Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Impresje patriotyczne


 Patriotyczne impresje – kolejne zadanie

 

     Od początku roku szkolnego realizujemy kolejne zadania międzynarodowego projektu „Patriotyczne impresje”. Teraz przyszła kolej na fotografię sprzed lat. Każda klasa począwszy od czwartych do gimnazjalnych miała za zadanie poszukać zdjęć związanych z wydarzeniami sprzed 100 lat dotyczącymi odzyskania przez Polskę niepodległości. Na lekcjach historii uczniowie oglądając zdjęcia i dokonując ostatecznie wyboru tylko jednego, dowiadywali się wielu ciekawych rzeczy, zapoznawali z sylwetkami osób oraz miejscami związanymi z walką o niepodległość. Z wybranych przez klasy 12 zdjęć z opisami powstała gazetka. Teraz czeka nas bardzo trudne zadanie polegające na wykonaniu repliki wybranej fotografii. Wspólną decyzją społeczności uczniowskiej i nauczycieli wybraliśmy zdjęcie przedstawiające Józefa Piłsudskiego w otoczeniu żony, córek i żołnierzy przed dworkiem "Milusin" w Sulejówku.


 

 Podsumowanie I części projektu „Patriotyczne impresje”

     12 stycznia w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, odbyło się podsumowanie I etapu międzynarodowego projektu  „Patriotyczne Impresje”. W projekcie bierze udział 6 szkół z Częstochowy i powiatu częstochowskiego oraz przez 6 szkół polskich na Litwie. Na spotkaniu zaprezentowano 12 filmów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, które nosiły wspólny tytuł â€œZ filmowym przewodnikiem po Niepodległości”. Każda ze uczestniczących w projekcie szkół przedstawiła wybraną przez siebie postać lub wydarzenie związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.  Przed pokazem filmów, przy pomocy Internetu połączyliśmy się z przyjaciółmi Litwy, gdzie również odbywało się podsumowaniu I etapu projektu w Jaszunach.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Katowicach, Delegatury KO w Częstochowie, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentu oraz ks. Ryszard Umański. Uczestniczyli w niej także uczniowie zaangażowani w realizację projektu, nauczyciele i rodzice.

Nasi uczniowie z  zespołu Dominanta zaśpiewali w trakcie spotkania pieśni patriotyczne. Przed nami realizacja kolejnych etapów projektu oraz gala finałowa, która odbędzie się w październiku 2018 roku.

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmów na stronie facebooka „Patriotyczne impresje”.

link: https://www.youtube.com/watch?v=aSZKncoxwvI&feature=youtu.be


Videorelacja z wyjazdu edukacyjnego naszych uczniów na Litwę w dniach 09-12 listopada 2017

https://www.youtube.com/watch?v=Srif1XzGoPQ&t=8s

https://www.youtube.com/watch?v=6jgpiTM1uq4&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=9ig_9QpLS_U


Patriotyczne Impresje - wyjazd na Litwę.

W dniach 9-12 listopada 2017 r uczniowie naszej szkoły z opiekunem p. U. Bednarek brali udział w wyjeździe edukacyjnym związanym z projektem "Patriotyczne Impresje". W projekcie uczestniczą 2 szkoły z Częstochowy i 4 z Powiatu Częstochowskiego oraz 6 polskich szkól z Litwy

Nasza wyprawa rozpoczęła się wczesnym rankiem 9 listopada, a pierwszym przystankiem była miejscowość Suchowola związana z ks. Jerzym Popiełuszką, dowiedzieliśmy się, że tam również znajduje sie  środek Europy. W późnych godzinach wieczornych dojechaliśmy do Wilna. Pomimo zmęczenia wielogodzinną podróżą udaliśmy się na nocne zwiedzanie Wilna. Przed Matką Boską Ostrobramską zmówiliśmy krótką modlitwę a pani Dyrektor KO Alicja Janowska pokazała nam miejsca o szczególnej wadze dla mieszkającej tu ludności polskiej. Następny dzień to wizyta w szkole partnerskiej w Bezdanach. Wspólnie wykonaliśmy drzewo przyjaźni, zwiedziliśmy szkołę i okolice, zobaczyliśmy miejsce związane z postacią J. Piłsudskiego, a po gorącym posiłku wspólnie śpiewaliśmy różne utwory. Przekonaliśmy się, że język litewski jest naprawdę trudny. Po powrocie do Wilna i wspólnym podwieczorku z naszymi partnerami  odbyła się prezentacja na temat montażu filmu, zakończona wspólnym śpiewaniem. O tym jak ważne jest święto 11 listopada na Litwie dowiedzieliśmy się następnego dnia. Wtedy odwiedziliśmy miejsca szczególnie ważne dla wszystkich Polaków na Litwie, cmentarz na Antokolu i na Rossie. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na cmentarzu na Antokolu, następnie wszyscy zaśpiewaliśmy Hymn. Nasze uczennice Alicja i Maja wystąpiły w tym wydarzeniu jako poczet flagowy. Na cmentarzu na Rossie wzięliśmy udział w oficjalnych uroczystościach a nasza delegacja wśród bardzo wielu innych złożyła kwiaty i zapaliła znicze przed pomnikiem Matki i serca Syna (Józefa Piłsudskiego). Następnie o historii tego cmentarza i o pochowanych tam ludziach opowiedziała nam pani Łucja, która towarzyszyła nam również w innych ważnych miejscach i opowiedziała o Wilnie. Odwiedziliśmy jeszcze cmentarz i pałac w Jaszunach. Późnym wieczorem przyjechaliśmy do Solecznik. 

Ostatni dzień naszego pobytu na Litwie rozpoczęliśmy wizytą w Ponarach, gdzie o potwornej zbrodni opowiedziała nam p . A. Janowska. Po złożeniu kwiatów udaliśmy się do miejscowości Troki, gdzie uczestniczyliśmy w Polskiej Mszy, a następnie obejrzeliśmy piękny zamek na wodzie.Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni  wróciliśmy późnym wieczorem. Nasz pobyt mogą podsumować słowa jednego z uczestników tej patriotycznej wycieczki- "że cieszymy się że mogliśmy być w tych miejscach, właśnie w tym szczególnym czasie, bo to już chyba się w życiu nie powtórzy.


 

   

Od września nasza szkoła wraz z 5 szkołami z Polski i 6 polskimi  szkołami z Litwy bierze udział w projekcie  "Impresje  patriotyczne". Szkoły zostały połączone w pary  i będą współpracowały przy realizacji poszczególnych elementów zadania. Szkoła  Podstawowa Nr52 w Częstochowie będzie współpracowała ze Szkołą  Polską w Bezdanach,

Zadanie realizowane będzie w dwóch etapach w 2017 i 2018r.  Każdy etap  przebiegać będzie pod innym hasłem i charakteryzować go będzie praca nad innym rezultatem zadania.

2017r.  pn."Z filmowym  przewodnikiem po niepodległości".

2018r.  pn."O Niepodległej artystycznie".

Szkoły partnerskie będą w stałym kontakcie, planując, monitorując i wykonując  poszczególne elementy zadania. W czasie realizacji   zadania odbędą się 2 wizyty kontaktowe, podczas których liderzy poszczególnych szkół będą mogli doskonalić swoje umiejętności, wspólnie  przedyskutować sposób realizacji zadania, zaplanować je. Każda  wizyta wzbogacona zostanie wycieczką dydaktyczno-wychowawczą do ważnych dla Polaków miejsc historycznych.

W naszej szkole koordynatorami projektu jest p. Urszula Bednarek i Lidia Jeziorowska.


 

Joomla templates by a4joomla