejnych dniach uczniowie z Pińska  odwiedzili  Żarki, gdzie w Manufakturze Słodyczy własnoręcznie robili lizaki oraz zwierzęta z siana, zwiedzali także wystawę interaktywną w Starym Młynie. Odwiedzili także Szkołę Podstawową nr 19 im. Juliana Tuwima w Częstochowie, która z nami przygotowywała cały pobyt naszych gości. Brali tam udział w zajęciach sportowych i plastycznych. W piątek w Sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy spotkali się z Wiceprezydentem Miasta Częstochowy Ryszardem Stefaniakiem, który zainicjował współpracę naszych szkół. Następnie obejrzeli  seans filmowy w Planetarium przy Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie. Pełni emocji i wspomnień wyjechali do rodzinnego Pińska- zapraszając naszych uczniów do odwiedzin w maju 2020 roku.

Rodzicom, naszym uczniom i nauczycielom pięknie dziękujemy za zaangażowanie.


 


 

Uroczystości wrześniowe

wrzesień 2019r.


     Wrzesień jest miesiącem nie tylko związanym z rozpoczęciem roku szkolnego, ale i z uroczystościami patriotycznymi. 1 września jak i w latach ubiegłych naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie Pocztu Sztandarowego w uroczystościach miejskich związanych z obchodami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie.  

     3 września sztandarowi Marcin Kaczmarzyk, Maksymilian Ociepa w asyście Wiktorii Anders, Hanny Siciak, Amelii Polańskiej i Pauliny Ługowskiej wraz z innymi pocztami częstochowskich szkół i delegacji władz oświatowych brali udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2019/2020 na Jasnej Górze.


 

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

2 września 2019r.


     W dniu 02.09.2019 w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 r.  Jak co roku, w uroczysty sposób pożegnaliśmy okres wakacji, w czasie których zbieraliśmy siły na nowe dziesięć miesięcy nauki. W tym roku obchodziliśmy 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, a słowa     „ Pamięć i Przestroga” są motywem przewodnim tegorocznych obchodów. Pamięć o drugiej wojnie światowej  ma być przestrogą dla współczesnego świata. Uczniowie brali udział we mszy świętej, a następnie w drodze do szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem  poległych w latach 1917-1920 Legionistów 27 pułku piechoty młodych mieszkańców Dźbowa oraz poległych w walce o demokratyczną Polskę w latach 1939-1944 . Dziadkowie ,a więc starsze pokolenie i młodsze wspólnie przywitali nowy rok szkolny. Był to wyraz szacunku i wdzięczności dla żywego pomnika historii. Następnie cała społeczność szkolna udała się na uroczystą akademię. Wszyscy wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, następnie głos zabrała Pani Dyrektor mgr Bożena Golachowska, która powitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności nowych uczniów klas pierwszych. Następnie wszyscy  obejrzeli krótką inscenizację przedstawiającą  naukę polskiej młodzieży w czasie II wojny światowej, która była przeplatana wierszami i piosenka mówiącą o 1 września 1939 roku. Aktorami byli uczniowie klas piątych przy wsparciu nauczycieli Pani Agnieszki Sendereckiej, Pani Anety Anzorge i Pani Jadwigi Grabarczyk.


 

Joomla templates by a4joomla